לשכת עזרת אחים

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף עזרת אחים)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שער אחד הגליונות 'ליובאוויטש בחבר העמים' בהוצאת 'לשכת עזרת אחים'

לשכת עזרת אחים ליובאוויטש הינו מוסד שנועד לעזור ליהודים בברית המועצות.

היסטוריה[עריכה]

בהתוועדות חג השבועות ה'תשכ"ד הרבי דיבר על יהודי רוסיה בברית המועצות בחיבה מיוחדת, ובהמשך לכך הוקמה רשמית על ידי הרבי לשכת "עזרת אחים", באופן רשמי המוסד הוקם ונוהל על ידי הרב משה לברטוב. עיקר הפעילות הייתה שליחת שליחת מזון ותשמישי קדושה (תפילין מזוזות, מצות לפסח וכו') ליהודים שחיו מאחורי מסך הברזל.

הפעילות שהתרחבה מאוד התנהלה מתוך ביתו של ר' משה לברטוב, והייתה חשאית וסודית מאוד, מחשש לניטרולה על ידי הק.ג.ב.

הרבי היה מעורב בפעילות לפרטיה, והתעדכן דרך שליחי הלשכה על מצב היהודים שם. הלשכה הוותה גם ערוץ תקשורת בין יהודי ברית המועצות לרבי. לצורך זה אף סודרו כמה פעמים פגישות חשאיות של הרבי עם ר' משה בפתח ביתו של הרבי, באשר הרבי לא רצה שכמה פרטים והוראות בזה ידוברו בגלוי מתוך חדרו הקדוש.

בסוף שנות המ"מים, מונה הרב משה סלונים למנהל הארגון (ששימש בתפקיד עד תשנ"ה) וניהלו בסיוע הרב גדליה קארף.

כאשר החלה נפילתו של מסך הברזל, החל הארגון לשלוח שלוחים למדינותיה של ברית המועצות (שמאוחר יותר נקראו חבר העמים). חלק מהשלוחים נשארו שם עד היום, אולם רוב השלוחים שהיו אז בחורים לא נשארו שם.

בשל ההוצאות המרובות, הארגון קרס, ופינה את מקומו לארגון אור אבנר - חב"ד, שהחזיק את מפעל השליחות בארצות אלו.

עיתון 'ליובאוויטש בחבר העמים'[עריכה]

'ליובאוויטש בחבר העמים - חדשות עזרת אחים' הוא שמו של גיליון החדשות שיצא לאור הלשכה בין השנים תש"נ - תשנ"ה.

הגליון סקר את פעילות השלוחים ברחבי מדינות חבר העמים, והופיע בשפה האנגלית עבור התורמים.

בשנת תשע"ד, כציון לחמישים שנה להקמת הלשכה, הוציאה מחלקת ההוצאה לאור בלשכה במולדובה גליון נוסף[1].


הוצאה לאור[עריכה]

תחת הלשכה פועלת מערכת הוצאה לאור בראשות השליח ר' מנחם מענדל זלמנוב.

עלוני חגים ועזרי שליחות[עריכה]

מרכז עזרת אחים חב"ד ליובאוויטש מפעיל מחלקת עזרי שליחות ועלונים מרהיבים לכל חגי ישראל ומועדי החסידות בשפה הרוסית. העלונים מופקים ברמה גבוהה, ובמגוון סגנונות לתועלת יהודי חבר העמים ויוצאי ברית המועצות ברחבי תבל.

מטה בשורת הגאולה[עריכה]

מרכז עזרת אחים חב"ד ליובאוויטש מפעיל מטה בשורת הגאולה, המפיק שלטי פרסום רבים בשפה הרוסית עם נבואת הרבי והכנה לבואו כמלך המשיח, בנוסף הופקו הפסק דין ברוסית, טופסי קבלת המלכות מהודרים ברוסית, ועלוני הסבר בגאולה ומשיח.

מטה שבע מצוות ברוסית[עריכה]

מרכז עזרת אחים חב"ד ליובאוויטש מפעיל מטה שבע מצוות בני נוח בשפה הרוסית, מגוון עלונים חוברות ופרסומים עם פרטי המצוות, כרטיסי ביקור לחלוקה, סרטונים, ושלטי ענק לפרסום המצוות במגוון פורמטים, כשהכל חדור בנשיא הדור המלך המשיח, להכין עולם לקבלת פני משיח צדקנו.

אחים חב"ד[עריכה]

'אחים חב"ד' הוא שמו של הגליון השבועי של הלשכה שהחל לצאת לאור לעילוי נשמתו של הרב זלמן אבלסקי.

הגיליון יוצא לאור בסיועם של שלוחים הפועלים עם יהודי חבר העמים ויוצאי ברית המועצות, ומופץ במדינות חבר העמים, בארצות הברית, בארץ הקודש וברחבי תבל.

מי ארמיא אדמו"רא[עריכה]

סדרת ספרים תיעודית על פעולות "לשכת עזרת אחים" ביסוד מפעל השליחות במדינות חבר העמים.

החלק הראשון יצא לאור בחודש חשון תשע"ד.

אגרות קודש ברוסית[עריכה]

בשיתוף עם הרב שלום לוגוב מכפר חב"ד יזמה הלשכה את תרגומה והוצאתה לאור של סדרת אגרות קודש אדמו"ר שליט"א בשפה הרוסית[דרושה הבהרה].

הסדרה יוצאת תחת "ספריית משה שלמה", שהוקמה על שם הרב משה סלונים, ובהוצאה לאור של "מעיינות הרז"א, על שם ראשון השלוחים למדינות חבר העמים הרב זלמן הכהן אבעלסקי.

הלשכה במולדובה[עריכה]

לאחר שהארגון התפרק, הרב זלמן אבלסקי הקים את "לשכת עזרת אחים ליהדות - מולדובה", אשר פעלה במדינת מולדובה וגלילותיה שם כיהן כשליח ורב. לאחר פטירתו, התמנה בנו ר' יוסף יצחק אבלסקי למנהלה.

כשהוקמה הלשכה היה ר' משה אבלסקי מקראון הייטס, שקודם לכן שימש כעוזרו של ר' משה סלונים מחבריה. ולאחר שנפטר, הוקמה לזכרו קרן בשם 'עזרת משה', לסיפוק תפילין, מזוזות וספרי קודש ליהדות מולדובה.אורות במדינה[עריכה]

'אורות במדינה' הוא גיליון דו-חודשי המסקר את פעילות המוסדות במדינת מולדובה וגלילותיה, המודפס על נייר כרומו צבעוני. הגיליון מופיע בעברית ואנגלית, ונשלח לתורמים וידידי יהדות במולדובה[2].

הגליון יוצא כהמשך לגיליון באנגלית בשם: 'ליובאוויטש בחבר העמים - חדשות עזרת אחים', שיצא לאור בעבר על ידי לשכת עזרת אחים בהנהלת הרב משה סלונים.


הערות שוליים

  1. גליון לציון 50 שנה לעזרת אחים.
  2. גיליונות 'אורות במדינה': הגיליון נוסד ונערך והופק על ידי השליח ר' מענדי זלמנוב 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 14 15, 16 17 18, 19 20 21, 22, 23 24, 25 26 27, 28 29 30, 31 32, 33 34 35.