עזרה:איך לערוך דף

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
משתמש חדש
שונות

דף עריכה מאפשר לכל משתמש בחב"דפדיה לערוך את ערכי האנציקלופדיה. כדי להגיע אל דף העריכה יש ללחוץ על לשונית "עריכה" המופיעה מעל כל דף בחב"דפדיה.

אם הינך מעוניין לבצע ניסויי עריכה, ולא לערוך את הערך שאתה נמצא בו, אנא עשה זאת בארגז החול.

שים לב: אם עדיין לא נרשמת, ייתכן כי חלק מהתכונות אינן זמינות לך. במקרה זה רצוי ליצור חשבון חדש, פעולה האורכת מספר דקות בלבד. ראו איך ליצור חשבון חדש.

החלק העליון של דף העריכה[עריכה]

קישורי משתמש[עריכה]

 1. שם משתמש - צפייה בדף המשתמש שלך. שם המשתמש שלך יופיע במקום שם המשתמש הנוכחי.
 2. דף השיחה שלי - צפייה בדף השיחה שלך, שבו משתמשים אחרים יכולים להשאיר לך הודעות.
 3. העדפות - צפייה ושינוי בהעדפות ובמאפיינים של המשתמש.
 4. טיוטה - מאפשר לך להתנסות בחב"דפדיה בארגז החול
 5. רשימת מעקב - צפייה ברשימת המעקב שלך המאפשרת לעקוב אחר שינויים שנעשו בדפים שאתה מגלה בהם עניין מיוחד.
 6. תרומות - צפייה ברשימת התרומות שלך לחב"דפדיה.
 7. יציאה מהחשבון - יציאה מהחשבון הנוכחי.

לשוניות בדף העריכה[עריכה]

הלשוניות שבראש כל דף עריכה

 1. ערך - צפייה בערך הנוכחי. במקרה הזה, לחיצה על קישור זה תיקח אותך לערך ספר התניא.
 2. שיחה - צפייה בדף השיחה של הערך הנוכחי. בדוגמה שלפנינו, לחיצה על קישור זה תפנה אל הדף שיחה:ספר התניא.
 3. קריאה - כנ"ל בשורה "ערך".
 4. עריכה - צפייה בדף העריכה של הערך הנוכחי. אילו היינו בדף הערך עצמו (ספר התניא), אזי לחיצה על הלשונית היתה מפנה אותך לדף העריכה המקושר מכאן.
 5. גרסאות קודמות - צפייה בכל העריכות של הדף ובהיסטוריה שלו.
 6. ⭐ - עקוב אחר הדף - לחיצה על לשונית זו תוסיף את הערך הנוכחי לרשימת המעקב שלך. אם הערך כבר נמצא ברשימת המעקב שלך, לשונית זו תקרא הפסק לעקוב.
 7. עוד - משתמשים עם הרשאות יוכלו לבצע אפשרויות נוספות כמו: הגנה, שינוי שם, מחיקה, העברה, ניקוי המטמון וכדומה.

לשונית העריכה[עריכה]

הלשוניות שבראש כל תיבת עריכה

לשוניות העריכה מאפשרים הוספה מהירה וקלה של תווים לתיבת העריכה. שים לב כי לפעמים ניתן להשתמש במספר תכונות כאשר ישנו טקסט נבחר בתיבת העריכה. שימוש בתכונות אלה מאפשר הצגת טקסט נאה ביותר. אם תיאורן מורכב מדי בשלב זה, הסתפק בהקלדת הטקסט, ומישהו אחר ישלים את המלאכה. במשך הזמן תלמד גם להשתמש בתכונות אלו.

לשונית ראשית:

 1. טקסט מודגש - הדגשת הטקסט הנבחר או הוספת טקסט מודגש. נהוג להדגיש את המופע הראשון של שם הערך וכן מילים בעלי משמעות רבה. ניתן להדגיש ידנית באמצעות הוספה של שלושה גרשים ''' בתחילתו וסופו של הטקסט הרצוי.
 2. טקסט נטוי - הטיית הטקסט הנבחר או הוספת טקסט נטוי. בשפה העברית אין זה נהוג להשתמש בכתב נטוי, ולכן רצוי להמנע משימוש זה בשפה זו. ניתן להטות ידנית באמצעות הוספה של שני גרשים '' בתחילתו וסופו של הטקסט הרצוי.
ניתן להפוך טקסט מודגש ונטוי גם יחד באופן ידני באמצעות הוספה של חמישה גרשים ''''' בתחילתו וסופו של הטקסט הרצוי.
 1. קישורים- קישור פנימי - הפיכת הטקסט הנבחר לקישור לערך אחר בחב"דפדיה או הוספת קישור לערך אחר בחב"דפדיה. ניתן לקשר פנימית בצורה ידנית באמצעות זוג סוגריים מרובעים בתחילתו [[ ובסופו ]] של הטקסט הרצוי. קישור חיצוני - הפיכת הטקסט הנבחר לקישור מחוץ לחב"דפדיה או הוספת קישור מחוץ לחב"דפדיה. ניתן לקשר חיצוני בצורה ידנית באמצעות סוגריים מרובעים בתחילתו [ ובסופו ] של הטקסט הרצוי. אם לא מציינים כותרת לקישור, יינתן מספר סידורי (1,2,..) ככותרת קישור אוטומטית.
 2. תמונה - הוספת תבנית תמונה. בכדי להוסיף תמונה יש ללחוץ על כפתור זה, לתקן את שם התמונה ואת כיתוב התמונה. יש לוודא שהתמונה נמצאת בשרת שלנו. (כדאי לעיין בעזרה:העלאת תמונות).
 3. הערת שוליים - הוספת הערת שוליים באמצעות הסימון <ref> לפני ואחרי כל מילה. שימו לב - אפשרות זו אינה מעודכנת, בכדי להוסיף הערת שוליים בערכים יש להוסיף את התבנית {{הערה|כאן כותבים את תוכן ההערה}}.

לשונית "מתקדם":

 1. כותרת - דרגה 2: הפיכת הטקסט הנבחר לכותרת ראשית או הוספת כותרת ראשית. ניתן לעשות זאת ידנית באמצעות הוספה של שני סימני שווה == בתחילתו ובסופו של הטקסט הרצוי. דרגה 3: הפיכת הטקסט הנבחר לכותרת משנית או הוספה כותרת משנית. ניתן לעשות זאת ידנית באמצעות הוספה של שלושה סימני שווה === בתחילתו ובסופו של הטקסט הרצוי. וכן הלאה בדרגות הבאות.
 2. רשימה עם תבליטים - יצירת רשימה עם נקודה ( • ) בתחילת כל שורה. ניתן לעשות זאת ידנית באמצעות הוספה של סימן הכוכבית * בתחילתו של הטקסט הרצוי.
 3. רשימה ממוספרת - יצירת רשימה ממוספרת ע"פ סדר המספרים (1, 2 וכן הלאה). ניתן לעשות זאת ידנית באמצעות הוספה של סימן הסולמית # בתחילתו של הטקסט הרצוי.
 4. טקסט לא מעוצב - פונקציה זו משמשת להצגת קודי השפה של חב"דפדיה. כך לדוגמה, ניתן להציג איך נראה טקסט מודגש בקוד המקור: '''חב"דפדיה'''. אילו לא היינו משתמשים בפונקציה זו, הקוד היה מוצג כך: חב"דפדיה. כל שצריך לעשות הוא לתחום את הטקסט הרצוי בתגים <nowiki> ו-</nowiki>.
 5. שורה חדשה - ירידה לשורה הבאה בדף אך לא בתיבה העריכה. ניתן לעשות זאת ידנית באמצעות הוספה של <br> לצד הטקסט הרצוי.
 6. גודל הטקסט - הגדלה או הנמכה של גודל הטקסט. ניתן לעשות זאת ידנית באמצעות הוספה של <big> לפני ואחרי הטקסט הרצוי.
 7. הגבהת והנמכת טקסט - הגבהת או הנמכת הטקסט משורת הטקסט הרגילה. ניתן להגביה ידנית באמצעות הוספה של <sup> לפני ואחרי הטקסט הרצוי ולהנמיך ידנית באמצעות הוספה של <sub> לפני ואחרי הטקסט הרצוי.
 8. גלריית תמונות - הוספה של מספר קבצי תמונות לתוך גלריה - תיבה ממוסגרת.
 9. יצירת הפניה - יצירת הפניה בערך עם שם דומה או נרדף לערך המבוקש, בכדי שלא יהיה צורך לכתוב שני ערכים זהים. (כדאי לעיין בעזרה:דף הפניה). ניתן לעשות זאת ידנית באמצעות הוספה של #הפניה [[שם הערך המופנה#שם הפסקה המבוקשת]].
 10. טבלה - יצירת טבלה בערך.
 11. הערה מוסתרת - הערה אותה רואים רק בתיבת העריכה. ניתן לעשות זאת ידנית כך: <!-- הערה מוסתרת לדוגמא - מי שהגיע לכאן כדי לערוך - לא לכתוב מתחת לטקסט זה! -->.
 12. הבלטה - טקסט בעיצוב גופן שונה.
 13. חתימה + שעה - לחיצה על לחצן זה תכניס את החתימה שלך ואת השעה. ניתן לעשות זאת בצורה ידנית באמצעות ארבעה סימני זרקא ~~~~.
 14. חיפוש והחלפה - חיפוש או החלפה של טקסט בתיבת העריכה.

