יוסף בן ציון רייצס

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב רייצעס

הרב יוסף בן ציון רייצס הוא חסיד חב"ד תושב קראון הייטס בעל וותק בחינוך של למעלה מחמישים שנה, וחבר ועד ההנהלה של קופת רבינו.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בתרפ"ח בעיירה פוחביץ לאביו הרב שמואל יצחק רייצס ואמו אלטע יהודית.

בצעירותו, למד בסניפים השונים של ישיבות תומכי תמימים, ובשנת תש"ו יצא את גבולות רוסיה במסגרת הבריחה הגדולה באמצעות דרכון פולני מזוייף.

עם הגעתו לקראון הייטס נכנס ללמוד בישיבת תומכי תמימים המקומית, וכאשר התבקש, נסע לבוסטון למשך תקופה במסגרת המרכז שליחות להפיץ יהדות בין סטונדטים צעירים בקולג' המקומי.

כאשר נוסד תלמוד תורה אהלי תורה היה אחד מהראשונים שחבר לצוות החינוכי של המוסד והחל לעסוק במקצוע חינוך תשב"ר, והמשיך בתפקידו זה עד שפרש לפנסיה במשך למעלה מחמישים שנה.

במקביל לעיסוקו בתחום החינוך, החל לעסוק בתחומים שונים של הפצת היהדות ומעיינות תורת החסידות. במשך שנים רבות יצא מידי שבת להליכה רגלית לבתי כנסת מרוחקים על מנת לחזור בהם רעיונות חסידיים מתוך תורתו של הרבי ועסק בעידוד של חסידים נוספים לנהוג כך, הפעיל ספריית יהדות ניידת על אוטובוס שעבר שיפוץ פנימי ושימש לצרכי פעילות יהודית, ונסע לישיבות ליטאיות באיזור ניו-יורק על מנת למסור שיעורים שבועיים בספר התניא.

בשנת תשל"ו כאשר פרצה סערה תקשורתית סביב הוראתו של הרבי לחסידים המתוועדים עימו לפצוח בשריקות לעידוד השירה, היה מהבודדים שיצאו בתוקף להגן על הגנתו של הרבי ופרסם בעיתון אלגעמיינער זשורנאל מכתב המבאר את הוראתו של הרבי על פי המקורות התורניים[1].

למרות צניעותו, דמותו מוכרת לרבים מחסידי חב"ד בשל כך שבשני העשורים האחרונים, הוא נעמד מידי שבת בעת ההתוועדות של הרבי במרכז 770 וחוזר קטע משיחה של הרבי ובסיומה מכריז את הכרזת הקודש יחי.

משפחתו[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים