משה יצחק הכט

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב הכט עובר בחלוקת דולרים ליד הרבי

הרב משה יצחק הכט (תר"פ-כ"ז טבת תשנ"ב) היה משלוחים הראשונים של אדמו"ר הריי"צ, חבר הנהלת אגו"ח, ראש ישיבת אחי תמימים ווסטר וזכה מלקבל מהרבי קירובים מיוחדים.

תולדות חייו[עריכה]

הרב משה יצחק הכט נולד בשנת תר"פ בברוקלין שבניו יורק. כאשר הגיע לפרקו נשא את מרת רבקה לבית משפחת קרינסקי.

הוא נשלח על ידי אדמו"ר הריי"צ בשנת תש"ב לשליחות בווסטר שבארצות הברית שם תוך זמן קצר הצליח לקנות בניין[1] ובו ייסד את ישיבת אחי תמימים ווסטר והחל לשמש כראש הישיבה[2]. עוד בימים אלו החל לקבל קירובים מיוחדים מאדמו"ר הריי"צ ומהרבי[3]

בחודש אלול תש"ו נשלח לניו הייבן שבקונטיקט, ופעל שם במסירות נפש במשך עשרות שנים בשליחות אדמו"ר הריי"צ ולאחר מכן בשליחות הרבי.

זמן קצר לפני הגעתו נפתחה ישיבה שנקלעה לקשיים והרב הכט נקרא לנהל אותה. עם הגעתו לניו הייבן יחד עם ניהול הישיבה פתח בביתו בית הספר יהודי תוך שכנוע יהודים נוספים לשלוח את ילדיהם לבית הספר שפתח ותוך שנים ספורים למדו בבית הספר מעל 150 תלמידים.

מר בנימין נתניהו נואם בדינר לטובת הישיבה כשלצידו נראה הרב הכט

כמו כן דיווח לרבי על מצבה הכלכלי הקשה של הישיבה[4] ושביקש בכל ידידיו תרומה של 1000$ לטובת הישיבה. הרבי ענה לו:

י.png ומאחד מהם בוודאי שלא לקח עדיין ושמו מנחם

שניאורסאהן, ומצו"ב שעק השתתפות.

י.png

לתשובה צירף הרבי 1000 דולר כשאר ידידיו..

בשנת תשכ"ה פתח בעיר תיכון לבנות. כאשר הרבנית חנה נפטרה בו' תשרי, ביקש הרב הכט מהרבי לקרוא לתיכון על שמה וכך בז' תשרי נקרא התיכון 'בית חנה'. במשך השנים הוא פתח בעיר גם גני ילדים.

באותה שנה הודפסה מהדורה חדשה של הספר לקוטי תורה, בה הוכנסו כל התיקונים מלוח התיקון שבהוצאות הקודמות, נוספו אגרות רבותינו נשיאנו הנוגעים לספר, מפתחות, הערות וציונים ומראי מקומות. חלק מההוספות נערכו על ידי הרבי. ההוצאה עלתה הון רב, והרבי ביקש מעשרה חסידים שנתנו סכום של 1000 דולר. חסידים אלו זכו לקבל מהרבי את הספר אחר הדפסתו עם הקדשה אישית בכתב יד קדשו בנוסח: "ב"ה. בברכה להתעוררות "הלבבות לעבודת ה'" בכל שייפין, ובמיוחד – בהפצת המעינות, ומתוך אורה ושמחה בגשמיות ורוחניות (חתימת יד קדשו)[5]". אחד מתוך העשרה שהרבי ביקש מהם לתרום היה הרב הכט. לאחר מכן הזכיר הרבי את מעלת המנדבים בשיחה שנשא בהתוועדות פורים באותה שנה[6].

בשנת תשל"ט עקב קשיים בשליחות כתב הרב הכט לרבי שאולי כדאי לשלוח מישהו אחר שיהיה לו כח להתמודד גם עם קשיים אלו. הרבי ענה לו:

י.png טרם יקראו ואני אענה - מכבר עשיתי כעצתו ונשלח לשם הר"ר משה יצחק שי' העכט - וכנראה ממכתבו זה ומהקודמו עדיין אינו מכירו ואת הכוחות שניתנו להנ"ל ועל כל פנים ישתדלו להכירו עתה, ותיכף ומיד ישתנה הכל: המצב רוח, הבטחון בהשם, השמחה היום יומית וכו'[7]. י.png

הרב הכט כיהן גם כחבר בהנהלת אגודת חסידי חב"ד העולמית.

