יוסף יצחק גוטניק

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב יוסף יצחק גוטניק

הרב יוסף יצחק הכהן גוטניק הינו נגיד חב"די ידוע, בעיקר כבעל צדקה, תורם רבות למפעל ההתיישבות בארץ הקודש.

תולדות חיים[עריכה]

נולד באוסטרליה לאביו הרב שניאור חיים גוטניק, מגדולי הרבנים במדינה. למד בישיבת תומכי תמימים המרכזית ב-770 בניו יורק. בגיל צעיר פנה לעולם העסקים והתחיל לעסוק ביהלומים. בשנות ה-מ"מים (ה-80) קיבל מהרבי תיאור של מכרה עשיר בזהב באוסטרליה והתחיל לחפור שם. במהרה התגלה באזור זהב בכמויות גדולות וגוטניק הפך ליהודי העשיר ביותר באוסטרליה.

בחודש אדר תשנ"ב זכה במשפט שנערך נגדו, והרבי הזכיר זאת בשיחה לפ' תצוה.

בשנת תשנ"ו (1996) סייע לבנימין נתניהו להיבחר בבחירות לראשות הממשלה ועמד מאחורי הקמפיין "נתניהו טוב ליהודים", אך כעבור זמן הביע את אכזבתו בשל הסכמי ואי. באותה שנה הוציא לאור ספר של דברי הרבי כנגד מסירת שטחים.

בתשנ"ט הואשם ביחד עם שותפו ברכישה לא חוקית של חברה למכרה ונקנס ב-28.5 מיליון דולר. בשנת תשס"ח החל לשקם את הונו כאשר החל לרכוש פוספטים בהודו.

מרבה בצדקה הן ליחידים והן למוסדות, בעיקר למוסדות חב"ד. בעיקר ידוע בתרומותיו לשיחותיו של הרבי המחולקות חינם ברחבי הארץ, ולספרי הרבי, ובמוסדות שתרם, ישיבת תורת אמת ירושלים, ספריית חב"ד ירושלים, ספריית חב"ד בני ברק, מרכז גוטניק חברון אגודת קרית חב"ד צפת.[1]

אחת מתרומותיו הידועות לציבור החב"די וגם הכללי, הוא על ידי "אולם גוטניק", השוכן בשכונת גבעת שאול שבירושלים, שעל אף גודלו ויופיו, הוא מושכר במחירים זולים לציבור החרדי. כיום הוא נחשב לאחד מהאולמות הזולים ביותר במחירם, אך מהיפים והגדולים ביותר.[2].

במשך שנים רבות התגורר במלבורן שבאוסטרליה, ובשנת תשע"ג עבר להתגורר בסינגפור, ופתח בית חב"ד באזור מגוריו[3].

ספרו[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים