סמל חבדפדיה.png

הידעת? אנשי חינוך, עיתונאים וסופרים נעזרים במידע שבחב"דפדיה ומעבירים אותו לרבבות
לחצו כאן לתרומה ועזרו לנו להפיץ את מעיינות החסידות בצורה הטובה ביותר

מנחם מענדל הנדל

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב הענדל נואם בערב לרגל גיליון האלף של בית משיח

הרב מנחם מענדל הכהן הענדל (יליד שנת תשל"ג, 1973) הינו עסקן ציבורי רב פעלים המכהן כמנהל מרכז חב"ד העולמי לקבלת פני משיח, ארגון אש"ל הכנסת אורחים, ממייסדי ומנכ"ל שבועון בית משיח וחבר הנהלת מוסדות תלמוד תורה אור מנחם, תומכי תמימים קווינס ותומכי תמימים פוקונוס.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בצפת בל' אדר ראשון תשל"ג לאביו הרב שניאור זלמן אליהו הנדל ולאמו מרת רחל, ולמד בתלמוד תורה חב"ד המקומי, בישיבה הקטנה בצפת ובתומכי תמימים קריית גת גדולה. בשנת תשנ"ב למד בקבוצה בישיבת תומכי תמימים המרכזית, בשנת תשנ"ו נשא את מרת הניה לאה גינזבורג, בתו של הרב יצחק פייביש גינזבורג.

משנת תשמ"ה, בהיותו בגיל 12, זכה להיות אצל הרבי בחודש תשרי בכל שנה.

כיום הוא מתגורר בשכונת קראון הייטס והינו חלק מקהילת אנ"ש 770 כשהוא מקפיד על השתתפות בתפילות במנין של הרבי, מנהל את מרכז חב"ד העולמי לקבלת פני משיח והינו מעסקני שכונת קראון הייטס.

מכון להפצת בשורת תורת הגאולה[עריכה]

בשנת תשנ"ב פתח הרב הנדל יחד עם ר' יהודה לייב דונין "מכון להפצת בשורת תורת הגאולה", במסגרתו הוציאו לאור את הספר פניני גאולה, הספר והוא יגאלנו וקונטרסים שונים בענייני גאולה ומשיח.

כמו כן ארגן המכון "מעגל לימוד עולמי" בענייני גאולה ומשיח של תלמידי התמימים בעולם כולו, כך שבמשך עשרים וארבע שעות רצופות התקיימו שיעורי וסדרי גאולה ומשיח ללא הפסקה, על פי חלוקה מראש בין ישיבות תומכי תמימים ברחבי תבל. על מעגל זה זכו לקבל את מענה קדשו של הרבי.

נס תחיית המתים[עריכה]

ביום טוב שני של סוכות תשנ"ג יצא הרבי בפתאומיות להתוועדות עם החסידים בזאל הגדול ב-770. בשל הפתאומיות נוצר לחץ גדול בשורות הראשונות שלפני בימת ההתוועדויות של הרבי, וכתוצאה מכך נפלו הנוכחים זה על זה, כשבלי לשים לב ובלי יכולת להיחלץ דרכו על בחורים שנפלו על הרצפה. הרב הענדל (אז הת' מענדי) היה בין אלו, וחברי הצלה קראון הייטס הוציאו אותו במאמצים עילאיים מתחת ערימות הקהל, ומשם פינו אותו באמבולנס לבית הרפואה.

על פי הערכת החובש באמבולנס - כבר לא היה בין החיים. אך בנס ממש, לאחר זעקתו של אחד הנוכחים לעבר הרבי "רבי! הוא מת!", ומבט חד שנעץ בו הרבי, החל להגיב לסביבה ותוך כמה ימים עמד על רגליו בריא ושלם.

עסקנות ציבורית[עריכה]

מרכז חב"ד העולמי לקבלת פני משיח[עריכה]

לאחר שהחלים כליל מהאירוע בחג הסוכות תשנ"ג, החליט להקדיש את חייו לפעולות כלל עולמיות להחשת וזירוז הגאולה כשהוא כותב על כך לרבי.

בשנת תשנ"ו הקים את מרכז חב"ד העולמי לקבלת פני משיח, והוא עומד בראש הארגון, כאחראי בלעדי לפעולות הנעשות על ידו, ולגיוס המשאבים הנצרכים לפעולותיו.

שנים רבות היה עורך של שבועון בית משיח, ושל הוצאות לאור שונות שהופקו על ידי המרכז.

אש"ל הכנסת אורחים[עריכה]

בשנת תשנ"ה חידש את פעילותו של ארגון אש"ל הכנסת אורחים שהקים הרב משה ירוסלבסקי, ביסס והרחיב את פעולותיו, דאג לעידוד הנסיעה לרבי, פעל להרחבת מקומות לינה שיקלטו את האורחים והוצאה לאור של חוברות לימוד והדרכה לאורחים המגיעים לחודש תשרי אצל הרבי.

בשנת תשע"א חנך בית מלון לאורחים, בסמיכות ל-770.

מוסדות חינוך[עריכה]

פעולות נוספות[עריכה]

הרב הענדל הינו ממארגני 'כינוס השלוחים העולמי לקבלת פני משיח צדקנו' המתקיים מידי שנה ב-770 בסמיכות לראש חודש כסלו.

כמו כן נטל חלק בהקמת 'מקווה ישראל' הנחשב למקווה טהרה לגברים הגדול והפעיל ביותר בקראון הייטס.

משפחתו[עריכה]

  • חתנו, ר' דוד אקסלרוד - קראון הייטס

קישורים חיצוניים[עריכה]