התרגיל המסריח

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
העיתונאי שלמה נקדימון משוחח עם הרבי בחלוקת הדולרים אודות ממשלת שמיר לאחר התרגיל

התרגיל המסריח הוא כינוי לנסיונו הכושל של מר שמעון פרס להקים ממשלה משותפת למפלגות השמאל ולציבור החרדי בארץ ישראל בשנת תש"נ.

הרקע לתרגיל

בשנת תש"נ בעקבות סירובו של ראש הממשלה דאז מר יצחק שמיר להצעת ג'יימס בייקר, מזכיר המדינה של ארצות הברית, למשא ומתן עם הפלסטינים אודות יהודה שומרון ורצועת עזה, החליט מר שמעון פרס לנסות להפיל את ממשלת שמיר על ידי הצבעת אי אמון של 61 ח"כים ולהקים ממשלת שמאל צרה בראשותו. לאחר הצבעת אי אמון שעשה שמעון פרס נפלה ממשלתו של שמיר וחיים הרצוג, הפרזידנט של מדינת ישראל באותו זמן, הטיל על שמעון פרס לנסות להרכיב ממשלה.

בגלל סירובו של מר יצחק שמיר לקיים את הבטחתו בתיקון החוק מיהו יהודי והבטחת שמעון פרס לקיים אותו העניקו מספר עסקני חב"ד את התמיכה לפרס בלי לשאול את הרבי.

לצורך כך חתם שמעון פרס הסכם עם מפלגת אגודת ישראל (שמנתה חמש מנדטים בזכות התערבותו של הרבי בבחירות תשמ"ט שנה לפני כן) שבראשה עמדו האדמו"רים מויזניץ וגור וקיבל התחייבות שחמשת החכי"ם (מתוכם גם אליעזר מזרחי חסיד חב"ד) יצביעו וישלימו ל-61, וכתמורה הובטח למפלגת אגודת ישראל שיקבלו את תיק העבודה והרווחה ותיק השיכון.

דעתו של הרבי

כשבועיים לפני המועד שקבעו לפרס להציג את הממשלה החדשה, ביום ראשון ו' ניסן תש"נ עבר בחלוקת דולרים העיתונאי עודד בן עמי ודיבר עם הרבי אודות התכנית של פרס. הרבי הביע התנגדות נחרצת לכך שתקום ממשלת שמאל על ידי שמעון פרס, והדגיש שדווקא גישתו של שמיר היא הנכונה.

מיד כאשר הופצו דברים אלו של הרבי החליטו שנים מחברי הכנסת של אגודת ישראל ר' אליעזר מזרחי ור' אברהם ורדיגר לא להצביע עבור שמעון פרס,

בערב פסח תש"נ כמה ימים לפני הבחירות בכנסת (לאחר שכבר החליט לא לשתף פעולה) קיבל הרב מזרחי טלפון מהמזכירות של הרבי ונמסר לו בשם הרבי כי: 'זהו דבר טוב לא רק עבור כל אחד ואחד אלא גם עבור המדינה כולה'[דרוש מקור].

וכן בחג השבועות של אותה שנה לאחר שכבר הוקם מחדש ממשלת הימין, לאחר כשלונו של פרס. עבר מזרחי במעמד חלוקת כוס של ברכה לפני הרבי, והרבי אמר לו: 'שיהיה לך הצלחה רבה ומופלגה, (ואז הרים הרבי את שתי ידיו וחייך חיוך רחב) בכל מלחמות ישראל'.

השלכות התרגיל

האירוע היה בעל משמעות רבה ליחסי חב"ד עם מועצת גדולי התורה שטענו כי הוטעו על ידי מספר עסקנים חב"דיים וכן עלו טענות על פגיעה בכבוד האדמו"רים מאחר שהאדמו"ר מויזניץ התחייב למר פרס שכל חברי המפלגה יצביעו בעד.

כמו כן השפיע האירוע באופן משמעותי על מפת העסקנות החב"דית בארץ הקודש, כאשר בי"ד רבני חב"ד בהוראת הרבי, ביטל את ארגון הגג ובכנס מיוחד בבית הכנסת בית מנחם בכפר חב"ד, הוקיעו הרבנים את העסקנים שהיו שותפים למהלך, ומאז עבר מרכז כובד העסקנות לידי אגודת חסידי חב"ד בארץ הקודש ובית דין רבני חב"ד בארץ הקודש.

בעקבות האירוע בוטלה גם משרת דובר חב"ד שהייתה בידי הרב שלום דובער וולף.

בחול המועד פסח ביום חמישי י"ז ניסן חיכו לרבי ליד המעלית שנים מעסקני גור ר' אלימלך ניימאן ור' פנחס גולדברג, ואמרו לרבי שיש להם שליחות מר' יעקב אלתר (בנו של האדמו"ר מגור), הרבי נכנס איתם לגן עדן התחתון ודיבר איתם כעשרים דקות בתוקף רב, בין השאר אמר להם שעומדים פה מהמזכירים כדי שלא יסלפו את הדברים.

