גבעת שאול

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שכונת גבעת שאול

גבעת שאול היא שכונה ואזור תעשייה במערב ירושלים. השכונה ממוקמת בצמוד לכניסה הראשית לעיר, וגובלת בשכונות קריית משה והר נוף. כיום מתגוררים בשכונה כ-10,000 תושבים, מרביתם נמנים על הציבור החרדי והציבור הדתי-לאומי. בשכונה קיימת קהילת חב"ד המונה עשרות משפחות.


היסטוריה[עריכה]

לראשונה התיישבו בשכונה יהודים בשנת תרס"ח, לאחר שמספר עסקנים ירושלמים החליטו על הקמת שכונה חדשה ליהודים עניים, שבחצר הבתים יהיה מגרש חקלאי קטן שיעזור לפרנסתם. בהיות השכונה שכונת ספר, נמנעו יהודים רבים בקניית מגרשים במקום, והתושבים שהתיישבו היו מועטים, בעיקר מעולי תימן שמצבם הכלכלי לא אפשר להם לרכוש נחלה בשכונות אחרות.

קרקעות השכונה נרכשו מידי תושבי הכפר הערבי 'דיר יאסין' (שלאחר מכן נהפך לשכונת הר נוף). שם השכונה נקרא על שם הרב יעקב שאול אלישר, הראשון לציון, שאחד מבניו היה ממייסדי השכונה. נימוק נוסף לשם השכונה, כיון שבמרומה של השכונה החדשה ניתן לצפות ל'תל אל פול', גבעת שאול המקראית, בירתו של שאול המלך (כיום באזור הסמוך לשכונת פסגת זאב).

במלחמת העולם הראשונה התחוללו קרבות בתוככי השכונה בין הטורקים לבריטים, דבר שגרם לתושבי השכונה להימלט. השכונה נחרבה, ובסיום המלחמה בניצחון הבריטים, שילמו הבריטים פיצויים לתושבי השכונה, והיא הוקמה מחדש בשנת תר"פ.

בתחילת העשור הבא (לאחר שנת תר"פ) החלה בניית שכונה יהודית חדשה, קריית משה, מה שהאיץ את התפתחות השכונה.

למרות רצף השכונות היהודיות וסמיכותם לירושלים, הם לא נכללו בתחומה של העיר והתקיימו במעמד עצמאי. רק לאחר מלחמת העצמאות אחרי שכוחות אצ"ל ולח"י כבשו את הכפר הערבי הסמוך, סופחה השכונה לירושלים.

אזור תעשייה[עריכה]

עם התפתחות התעשייה נבנו בשכונה מבני תעשייה, מוסכים ובניני משרדים. בין המבנים הנמצאים באזור התעשייה נמצא בית הדין לגיור של הרבנות הראשית ואולמי גוטניק. ברכס המערבי של אזור התעשייה שוכן בית הקברות הר המנוחות.

באזור התעשייה פועל בית חב"ד בהנהלת השליח ר' משה קטן.

קהילת חב"ד[עריכה]

קהילת חב"ד בשכונה מונה עשרות משפחות, עם בית כנסת חב"ד,

בית הכנסת[עריכה]

בראשית דרכה של קהילת חב"ד בשכונה, התפללו החסידים בבית הכנסת חב"ד בשכונה הסמוכה, הר נוף. עם התפתחות הקהילה נפתח בית כנסת נוסף לתושבי השכונה בגבעת שאול, שמשמש עשרות מתפללים נוספים שלא נמנים על חסידי חב"ד. בבית הכנסת מתפללים מידי שבת קרוב ל-100 איש. את בית הכנסת פתח הגבאי ר' צבי לוינזון.

בשנת תשס"ט התקיים מעמד הכנסת ספר תורה לבית הכנסת, בהשתתפות מאות אנשים, רבנים ואדמו"רים שונים[1].

בשנת תשע"ג, בשעות הצהריים של שבת פרשת נשא פרצה שריפה גדולה בבית הכנסת בעקבות קצר חשמלי בשעון שבת[2], בזמן שבית הכנסת היה מלא בעשרות הורים וילדים במסגרת "אבות ובנים". בנסים גדולים הצליחו כבאי האש להציל את ספרי התורה מבלי שיגרם להם נזק ממשי, אך בית הכנסת עצמו נשרף לחלוטין.

מוסדות בשכונה[עריכה]

כולל[עריכה]

בשנת תשס"ז נפתח בבית הכנסת כולל ללימוד נגלה וחסידות[3]. הכולל מיועד עבור אברכים מחסידויות שונות, והלימודים משלבים בין לימוד תורת הנגלה לתורת החסידות. הכולל מנוהל בהכוונת ראש כולל צמח צדק הרב חיים שלום דייטש.

נשמתא דאורייתא[עריכה]

השלט הנמצא על מרכז "נשמתא דאורייתא"
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – נשמתא דאורייתא

בשנת תשס"ח הוקם[4] על גבול השכונות הסמוכות הר נוף וקריית משה מרכז "נשמתא דאורייתא", המופעל על ידי תורת חב"ד לבני הישיבות. את המקום הפעיל בתחילה ר' יהודה כהן, וכיום הוא מופעל על ידי השליח בשכונה, ר' דניאל כלב. במקום מתקיימים התוועדיות, שיעורים בחסידות, וכינוסים ביומי דפגרא. בנוסף לפעילות לפי מועדי השנה מתקיימים במקום שיעורים קבועים, בעיקר על ידי הרבנים יחזקאל סופר, חיים שלום דייטש, מענדל פויגל ומיכאל טייב..

במקום קיימת ספריה גדולה של תורת חסידות חב"ד, וחדר מולטימדיה עם מחשבים, תקליטורים תורניים וחומרים נוספים.

בערבים לומדים במרכז חסידות בחברותות, תלמידים מישיבות שונות.

המרכז סבל בעבר מהתנכלויות שונות, ומספר פעמים הושחת השלט המעטר את הבניין[5].

בנוסף קיימת גם מדרשה לנשים, אותה מנהלת הגב' רחל יהודית כלב.

פעילות חב"דית[עריכה]

הדפסת התניא בשנת תש"ע

השלוחים הפועלים בשכונה הם ר' צבי לוינזון, ר' משה קטן, ר' דניאל כלב ואנשי הקהילה. בזמנים שהפעילות מתרחבת, כמו בחגים מגיעים לעזור תמימים מישיבת חב"ד תורת אמת.

תהלוכת ל"ג בעומר בשכונה

בשנת תש"ע התקיים מעמד הדפסת התניא בבית חב"ד בשכונה[6].

בחורף שנת תשע"ב התקיים דינר לפעילות חב"ד בשכונה[7].

החל משנת תשס"ג מתקיימת תהלוכת ל"ג בעומר לילדי השכונה[8]. בעבר השתתפו ילדי השכונה בתהלוכות של השכונות הסמוכות, הר נוף וקריית משה.

ראו גם[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים