הפיגוע בבית חב"ד מומבאי

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
השלוחים הרב גבריאל רבקה הולצברג

הפיגוע בית חב"ד מומבאי הינו פיגוע טרור שבוצע בבית חב"ד בעיר מומבאי שבהודו.

בפיגוע נרצחו השלוחים הרב גבריאל נח ורבקה הולצברג, ומספר יהודים שהתארחו בבית חב"ד: ר' בן-ציון קרומן, ר' לייבוש טייטלבאום, יוכבד אורפז ונורמה שוורצבלט-רבינוביץ'

בית חב"ד בניהולו של הזוג הולצברג[עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – גבריאל נח ורבקה הולצברג

בשנת תשס"ד הגיעו למומבאי הזוג הולצברג, ופתחו "בית חב"ד" בעיר. הפעילות הקיפה את היהודים הפוקדים את מומבאי לענייני מסחר וטיולים, לצד תושבים יהודים הגרים במקום. בשנת תשס"ח עבר ה'בית חב"ד' לבית נורמן, מבנה רחב ידיים בן חמש קומות, בו יש בית כנסת, ספריה תורנית וחדרי אירוח.

הפעילות הייתה אינטנסיבית במיוחד, ומידי יום ביומו, השתתפו קבוצות גדולות של יהודים בפעילויות מגוונות, כמו שיעורי תורה, סעודות כשרות ואירועים בחגים.

רצח השלוחים[עריכה]

תמונת הרבי ששרדה

ביום רביעי, כ"ח חשוון תשס"ט, פרצו טרוריסטים - מוסלמים קיצוניים - לבית חב"ד ותפסו את השלוחים והאורחים שהיו בבית, כבני ערובה. הטרוריסטים שהו בבית עד ליום שישי ר"ח כסלו, אז נהרגו על ידי יחידת קומנדו של צבא הודו. במהלך היומיים בהם שהו הטרוריסטים בבנין, נרצחו השלוחים - הרב גבריאל הולצברג ורעייתו רבקה, ועוד יהודים ששהו במקום: ר' בן-ציון קרומן, ר' לייבוש טייטלבאום, יוכבד אורפז ונורמה שוורצבלט-רבינוביץ'.

בנם של השלוחים, הילד משה צבי הולצברג, ניצל על ידי המטפלת שלו, סנדרה סמואל (תושבת המקום) שברחה איתו מהבית ביום השני לשהות הטרוריסטים במקום, ובכך הצילה את חייו.

בזמן שהות הטרוריסטים בבנין, ספג הבנין אין ספור יריות ופיצוצים. חלק גדול מבית השלוחים נהרס מבפנים, אך לתמונת הרבי שהייתה במרכז הדירה לא קרה דבר.

הלוויות[עריכה]

הלוויה של הזוג הולצברג בכפר חב"ד

הלוויה של הזוג הולצברג החלה בכפר חב"ד ביום שלישי ה' כסלו תשס"ט, בשעות הצהריים, בנוכחותם של אלפי משתתפים מכל גווני הציבור. כמו כן נטלו חלק חשובי הרבנים בארץ, אישי ציבור רמי מעלה, מקורבים רבים של השלוחים, ואלפי חסידי חב"ד.

מכפר חב"ד המשיך מסע הלוויה דרך ישיבת תורת אמת, לקבורה בהר הזיתים שבירושלים.

ביום הלוויה (יום שלישי) אמור היה להתבצע פינוי בית יהודי בחברון, אך בעקבות מכתב ששלח הרב נחמן הולצברג - אביו של הנרצח - לראש הממשלה, בו הוא ביקש לעצור את הפינוי, נדחה הפינוי לתאריך אחר.

פעולות לזכר השלוחים[עריכה]

המשך השליחות[עריכה]

גוטניק עם הרב הולצברג מסייר בבית חב"ד יחד עם מהנדסים במטרה לשקמו

באדר תשס"ט נסעו הרב יוסף יצחק גוטניק והרב נחמן הולצברג לסייר בבית חב"ד. גוטניק הביא עימו מהנדסים שיסיירו בבית חב"ד על מנת להכין תוכניות לשקמו. משנת תשס"ט עמל הרב נחמן הולצברג על אסיפת כספים לשיפוץ המקום, ובתחילת אלול תש"ע נסע הת' משה הולצברג (אחיו של הרב גבריאל) כדי לפקח על הבני' מחדש של בית חב"ד[1] ועל המשך הפעילות במומבאי[2].

לאחר הרצח, נסע הרב שלום דובער גולדברג, ששימש כשליח הרבי בעיר גואה שבהודו (כיום שליח הרבי באוניברסיטה היהודית במוסקבה רוסיה), למלא את מקום השלוחים. במשך שנת תשס"ט הגיעו הזוג ר' חנוך העניך ולאה גכטמן לפעול במקום באופן זמני[3]. ובשנת תשע"ד יצאו הרב ישראל ורעייתו קוזלובסקי לשליחות במקום באופן קבוע.

לקריאה נוספת[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים