אלעזר גורליק

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

Disambig RTL.svg.png המונח "אלעזר גורליק" מפנה לכאן. אם התכוונתם למשמעות אחרת, ראו אלעזר גורליק (פירושונים).

הרב אלעזר גורליק

הרב אלעזר מרדכי גורליק (יליד שנת תרצ"ה) הינו חסיד תושב כפר חב"ד, ומנהל פרדס אתרוגים ייחודי שנשתל בהוראת הרבי, וכיום כל האתרוגים בו גדלים על עצים שנשתלו מזרעים של האתרוג שהרבי עצמו בירך עליו.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בכ"ג כסלו תרצ"ה לאביו ר' אברהם שמואל גורליק ולאמו מרת פסיה, כאשר מצד אביו היה נכדו של הרב שניאור זלמן גרליק (לימים רבה הראשון של כפר חב"ד).

בשנת תש"ו יצאה משפחתו מרוסיה בבריחה הגדולה, ובשנת תש"ט נמנתה משפחתו על 34 המשפחות הראשונות שהתיישבות בשפריר וייסדו את כפר חב"ד.

אביו עסק בחקלאות, ובשנת תש"כ שתל בשותפות עם ר' נחמן אלבוים מטע אתרוגים וניהל אותו יחד עמו עד שנת תש"ל. לאחר הגירתו של אלבוים, רכש ממנו את חלקו ובמשך כעשור שנים המשיך להתמודד עם הקשיים השונים בגידול ושימור התארוגים כאשר לאורך כל הדרך זכה אביו לברכת ועידוד הרבי.

בשנת תש"ל נסע לרבי לראשונה לחודש החגים, ולאחר שובו החל לעסוק בחינוך. כאשר הועלתה הצעה בשנת תשל"ז שיפסיק את עיסוקו בחינוך ויעזור לאביו בגידול האתרוגים, שלל זאת הרבי באומרו שעל פי הידיעות שמגיעות אליו הוא מצליח בעבודת החינוך.

בהגיעו לגיל חתונה נשא לאשה את מרת ליובה, בת ר' פנחס מרוזוב בנו של ר' אלחנן דוב מרוזוב, ולאחר מכן שימש כמורה בבית הספר למלאכה כפר חב"ד.

גם לאחר שקיבל לידיו את ניהול הפרדס בשתפות עם גיסו הרב משה נפרסטק המשיך לעסוק בחינוך, ועל פי הוראת הרבי העסיקו הגיסים עובדים בתשלום שיעסקו בגידול האתרוגים.

לאורך השנים זכה ליחס חם מהרבי בכל הנוגע לפרדס ולמספר הוראות אישיות בנוגע לנטיעת האתרוגים, ועל פי עדותו של המזכיר הרב לייבל גרונר הרבי אף השתמש באתרוגים מהפרדס שבבעלותו בימי חג הסוכות.

משפחתו[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]