החלק התחתון של דף העריכה[עריכה]

אפשרויות שמירה ועריכה[עריכה]

הלשוניות שבתחתית כל תיבת עריכה

להלן הסברים מקוצרים עבור הלשוניות המופיעות בתמונה לעיל.

 1. תקציר - זו תיבת עריכה בו אתה מתבקש למלא תיאור קצר של עריכתך. הסבר זה יכול להיות קצר וקולע, כגון "עיצוב" או "שינוי ניסוח" וכדומה. אם ההסבר שלך ארוך ומלווה במקורות, אתה מוזמן לכתוב בתקציר "הסבר בדף שיחה" ולכתוב את ההסבר שלך בדף השיחה של הערך. ניתן ללחוץ על האפשרויות המופיעות מתחתיו (ניתן ללחוץ על כמה) בכדי לבחור תיאור של השינויים.
 2. זוהי עריכה משנית - סמן תיבה זו אם השינוי שלך משני, כלומר אם הוא שינוי עיצובי קטן, או תיקון שגיאת כתיב, ואין בו שינוי משמעותי בתוכן הערך. (קיצור דרך: alt-i)
 3. מעקב אחרי דף זה - סמן תיבה זו אם ברצונך שערך זה יכנס לרשימת המעקב שלך. (קיצור דרך: alt-w)
 4. שמירת השינויים - לחיצה על לחצן זה תשמור את הערך על פי הכתוב בתיבת העריכה. קודם הלחיצה, מומלץ לחשוב האם השינוי או תוספת שלך מתאימה לחב"דפדיה. (קיצור דרך: alt-s). עקב תקלות טכניות המתרחשות לעיתים, מומלץ להעתיק את תוכן תיבת העריכה קודם לחיצה על לחצן זה.
 5. תצוגה מקדימה - לפני בחירה ב"שמור דף" מומלץ לבחור קודם לכן בתצוגה המקדימה. לחיצה על לחצן זה תציג לפניך דף תצוגה מקדימה של הערך בנוסף לתיבת העריכה. שים לב כי הערך עדיין לא נשמר. לאחר שווידאת כי התוצאה לרוחך, בחר ב"שמור דף". (קיצור דרך: alt-p).
 6. הצגת שינויים - לחיצה על לחצן זה תפנה אותך לדף ובו השינויים שביצעת בנוסף לתיבת העריכה עצמה. פונקציה זו משמשת למעקב אחר השינויים שביצעת עוד לפני ששמרת את הערך. (קיצור דרך: alt-d)
 7. ביטול - לחיצה על קישור זה תשלח אותך חזרה אל דף הערך עצמו, ללא שמירת השינויים שעשית.
בכל שאלה ניתן לפנות כאן, או בכתובת הדואר-אלקטרוני: ‫shia.wik@gmail.com