טדי קולק

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מר טדי קולק בעת תפקידו כמנכ"ל משרד ראש הממשלה
שי ששלח טדי קולק אל הרבי לרגל יום ההולדת ה-75 בי"א ניסן תשל"ז

מר טדי קולק (כ"ט באייר ה'תרע"א - י"ב בטבת ה'תשס"ז), ראש עיריית ירושלים במשך 28 שנים, תפקידים ציבוריים נוספים, וידיד חב"ד.

קורות חייו[עריכה]

טדי נולד בשנת תרע"א בעיירה קטנה בהונגריה, לאביו אברהם ולאמו רחל. הוריו קראו לו בשם תיאודור וכינויו היה טדי. בתחילה נרתע מהכינוי טדי בגלל צלילו הנוכרי, אך החליט לדבוק בכינוי כששמע שבהר הבית בימי בית המקדש השני היה שער שנשא את השם "שער טדי"[1].

בזמן מלחמת העולם השניה מילא טדי תפקידים מרכזיים בסוכנות היהודית, בין היתר בקישור עם פקידים מרכזיים במשטר הנאצי, על מנת להציל יהודים ולהעלותם לארץ ישראל. טדי קולק נפטר בשנת תשס"ז בביתו בירושלים, בגיל 95.

במשך עשרות שנים שימש בתפקידים ציבוריים שונים, ברובם הקשורים עם ביטחון ושלום היהודים בארץ ישראל.

בשנת תשכ"ו נבחר לראשות עיריית ירושלים, בתפקיד זה שימש במשך 28 שנים.

בשנת תשס"ז נפטר בביתו, בגיל 95.

קשריו עם חב"ד[עריכה]

בד' סיון תשכ"ח, ימים ספורים לאחר שחרור הכותל המערבי, הגיע טדי לאיזור הכותל לפקח על עבודות ההריסה של שכונת המוגרבים הסמוכה. בכותל הוא פגש את ר' חיים שטרן, שהתעתד לנסוע לרבי יום לאחר מכן לחג השבועות. מר טדי ביקש למסור לרבי שימשיך להתפלל על עם ישראל, וכמו שהתפילות עזרו כנגד האויבים מבחוץ, יעזרו גם נגד האויבים מבפנים. טדי מסר הזמנה לרבי בשמו ובשם תושבי ירושלים, שיבוא לבקר בכותל.

כשר' חיים נכנס ליחידות אצל הרבי, מסר לו את הזמנתו של קולק. הרבי ענה (תוכן): "תוכל למסור לו שהנסיעה הראשונה שלי מכאן תהיה לכותל המערבי". כששאל את הרבי מתי זה יהיה? ענה הרבי: "כעת אני בבחינת ויחנו וכשאחזיק בבחינת ויסעו הוא יכול להיות בטוח שהנסיעה הראשונה שלי תהיה לכותל המערבי"...[2].

בשנת תשל"ה, כשמלאו לרבי עשרים וחמש שנים לנשיאותו, שלח טדי מכתב ברכה לרבי בשם תושבי ירושלים. הרבי שלח לו מכתב תשובה בו הוא מודה לו על ברכותיו[3], וכותב על תפקידה של ירושלים[4].

בשנת תשמ"ה נערך 'דינר' לטובת ישיבת תורת אמת במלון 'לרום' בעיר, וקולק השתתף ואף נשא נאום על חשיבות קיומה של הישיבה החב"דית בעיר. במהלך ה'דינר' הפתיע קולק והוציא מכיסו סכום כסף מזומן נכבד והעניק אותו להנהלת הישיבה[5].

בשנת תשמ"ו, כשפרצו ערבים לבית הכנסת חב"ד בשכונת הר נוף, חוללו ספרי התורה ונעשה וונדליזם בבית הכנסת. שעות ספורות לאחר המאורע הגיע קולק לזירת האירוע לראות את מידת הנזק.

כשראה את ספרי התורה הקרועים הבטיח לדאוג לספר תורה חדש לבית הכנסת. שנה לאחר מכן, בסמיכות לחג השבועות, הוכנס ספר התורה בהשתתפות מר טדי.

זמן קצר לאחר האירוע קיבל הרב שטרן, רב בית הכנסת אז, הוראה מהרבי לקרב את מר קולק "כי יש לו פינה חמה בלב לחב"ד". עם זאת, התבקש שלא להודיע לו שזה בשם הרבי.

הערות שוליים

  1. משנה מסכת מידות, פרק א', משנה ג'
  2. מה ענה הרבי להזמת קולק לבוא לירושלים, באתר col.
  3. המכתב פורסם בשבועון כפר חב"ד, גיליון 991
  4. "פלטין של מלך מלכי המלכים הקב"ה, באופן שיהיה תואם לשמה ולתוארה, ביראת ה' ובתכלית השלמות והקדושה, עדי יקויים היעוד ויהי בשלם סוכו ומעונתו בציון, בירושלים הבנויה כעיר שחוברה לה יחדיו ועד כי גם כל עמי הארץ ישאלו שלום ירושלים".
  5. ידיעה באתר col.