ראובן אלבז

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
גרסה מ־05:37, 20 באוקטובר 2020 מאת חלוקה בוט (שיחה | תרומות) (החלפת טקסט – "=ביוגרפיה" ב־"=תולדות חיים")
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הרב ראובן אלבז (נולד בט"ו בסיוון ה'תש"ד), הוא רב שכונת בית ישראל בירושלים, חבר מועצת חכמי התורה של מפלגת ש"ס, ראש הישיבת אור החיים לחוזרים בתשובה, ומגדולי פעילי תנועת התשובה בדורינו.

תולדות חיים

נולד בעיר פאס במרוקו. בשנת תשט"ז , עלה לארץ ישראל. בערך בתקופת הבר מצווה התעורר אצלו הרצון לעסוק בהחזרה בתשובה.

למד בישיבת תפארת ישראל בחיפה כעבור שלוש שנים, עבר ללמוד בישיבת מגדיאל אצל רבי נחום לסמן. לאחר מכן עבר לישיבת נובהרדוק-בית יוסף בירושלים שם למד אצל הרב בן ציון ברוק וחתנו הרב אברהם נח גרבוז. לאחר נישואיו למד אצל הרב עובדיה יוסף ב"מתיבתא הראשון לציון". למד גם אצל הרב בן ציון אבא שאול.

בגיל 25 החל לשמש כרב של שכונת בית ישראל בירושלים. משנת תשכ"ט מכהן הרב אלבז כראש ישיבת אור החיים ומוסדותיה, הנקראת כך על שם האור החיים הקדוש

שיערים רבים שלו משודרים ברדיו ובאינטרנט.

בשנת ה'תשע"ה, הצטרף למועצת חכמי התורה של ש"ס.

קשריו עם הרבי וחב"ד

בראיון לגיליון בית משיח מספר הרב אלבז על ההערצה שזכורה לו מילדותו לרב מיכאל ליפסקר שליח הרבי למרוקו שאפפה את כל הציבור במרוקו. הוא מעיד שאת כל התורה במרוקו עשו מוסדות חב"ד במרוקו, והלומדים במוסדות אלו היה ניכר עליהם שהם גדושים בתורה ומצוות בקדושה וטהרה.

בראיון שם מספר הרב שמה שנתן לו את המוטיבציה והדחיפה להתעסק בקירוב זה ההתוועדויות של י"ט כסלו בכפר חב"ד, שבהם היה משתתף בעת לימודיו בישיבות ליטאיות. רבות השפיע עליו אף ר' משה וובר, בראותו כיצד בגילו המבוגר הוא עומד שעות בכותל ומניח ליהודים תפילין. בתקופה מאוחרת יותר החל למסור שיעורי תורה ברשת שיעורי תורה של הרב וובר.

הרב אלבז אומר שבעניין זה של הפצת היהדות כולם תלמידים של הרבי כולל הוא עצמו, ומוסיף שכל מי שפועל בעניין זה הוא רק ממשיך את דרכו של הרבי, כל הארגונים הם תוצרת של הרבי. מי שהשריש את עניין זה בעם ישראל בעוצמה ובקדושה שאין לתאר זה הרבי, ואף אחד לא יכול לעשות כמותו. לטענתו, אם כל הארגונים להחזרה בתשובה היו מדגישים את הדרך של חב"ד של פניה אל הלב היהודי (ופחות התעסקות בדרך של הוכחות מדעיות וכו'), כל עם ישראל היה חוזר בתשובה.

לרב אלבז חברותא בספר התניא והוא מתבטא שמספר זה שואבים אמונה. בדרשותיו הוא משלב גם מספרי חסידות ומדבר רבות על כך שנמצאים בזמן הגאולה. הרב אלבז מעיד שדבר זה מתקבל אצל כולם כולל אלו שאינם שומרים מצוות לעת עתה.

במסעותיו ברחבי העולם מבקר הרב אלבז בבתי חב"ד. הוא מספר על התפעלותו כשראה את העדינות, הקדושה והטהרה של ילד השליח שפגש בבית חב"ד בקייפטאון ואומר שזהו בכוחו של הרבי[1].

קישורים חיצוניים

כתבה עליו בשיחת השבוע

הערות שוליים

.