מאיר יחזקאל יוניק

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב מאיר יוניק

הרב מאיר יחזקאל יוניק (תר"צ-י"ז כסלו תש"ע) היה מקהילת חב"ד במוסקבה ששמר על הגחלת היהודית בעיר במסירות נפש, ולאחר יציאתו מרוסיה היה מחשובי אנ"ש במונטריאול.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בשנת תר"צ בעיירה פרלוקי שבאוקראינה, לאביו הרב נפתלי יוניק. מצד אביו הינו נצר לרבי לוי יצחק מברדיטשוב ולרבי פנחס מקוריץ והרב מנחם נחום מצ'רנוביל.

בשנת תש"ו משפחתו הצטרפה אל קבוצת היהודים הגדולה שהבריחה את הגבול הרוסי דרך למברג (לבוב), במבצע שכונה לימים 'יציאת רוסיה תש"ו'. לאחר שהגיעו ללבוב, נתפס על ידי הבולשת הרוסית והוחזר לגבולות ברית המועצות, בעוד משפחתו הצליחה לחמוק מאנשי הק.ג.ב ולהגיע למונטריאול ולקראון הייטס, ועליו נגזרו 25 שנות מאסר.

עם מותו של סטאלין בחודש אדר תשי"ג, שוחרר ממאסר, ולאחר ששוחרר, התיישב במוסקבה ועבד לפרנסתו במפעל לייצור בגדים תחת ניהולו של ר' אהרן חזן, ובהמשך נשא את רעייתו שרה פרומה בת הרב שמואל נוטיק והמשיך להתגורר במוסקבה.

בשנת תשט"ו ביקש אביו (באמצעות אחיו ר' בערל יוניק) הבטחה שיצא מרוסיה, והרבי העניק ברכה אך לא הבטיח כפי שביקש, והעניק חתיכת מצה והורה לתת לו אותה כאשר יצא, ואכן בשנת תשל"א כאשר יצא מרוסיה, נסע אחיו ר' להעניק לו את המצה שהרבי שלח עבורו.

עם יציאתו מרוסיה, קבע את מגוריו בסמיכות לאביו במונטריאול, וכשהגיע לגיל זקנה, עבר להתגורר בקראון הייטס.

נפטר בגיל 79 בי"ט כסלו תש"ע.

משפחתו[עריכה]

  • בנו, ר' שמשון אהרון יוניק - קראון הייטס
  • חתנו, ר' שמעון דרוק - משלוחי הרבי באוק פארק, מישיגן דטרויט
  • בנו, ר' אהרון - קראון הייטס