הצלה קראון הייטס

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אמבולנס הצלה על יד 770

הצלה קראון הייטס (באנגלית: Hatzalah of Crown Heights) הוא ארגון ההצלה היהודי של שכונת קראון הייטס. הארגון הוא סניף של ארגוני של 'הצלה' בשכונת בורו פארק ובכל רחבי ברוקלין המפעיל את מוקד הצלה המרכזי של ניו-יורק. את הארגון מנהל היום הרב אברהם ביסטריצקי.

תמונת הדמייה של הבנין החדש של הצלה בשכונה בעז"ה
לחצן חירום בבנין 1414

היסטוריית ההקמה של 'הצלה'[עריכה | עריכת קוד מקור]

הארגון הוקם על ידי הרב יהודה לייב ביסטריצקי בעקבות מקרה טראגי שהתרחש בשכונת קראון הייטס בשנת תשל"ז. יהודי צעיר תושב השכונה, לקה בהתקף לב חמור בביתו בצהרי יום שישי בעיצומם של ההכנות לשבת. המשפחה הזעיקה אמבולנס באמצעות שיחת טלפון למוקד החירום העירוני. עם זאת, הרבה דקות יקרות חלפו והצעיר הלך לעולמו. חברי הקהילה היו משוכנעים שבמקרה והצוות הרפואי היה מגיע מוקדם יותר, היהודי היה שורד. בעקבות מקרה זה הוחלט לרכוש אמבולנס חדש המוקדש לתושבי קראון הייטס.

'הצלה' כיום[עריכה | עריכת קוד מקור]

במשך השנים, עם גידול אוכלוסיית השכונה, התפתח הארגון מאוד. כיום פעילים בארגון מעל 300!! מתנדבים הזמינים יומם ולילה בתורניות לטובת מקרי חירום. המתנדבים מפעילים חמישה אמבולנסים חדישים. שניים מהם חונים בקביעות על יד 770.

הארגון מעביר קורסים להכשרת חובשים, ומפיץ הוראות זהירות ובטיחות בגני ילדים, בתי ספר ובתים פרטיים מרובי ילדים.

במהלך השנים הוכר 'הצלה' בתור ארגון ההצלה הטוב ביותר בניו-יורק. במקרים מסוימים התקבלו בקשות דחופות מהתושבים שאינם יהודים בשכונה לקבלת טיפול דחוף דווקא ממתנדבי 'הצלה'.

הארגון פועל בהתנדבות ונותן שירות רפואי לכל דורש ללא תשלום. מחמת כך הוא מטפל גם באזרחי חוץ שאינם מבוטחים רפואית.

הצלה קראון הייטס הוא עמותה שלא למטרות רווח שאינה מקבלת תמיכה ממשלתית או עירונית ומתקיימת על תרומות בלבד. אחת בשנה מתקיים אירוע "מלוה מלכה" לגיוס תרומות. במשך השנים הרבי היה מעניק בהתוועדות השבת שלפני האירוע קנקן משקה למשתתפים ב"מלוה מלכה".

במשך 45 שנה ארגון הצלה קראון הייטס עמד לימין קהילת אנ"ש. עשרים וארבע שעות ביממה, בכל ימות השנה ללא יוצא מן הכלל, ההצלה ניצבת ועומדת בשביל לשמור, לקיים ולהציל את חייהם של אינספור אנשים; ומספקת עזר ותחושת ביטחון וסיוע לכל כך הרבה תושבים נוספים.

עם הצמיחה וההתרחבות המהירה של קהילת קראון הייטס בעה"ר כ"י, ועל מנת לעמוד בדרישה ההולכת וגוברת, הצלה צריכה לילך מחיל אל חיל ולקחת את הדברים אל שלב הבא.

הצרכים הלוגיסטיים של הצלה, לא פשוטים. נדרש תיאום זהיר ומדויק בכדי לדאוג שהרכבים ואנשי הצוות יגיעו במהירות הכי אפשרית לכל מקום בשכונה. יש לוודא שהאמבולנסים והרכבים תמיד מלאים דלק ואספקה, תיקים רפואיים תקינים, זמינים ומוכנים לשימוש מידי. כשחיים מונחים על כף המאזניים, אין זמן לבזבז.

במשך עשרות שנים הצלה עשתה את כל זה עם תשתית חלקית המפוזרת על פני אוסף של משרדים, בייסמנטים ויחידות אחסון. האמבולנסים שלה חונים ברחובות שונים, ותלויים בעומס הפקקים והתנועה בברוקלין וכמובן תסכולי החניה הידועים.

הצלה קראון הייטס הודיע בשנת תשפ"א[1]: "אנו יוצאים ב"קמפיין הבניין" של 2,500,000$, על מנת שסוף סוף, להצלה יהיה את המטה הנחוץ להם כל כך על מנת להם לשרת את התושבים טוב יותר. כי עם בסיס מרכזי, הצלה תוכל להגיע אליכם עוד יותר טוב מבעבר".

במטה החדשני והמתוחכם, הצלה תגיע לרמה חדשה של צמיחה ומקצועיות. המרכז בן 1,000 מ"ר יתפאר בפיקוד מקיף וביכולות הזנקה ושיחות מרכזיות, כמו גם בחדר אספקה ​​רפואי גדול ותא חמצן. כל אלה ישפרו את היעילות והמקצועיות שלנו. מתקן אימונים פנימי מותאם אישית, משרדים אדמיניסטרטיביים נאותים וחדר ישיבות כדי לוודא שאנשי הצלה יכולים להקדיש זמן רב יותר לענות על צרכיה הייחודיים של הקהילה ולהישאר בחוד החנית של שירות וטיפול מציל חיים. כמובן, שני חניות אמבולנס יאכלסו את האמבולנסים המפורסמים של הצלה שהפכו לסמל של אהבת ישראל בקהילה שלנו.

מתקנים משופרים ויכולות לוגיסטיות עבור ההצלה פירושם זמני תגובה מהירים וטיפול טוב יותר במקרי חירום חס ושלום. משמעות הדבר היא שהגדילה והיכולות של הצלה עצומות ומתקדמות יותר בטיפול הראשוני, ובכך בסופו של דבר, יותר הצלת חיים.

זה גם אומר יותר מנוחה ושלווה עבור הקהילה באופן כללי. כפי שאמר הרבי בשיחה משנת תשד"מ, הצלה אינה עוסקת רק במצבי חירום. עצם היכולת לקחת מישהו במהירות לרופא ולרפואה – זה עצמו נותן הרגעה ומונע מאדם מלהזדקק לשירותים כאלו מלכתחילה. (על פי לקוטי שיחות חלק כו, 392)

בהמשך השיחה, לאחר ששוב הפציר והתפלל הרבי שביאת משיח המיידית יהפכו את שירותי הצלה למיותרים (אמן), ביקש הרבי מהציבור לתרום ביד רחבה למען מטרה נעלית זו: "היות ו'הצלה' היא עניין כה עיקרי, שכן "כל המקיים נפש אחת מישראל מעלה עליו הכתוב כאילו קיים עולם מלא" . . . עלינו למצוא עצות על מנת לאסוף כספים עבור זה. אחת הדרכים במדינה זו, היא לעשות "קמפיין" עם פירסום וכו', מה שיוצר שטורעם אצל כולם ומעודדם להשתתף" (תרגום חופשי מלקוטי שיחות שם, 393).

התייחסות הרבי לארגון[עריכה | עריכת קוד מקור]

מבין הדברים שהרבי הביע את תמיכתו בארגון ההצלה היו השיחות המיוחדות שנאמרו לרגל סעודת ה"מלוה מלכה" שנערכה אחת בשנה לגיוס תרומות לקיום הארגון[2]. באחת התוועדויות הרבי דיבר על החשיבות של שמירה על גוף בריא, וכי על האמבולנס של 'הצלה' לחנות מול 770, כתזכורת לכל הבאים לטפל בבריאותם. הרבי גם התבטא פעם שחשיבותו של העניין עוד יותר, שכשבאיו של 770 רואים את האמבולנס יוצא ממקומו, ידעו אשר עליהם להגיד פרק תהלים לטובת החולה.[3]

סמל הצלה[עריכה | עריכת קוד מקור]

בשנת תשד"מ הרב יהודה לייב ביסטריצקי הכניס לרבי הזמנה לסעודת 'מלווה מלכה' למען חברת 'הצלה' עליה היה מודפס סמל הארגון. הרבי החזיר את ההזמנה והורה "למחוק את הנחש, שהוא עבודה זרה של יוון". לאחר זמן מה שאל מה המקור לזה? ואמר הרבי שבספרי רפואה בהיסטוריה של רפואה כתוב שזוהי עבודה זרה של יוון.[4]

ראו גם[עריכה | עריכת קוד מקור]

קישורים חיצוניים[עריכה | עריכת קוד מקור]


הערות שוליים

  1. הקמפיין יוצא לדרך: בונים בית להצלה בשכונה
  2. ש"פ פקודי תשד"מ.
  3. ראה תורת מנחם התוועדויות תשד"מ, שיחת ש"פ פקודי, סעיף כב עמ' 1143.
  4. התקשרות גליון 261.