להלן תוכן הדברים[1]:

י.png א. עמדתי מאז ומקדם זה כמה עשיריות שנים - וגם נתפרסם כמה וכמה פעמים במשך שנים אלה - שמטעמי פקוח נפש (מן הערבים) אסור לתמוך במפלגה המנהלת משא ומתן עם הערבים על דבר החזרת שטחים מארץ הקודש (יהודה, שומרון, עזה) להערבים - במפלגה בעת בחירות, ואיסור תמיכה במנהיגיה בנוגע לארגון והקמת ממשלה, כי אז בדרך ממילא זוהי תמיכה באחריותם נגד הערבים, החזרת השטחים - יהודה, שומרון עזה, ועוד - פיקוח נפש דבני ישראל שליט"א, ועמדתי זו לא נשתנתה כלל וכלל.

נוסף על הנ"ל - ועיקרי ביותר - שמוסיף עוד יותר על הענין דפיקוח נפש דבני ישראל שליט"א - לא רק בכח אלא עובדא דהוה רחמנא ליצלן. והוא שמאז שמהמפלגה הנ"ל נפגשו עם באי כח הערביים וניהלו משא ומתן עמהם (אף שהפרטים לא נתפרסמו לעת עתה במכתב עת בארץ הקודש) והידיעה על דבר פגישה זו נתפרסמה במכתבי עת אחרים ובמילא בין הערבים, וכתוצאה מזה מביאות - על פי טבע ושבל - זה שהערבים בכמה מקומות המשיכו בפעולות והזיקו כמה וכמה מאחינו בני ישראל שליט"א ועד לידי רצח רחמנא ליצלן. ולא רק בארץ הקודש אלא גם במדינות אחרות, ומי יודע שבאם בעת דיבוריי אלה, הרי לא תפתח פה כו'. ברגע זה ממש לא אירע משהו ליהודי, היל"ת, כי עוד ידם נטויה, וידוע שבכדי למנוע זה - זהו רק באם הממשלה תהיה כזו שיש לה יד תקיפה ויד חזקה עליהם, וכמו שראינו בעבר, ויכולים לברר על דבר כל הנ"ל בארץ הקודש - ע"י המומחים לאותו דבר. ומכיוון שלפי עניות דעתי - בחירה במפלגה הנ"ל תגרום לפיקוח נפש, מוכרחני על פי שולחן ערוך להביע דעתי עוד הפעם ולעורר על דבר זה שאסור לבחור בהנ"ל.

ב. על דבר ההצעה לבחור בהנ"ל לזמן קצר ואח"ב לצאת מהממשלה וכו'- 1) מי יבטיח שעי"ז תבוטל ממשלתו. 2) והוא העיקר - עצם הסברא והפרסום שהמפלגה הנ"ל תעלה על כסא הממשלה, ועוד יותר שכן יהיה בפועל, יתן חיזוק עוד יותר להערבים, והתוצאות מי ישורנה, לזה לדעתי אסור להרשות למפלגה הנ"ל להקים ממשלה אפילו לרגע אחד.

ג. ע"ד שאלת כבוד מועצת גדולי התורה וכו' - 1) מעולם לא עלה בדעת מי שהוא לפגוע בכבוד ישראל בכלל ובכבוד מועגה"ת שליט"א בפרט. 2) מכיון שמדובר ע"ד פיקוח נפש מוכרחני לעורר על דבר זה בקשר להחלטתם. ובפרט שהחלטת חברי מועגה"ת היתה ברוב דלא מינכרא, והיה רק לפני זמן קצר. ועוד שעד עתה - לפי מיטב ידיעותי - אף פעם לא שיתפו פעולה עם המערך רק עם הליכוד. ולאחרונה - בימים הכי אחרונים - נתפרסם אשר נשיא - 'הפרעזידענט' דארה"ב חזר עוד הפעם על הצהרתו בנוגע לירושלים העתיקה שאין ליהודים להתיישב שם, ומר קרטר - נשיא ארה"ב מלפנים - אמר דברים חריפים נגד ארץ הקודש וכו'.

ד. מטעמים מובנים - הרי בכלל מהנכון עד כמה שאפשר לא לערב מי שהוא מחוץ לארץ

י.png
שבועון חדשות 770 בית חיינו גיליון 35.
פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו לחב"דפדיה והשלימו אותו. יתכן שיש על כך פירוט בדף השיחה.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. נכתב לפי הענינים, ונכלל בזה גם מהנכתב בנושא זה מהרבי. נכתב ונשלח ע"י המזכיר הרב יהודה לייב גרונר לכמה רבנים ועסקנים בארץ הקודש