עזרה:איך ליצור קישור

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
משתמש חדש
שונות

ב'חב"דפדיה' יש אפשרות ליצור קישור - קטע מסומן בדף אינטרנט שלחיצה עליו עם העכבר מובילה ליעד אחר באותו דף או לדף אחר. דף עזרה זה מציג את הקישורים השונים שעומדים לרשותכם ומסביר כיצד יש להשתמש בהם.

קישורים פנימיים[עריכה]

קישורים פנימיים הם קישורים בין דפי חב"דפדיה לבין עצמם. יצירת קישור נעשית באמצעות הקוד הבא שמוכנס לתיבת הטקסט בדף העריכה:

[[קישור]]

לדוגמה, יצירת קישור לערך "אדמו"ר שליט"א" נעשית באמצעות הקוד [[אדמו"ר שליט"א]]. תוצאתו של קוד זה היא: אדמו"ר שליט"א.

לעיתים יש צורך ליצור קישור למילה שונה משם הערך, אך בעלת אותה משמעות. יצירת קישור מסוג זה פשוטה אף היא:

[[קישור|כותרת הקישור]]

לדוגמה, יצירת קישור לערך "התוועדות עם הרבי" כאשר המילה בערך היא "התוועד" תעשה באמצעות הקוד [[התוועדות עם הרבי|התוועד]]. תוצאתו של קוד זה היא: התוועד.

טיפ: כאשר שם הערך כולל סיפא, כגון מאמרים ניתן לקשר לערך בצורת יחיד בצורה זו:

[[קישור]]סיפא

לדוגמה, [[מאמר]]ים, והתוצאה: מאמרים. אך שימו לב, קישור לערכים שבצורת היחיד שלהם מסתיימים באות סופית, לא יעבדו כראוי.

עוד טיפ: כאשר בכותרת הערך אליה ברצונכם לקשר יש סוגריים, כגון הערך אב (חודש), ניתן להוסיף קו אנכי ללא כותרת הקישור. קישור מסוג זה יתעלם מהסוגריים ויציג רק את התוכן המופיע לפני הסוגריים. הקוד נראה כך:

[[קישור כולל סוגריים|]]

לדוגמה, קישור לערך אב (חודש) יעשה באמצעות הקוד [[אב (חודש)|]]. תוצאתו: אב.

בעת יצירת קישורים פנימיים בערך מסוים, אין לחזור שוב ושוב על קישור של אותו מושג. בדרך כלל די בקישור יחיד, במופע הראשון של המושג בערך. בערכים ארוכים ניתן לתת קישור חוזר כאשר יש מרחק ניכר בינו ובין הקישור הקודם.

קישורים לפסקאות[עריכה]

קישורים לפסקאות נעשה באמצעות סולמית (#) המפרידה בין שם הדף לבין כותרת הפסקה:

[[קישור#שם הפסקה]]

לדוגמה, קישור לפסקה "על הספר" בערך "ספר התניא" נעשה באמצעות הקוד [[ספר התניא#על הספר]]. תוצאתו של קוד זה היא: ספר התניא#על הספר. רצוי להוסיף קו אנכי לאחר שם הפסקה וכותרת מתאימה.

ניתן בתוך ערך לקשר לפסקה אחרת באותו ערך, על ידי סולמית ושם הפסקה, בלי שם הערך.
לדוגמה, קישור לפסקה "קישורים פנימיים" בערך "עזרה:קישורים", כאשר הקישור מוצב בתוך הערך "עזרה:קישורים" יכול להיעשות כך [[#קישורים פנימיים]]. תוצאתו של קוד זה היא: #קישורים פנימיים.

קישורים חיצוניים[עריכה]

קישור חיצוני הוא קישור לדף בכל אתר אחר חוץ מחב"דפדיה:

לדוגמה, יצירת קישור לאתר החדשות "חב"ד אינפו" (http://chabad.info) תעשה באמצעות הקוד [http://chabad.info חב"ד אינפו]. אם ברצונכם להציג את כתובת האתר ככותרת הקישור, אין צורך להשתמש בסימונים כלשהם, אלא רק לכתוב את כתובת האתר - http://chabad.info.

מסנן הספאם[עריכה]

מסיבות שונות וביניהם מתקפות ספאם על האתר, כל האתרים נמצאים ברשימה השחורה, חוץ מרשימה לבנה של אתרים שסומנו בפירוש כאתרים מותרים על ידי מפעילי המערכת. אם ברצונכם להוסיף כתובת נוספת שאינה מצויינת ברשימה זו, אנא כתבו אותה בחב"דפדיה:בקשות ממפעיל מערכת. כדי שתוכלו לציין בדף הבקשות את האתר רשמו אותו ללא הקידומת www. או הקידומת http://

לדוגמה: אם האתר החסום הוא http://chabadpedia.co.il. רישמו בדף הבקשות ממפעילי מערכת נא להוסיף לרשימה הלבנה את האתר: chabadpedia.co.il.

בוקמרקלט[עריכה]

דרך קלה ומהירה ליצירת קישור ממבחר אתרים רלוונטיים לחב"דפדיה. לאחר התקנה חד פעמית, ניתן ליצור קישור מפורט בלחיצת כפתור ראו חב"דפדיה: בוקמרקלטים.

שונות - עזרה טכנית[עריכה]

רווח בקישורים חיצוניים[עריכה]

קישור חיצוני לאתר שכתובתו כוללת רווחים ללא תווים. לדוגמה הקישור הבא.

http://old2.ih.chabad.info/#!g=1&tag=הרב יעקב יוסף

מניב בתחביר רגיל קישור שבור. לדוגמא:

אך ניתן לקשר אליו על ידי הוספת התווים: %20 במקום רווח, כך:

  • http://old2.ih.chabad.info/#!g=1&tag=הרב%20יעקב%20יוסף

התוצאה תהיה קישור תקין:

ניתן לכתוב גם + או - (תלוי באתר) במקום התווים %20, לדוגמא:

קישור לאתר אוצר 770[עריכה]

באתר אוצר הרבי, יש קושי למצוא את הקישור הנכון, כי בגלישה רגילה האתר לא מציג בשורת הכתובת את הכתובת של הספר והעמוד. כלומר כתובת האתר נשארת "otzar770.com" גם כשבוחרים ספר ומדפדפים בו. הבוקמרקלט (ראו בפסקה לעיל) פותר את הבעיה.

תיקון קישורים לאתרי חב"ד ישנים[עריכה]

קישורים רבים באתר מקשרים לדפים באתרים ישנים שכבר לא נתמכים. את חלקם של הקישורים ניתן לסדר ואת אלו שלא עובדים כלל ניתן למחוק.

בכל שאלה ניתן לפנות כאן, או בכתובת הדואר-אלקטרוני: ‫chabadpedia.a@gmail.com‬