באחת ממענות הרבי אליו, הגדיר אותו הרבי כ'איש כללי'[8].

פטירתו[עריכה]

הרב הכט הלך לבית עולמו בכ"ז טבת תשנ"ב ובהלוויתו שעברה על יד 770 השתתף גם הרבי.

בשבת לאחר פטירתו אמר הרבי שיחה מיוחדת אודותיו שבה ביאר את שמותיו ואת שם משפחתו[9].

שליחויותיו[עריכה]

בשנת תש"ז אדמו"ר הריי"צ שלח אותו יחד עם הרש"ג אל לוס אנג'לס בכדי לקבל את פני התלמידים שהגיעו מתומכי תמימים שנחאי עקב מלחמת העולם השניה. בשליחות זו הוא ביקר גם בקהילות יהודיות נוספות באיזור והביא להתעוררות רוחנית.

בשנת תש"ט נשלח לעודד את רוחם של הקהילה היהודית בבוגטה בירת קולומביה. לשליחות זו רצה הרב הכט לצרף את אשתו בכדי שתנפוש קצת מעבודתו השליחות, בתגובה ענה הרבי הריי"צ שאין לקחת חופשה מעבודתו השליחות אבל ראוי שיצרף את אשתו בכדי שתשפיע גם היא על נשות הקהילה היהודית בבוגטה. בחזרתם משליחות זו עברו דרך 770 וביחידות אצל אדמו"ר הריי"צ דיווחו באופן מפורט על מהלך שליחותם.

בשנת תש"י הורה הרבי הריי"צ לרב הכט לנסוע לברזיל, בקיץ תש"י לאחר הסתלקותו של אדמו"ר הריי"צ הוא נסע לשם למשך חודשיים. על שליחות זו העניק לו הרבי פיסת בד של אדמו"ר הריי"צ לברכה והצלחה[10].

בשנת תשכ"ג תיכנן לנסוע לתקופה לארץ הקודש, בתגובה למכתבו הטיל עליו הרבי לעבור גם במדינות יוון, תורכיה, יגוסלביה, אוסטריה והולנד בכדי לחזק את הקהילות היהודיות במקומות אלו. גם בארץ הקודש היו לרב הכי שליחויות ונפגש עם רבנים ואישי ציבור בהוראת הרבי[11].

משפחתו[עריכה]

בניו
בנותיו
 • גב' סמה זלינגולד (נפטרה בתשע"ו).
 • גב' שטערנא מלכה כ"ץ, ניו הייבן, קונטיקט.
 • גב' דרייזל קפלון, מונסי, ניו יורק.
 • גב' רחל מטלס, ניו הייבן, קונטיקט.
 • גב' שיינא פליג, מונטריאול, קנדה.

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

 1. דבר שהיה קשה באותה תקופה - מלחמת העולם השניה
 2. מכתב אדמו"ר הריי"צ מכ"א אלול. מכתב אדמו"ר הריי"צ כרך י"ז אגרת ו'תרכז
 3. לדוגמה בח' שבט תש"ה בזמן שהותו בווסטר, קיבל מכתב ששיגר הרבי בתור יו"ר ועד הפועל של המרכז לענייני חינוך בו כותב הרבי שהוא שולח לו שני ספרים אפילו שלא הספיקו להגיה אותם מטעויות כדי שהרב הכט יוכל לבחור משם חומר לנאומיו אבל שלא יתן לאחרים לקרוא קודם שמברר אם זה נכון. וראה מכתב ששלח אליו הרבי בי"ג ניסן תש"ח
 4. דינר שנערך לטובת הישיבה
 5. לימוד כל ה'ליקוטי תורה'
 6. שיחת פורים תשכ"ה.
 7. פרשת כי תבוא
 8. בקובץ 'געוואלד ר' משה' בהוצאת ועד חיילי בית דוד.
 9. דבר מלכות שיחת ש"פ וארא ב'
 10. לאחר זמן ביקש הרבי את החתיכח בחזרה
 11. ביניהם ביקר גם את מר שניאור זלמן שז"ר