יוסף בן ציון רייצס

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב רייצס

הרב יוסף בן ציון רייצס (ט' אלול תרפ"ח - ט"ו אייר תש"פ) היה חסיד חב"ד מקראון הייטס בעל וותק בחינוך של למעלה מחמישים שנה, וחבר ועד ההנהלה של קופת רבינו.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בט' אלול תרפ"ח בעיירה פוחביץ לאביו הרב שמואל יצחק רייצס ואמו אלטע יהודית.

בצעירותו, למד בסניפים השונים של ישיבות תומכי תמימים, ובשנת תש"ו יצא את גבולות רוסיה במסגרת הבריחה הגדולה באמצעות דרכון פולני מזוייף.

עם הגעתו לקראון הייטס נכנס ללמוד בישיבת תומכי תמימים המקומית, וכאשר התבקש, נסע לבוסטון למשך תקופה במסגרת המרכז שליחות להפיץ יהדות בין סטונדטים צעירים בקולג' המקומי.

כאשר נוסד תלמוד תורה אהלי תורה היה אחד מהראשונים שחבר לצוות החינוכי של המוסד והחל לעסוק במקצוע חינוך תשב"ר בליובאוויטשער ישיבה, והמשיך בתפקידו זה עד שפרש לפנסיה במשך למעלה מחמישים שנה.

במקביל לעיסוקו בתחום החינוך, החל לעסוק בתחומים שונים של הפצת היהדות ומעיינות תורת החסידות. במשך שנים רבות יצא מידי שבת להליכה רגלית לבתי כנסת מרוחקים על מנת לחזור בהם רעיונות חסידיים מתוך תורתו של הרבי ועסק בעידוד של חסידים נוספים לנהוג כך, הפעיל ספריית יהדות ניידת על אוטובוס שעבר שיפוץ פנימי ושימש לצרכי פעילות יהודית, ונסע לישיבות ליטאיות באיזור ניו-יורק על מנת למסור שיעורים שבועיים בספר התניא.

בשנת תשל"ו כאשר פרצה סערה תקשורתית סביב הוראתו של הרבי לחסידים המתוועדים עימו לפצוח בשריקות לעידוד השירה, היה מהבודדים שיצאו בתוקף להגן על הנהגתו של הרבי ופרסם בעיתון אלגעמיינער זשורנאל מכתב המבאר את הוראתו של הרבי על פי המקורות התורניים[1].

למרות צניעותו, דמותו היתה מוכרת לרבים מחסידי חב"ד בשל כך שבמשך שני עשורים, היה נעמד מידי שבת בעת ההתוועדות של הרבי במרכז 770 וחוזר קטע משיחה של הרבי ובסיומה מכריז את הכרזת הקודש יחי.

הלך לעולמו בשבת קודש ט"ו אייר תש"פ.

משפחתו[עריכה]

  • אשתו מרת רבקה
  • בנו הרב מנחם מענדל, פוסטוויל, איווה
  • בנו, הרב שלום דובער רייצס, שליח הרבי בסקוקי, אילינוי
  • בנו הרב לוי, שליח בחרקוב, אוקראינה
  • בתו מרת חני סרברנסקי, טורונטו, קנדה
  • אחיו, הרב אלחנן יהודה לייב רייצס

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים