חסידות רחמסטריווקא

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי דוד מרחמסטריבקא שליט"א מקבל כוס של ברכה מהרבי
האחים רבי דוד מרחמסטריבקא ורבי נחמן יוסף טברסקי בניחום אבלים אצל רבי משה אשכנזי

חסידות רחמסטריבקא הינה חסידות בת של חסידות צ'רנוביל. נוסדה על ידי רבי יוחנן מרחמסטריבקא, בנו של רבי מרדכי מצ'רנוביל, נפטר ד' ניסן תרנ"ה.

בנו רבי מרדכי מרחמסטריבקא, כונה בפי אנשי ירושלים בשם החיבה 'רבי מוטל'ה'. בשנת תרס"ה עלה לארץ ישראל והתיישב בירושלים. הסתלק בשנת תר"פ, כתוצאה מהתנפלות של ערבים בדרכו חזרה מהכותל.

כבוד שאר בשרי, הרב הצדיק המפורסם לשם ולתהלה בכל מרחבי תבל, בנן של קדושי עליון, גזע תרשישים קדש הקדשים, יראת ה' אוצרו, בעל מדות תרומיות כש"ת מוהר"ר מנחם נחום[1].

בנו של רבי מרדכי, היה רבי דוד מרחמסטריבקא. בנו היה רבי יוחנן מרחמסטריבקא (נפטר בכ' כסלו תשמ"ב), עמד בקשר מכתבים עם הרבי[2], כן היה מודיע לו על שמחות שערך[3], נפטר בכ' כסלו תשמ"ב.

גם היה בקשר עם רבי מנחם נחום טברסקי מרחמיסטריווקא, ברבי יוחנן מרחמיסטריווקא אחי רבי יעקב ישראל מטשערקאס, שהיה זקנו של הריי"צ.

בניו של רבי יוחנן הוכתרו לאחר פטירתו;

  • לאחר פטירתו הוכתר הבן הבכור רבי דוד לאדמו"ר חתן הגה"צ רבי משה ניישלאס אב"ד שיכון סקווער ואב"ד סערדעלי זי"ע.
רבי דוד הינו תלמיד מובהק של רבי משה אריה פריינד, מחסידות סטמר, ובדיעותיו הוא נוטה לדיעותיו של רבו. בשונה מאביו הוא לא מורה להצביע בבחירות לכנסת אם כי גם לא אוסר אותם, מכיון שלדבריו אינו יכול להורות לחסידות לנהוג בשונה מדעתו של אביו, ובהוראתו הפסיקו מוסדותיו ליטול כסף ממדינת ישראל.
  • אחיו רבי חי יצחק טברסקי נולד בשנת תרצ"א לאביו רבי יוחנן טברסקי מרחמסטריבקא. למד בישיבת עץ חיים של רבי איסר זלמן מלצר. האדמו"ר מבעלזא קרבו מאוד. בבחרותו השתתף בחבורות הבחורים דחסידי קארלין. מסופר שלמד בבחרותו עם אביו ספרי אדמוה"ז תניא, ליקוטי תורה ותורה אור בהגיע לפרקו, השתדך עם בתו של רבי יעקב יוסף טברסקי האדמו"ר מסקווירא. התחתן בארצות הברית, והתגורר בעיירה סקווירא, אותה הקים חותנו. אחר פטירת אביו הוכתר כאדמו"ר בארצות הברית. זמן קצר לאחר פטירת חותנו עבר מהעיירה סקוירא לבורו פארק, ושם המשיך את ההנהגה. בצילו מסתופפים היום מאות חסידים ואלפים פונים לקבל את ברכותיו. לחצר בארצות הברית יש רשת תלמודי תורה, בבורו פארק, מונסי, וליקווד. דרשותיו ומאמריו נדפסו בספר 'אמרות טהורות'.

לקריאה נוספת[עריכה]

מנחם נחום מרחמסטריווקה

הערות שוליים

חב"ד וגדולי ישראל
חב"ד ובנותיה
חסידות חב"ד ליובאוויטש
חסידות סטרשלה   ●   התפצלות חסידות חב"ד (תרכ"ו)חב"ד קאפוסטחב"ד ליאדיחב"ד ניעז'ין   ●   חסידות אוורוטש
חצרות רוסיה ליטא ואוקראינה
ברסלבטולנאסלוניםסקוויראפינסק קרליןצ'רנובילקרליןצ'רקסרחמסטריבקארוז'יןצ'ורטקובסקוליא
חצרות גליציה
באבובצאנזמחנובקהפשברסקבעלזנדבורנאביטשינאקרטשניףזוטשקא
חצרות פולין ווואהלין
אמשינובגורזוויהללעלובסטרופקובראדזיןביאלאפשיסחאאוז'רוב
חצרות הונגריה ורומניה
פאפאויז'ניץסאטמארערלוי
חצרות ארץ ישראל ומרוקו
שומרי אמונים  •  אשלג  •  אבוחצירא