יהושע פינסון

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
משפחת פינסון - תרצ"ז-תרצ"ח. בתמונה נראים: ר' נחום יצחק וזוגתו מרת חיה צערע, עם בניהם - ר' יחזקאל, ר' ניסן, מרת שרה (סוניה) קפלן, ר' תנחום ור' יהושע (משמאל למטה)

ר' יהושע פינסון, חסיד מקושר לאדמו"ר הריי"צ ואדמו"ר שליט"א, הקים את "בית רבקה" בפריז, חבר אגודת חסידי חב"ד העולמית, גבאי ראשי בבית הכנסת ובית המדרש 770.

תולדות חיים[עריכה]

ר' יהושע נולד בשנת תרע"ב בסטרדוב לאביו ר' נחום יצחק ולאמו מרת חיה צערע. התחתן עם מרת ליבא בתו של הגה"ח ר' אברהם אליהו פלוטקין

היה מהמקימים של בית הספר "בית רבקה" באירופה, ועל פי מינוי הרבי הריי"צ היה חבר ההנהלה. בנוסף היה חבר בועד אגודת חסידי חב"ד העולמית ובלשכת עזרת אחים. במשך שנים ארוכות היה הגבאי הראשי בבית הכנסת ב-770, וניהל את כל עניני בית הכנסת במסירות. קריאת ההיום יום לאחר תפילת שחרית ב-770 היה מהמנהגים שהוא השריש.

בקיץ תשכ"ו נסע עבור צרכים שונים לארץ הקודש. בדרכו הלוך עבר במילאנו ובדרכו חזור דרך לונדון. בסיום הביקור כתב דו"ח מפורט לרבי על מצב המוסדות בכל מקום בו היה, ובפרט על המוסדות והמצב הכללי בכפר חב"ד ושם חב"ד בארץ. אחרי שהכניס את הדו"ח לרבי הוציא הרבי מענה בכתב יד קודש "תשואות חן תשואות חן על הבשורות טובות. כדאי היה שימסור כל הנ"ל לאנ"ש שי' דכאן – למען ידעו שגם לאחרי הסתלקות כ"ק מו"ח אדמו"ר יש מקומות אשר תלמידיו שי' פועלים ועושים בעניניו והולכים מחיל אל חיל".

נפטר בח' בתמוז תשס"א, ונטמן בבית העלמין על שם מונטיפיורי בניו יורק, בסמיכות לאוהל הרבי הריי"צ.

בשנת תשס"ז הוכנס ספר תורה לבית הכנסת ב-770 לעילוי נשמתו. כשנה לאחר מכן פרסמו בני המשפחה כי ספר התורה נעלם.[1]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים