חיילי המלך (קעמפ)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף קעמפ חיילי המלך)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סמל הקעמפ
תמונה קבוצתית של חיילי הקעמפ

חיילי המלך הינו קעמפ לילדי אנ"ש המתקיים בימי החופש בלאקווקסן שבהרי פנסילבניה.

מחנה מנחם[עריכה]

רבני שכונת קראון הייטס, הרב יהודה קלמן מרלו והרב אברהם אזדבא בביקור בקעמפ

הקעמפ הוקם בשנת תשנ"ה על ידי הרב יעקב שפריצר בברכת הרבי (באמצעות האגרת קודש), ובאישורו של הרב יהודה קלמן מרלו (רבה של שכונת קראון הייטס לשעבר) ושכן במונטסלה שבניו יורק. בועד ההנהלה של הקעמפ עמדו הרב יעקב שפריצר, שמואל הבר, יוסף גאלדמן ומנחם מענדל ומאיר הרשקופ. באותה שנה השתתפו בקעמפ מעל מאתיים ילדים.

בשנת תשנ"ו, עקב הצלחתו המרובה, הועבר שטח הקעמפ (תחת השם החדש "מחנה מנחם") ללאקווקסן שבהרי פנסילבניה, השוכן על שפת נהר ה'דעלווער', שם מתקיים הקעמפ עד היום. באותה שנה השתתפו בקעמפ מעל חמש מאות ילדים. באותה שנה התווספו לועד ההנהלה, הרב מאיר שרייבר ולוי הרטמן.

בשנים תשנ"ו-תשנ"ז היה הקעמפ תחת הנהלתו של הרב מאיר כהנוב. משנת תשנ"ח הקעמפ מתנהל תחת הנהלתו של הרב שלמה רוטמן, חתנו של הרב יעקב שפריצר.

בשנת תשנ"ו התעוררה מחלוקת בנוגע להתנהלות הקעמפ והנושא הועבר לדין תורה אצל הרב יהודה קלמן מרלו, שפסק ביו"ד כסלו תשנ"ח כי על הרב שפריצער לנהל את הקעמפ (במקום שאר השותפים). מאחר ששאר השותפים העדיפו לא לציית לפסק דינו של הרב מרלו, הועבר הדיון (בחורף תשנ"ח) לבית משפט, שם נמשך המשפט במשך שנים. באחת ההזדמנוית (בתשנ"ט) הופיע הרב מרלו בעצמו בבית משפט בכדי להעיד (ולתמוך) בצידו של הרב שפריצער.

בשנת תשס"ג העביר בית המשפט את שטח הקעמפ לבעלותו של הרשקופ, והחל מאותה שנה לא נפתח הקעמפ, ושטח הקעמפ נותר מיותם ומוזנח. במשך כמה שנים השכיר הרשקופ את שטח הקעמפ לחסידי באבוב. בשנת תשס"ז עקב בעיות כספיות הכריז ועד "מחנה מנחם" על פשיטת רגל, ושטח הקעמפ הועמד למכירה בבית משפט.

בית המשפט מכר את שטח הקעמפ לרב שפריצער, ובקיץ תשס"ז נפתח הקעמפ מחדש תחת שמו החדש "חיילי המלך". וכיום הוא גודל משנה לשנה בכמות ובאיכות.

חיילי המלך[עריכה]

הקעמפ מצטיין במערך לימודי ייחודי. מלבד הפעילויות והטיולים, מושם דגש מיוחד על התוכן החינוכי שמועבר לחיילים, באמצעות חומר לימודים מיוחד שבתוכו משולבים תכנים חסידיים בעניינים של: רבי, התקשרות, ימות המשיח, הנהגות חסידיות ועוד. שיטה זו הוכיחה את עצמה במשך השנים כשיטה מצליחה מעל ומעבר. בנוסף לכך, מקפידים בקעמפ על ניצול מקסימלי של הזמן כדי להחדיר כמה שיותר תכנים חסידיים ל'חיילים': בזמני הנסיעות באוטובוסים משננים החיילים משניות ותניא בעל-פה וכן גם בזמני הארוחות.

החל משנות ההקמה, הקעמפ מחלק לילדים כיפת יחי עליה מצוייר גם סמל הקעמפ.

פעולות הקעמפ במשך השנה[עריכה]

הקעמפ שומר על קשר עם החיילים גם במשך ימות השנה. צוות הקעמפ פועלים ועומדים בקשר עם החניכים מספר פעמים בשנה, בהם מארגנים התוועדויות וטיולים עם ההחניכים והמדרכים. בימי הולדת של החניכים הוא מקבל שי מיוחד שנשלחים על ידי צוות הקעמפ. מבצעי הכנה לקראת יומי דפגרא. כמו כן יוצא מידי חודש עלון חודשי מהודר בשם "חיילי המלך ניוזלעטער".

ישיבת קיץ[עריכה]

בנוסף, במשך כמה שנים התקיים בקעמפ גם 'ישיבת קיץ'. מסגרת לתמימים הלומדים בישיבות קטנות בכלל, ובישיבת תומכי תמימים סינסינטי בפרט. ה'ישיבת קיץ' הייתה תחת הנהלתו של ראש ישיבת תומכי תמימים סינסינטי הרב גרשון אבצן.

ה'ישיבת קיץ' הוקמה לראשונה בקיץ תשס"ז, ומאז משנה לשנה היא הולכת ומתרחבת, בכמות ובאיכות. הן בפן הגשמי והן בפן הרוחני.

במשך שעות הבוקר התמימים משתתפים ולומדים בסדרי הלימוד הרגילים. ולאחר מכן יוצאים לשחק במשחקי ספורט, ולהנות מפעילויות שטח. לעת ערב חוזרים התמימים ללימוד בסדר חסידות. כמו כן מפעם לפעם יוצאים התלמידים לטיולים ואטרקציות בפארקים ובאתרי תירות.

שירי הקעמפ[עריכה]

בשנת תשנ"ח הפיק הקעמפ קלטת עם שירי הקעמפ. שמה של הקלטת "Sitting on a wooden Bench" (יושב על ספסל עץ). בשנת תשע"א הפיק הקעמפ דיסק ובו תשעה משיר הקעמפ מהשנים האחרונות. שמו של הדיסק "holding hands united" (מחזיקים ידיים מאוחדים).

לקריאה נוספת[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]