שמואל יצחק רייצס

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב שמואל יצחק רייצס

הרב שמואל יצחק רייצס (מכונה בשם החיבה בראשית תיבות: רש"י, תרנ"ב - כ"ב באלול תשמ"ו), היה חסיד חב"ד תושב קראון הייטס שזכה להימנות על תלמידי ישיבת תומכי תמימים ליובאוויטש בחצרו של אדמו"ר הרש"ב.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בעיירה ניי-ביכוב שברוסיה בסביבות שנת תרנ"ב, לאביו הרב יוסף בן ציון רייצס.

בגיל שלוש עשרה נסע ללמוד בישיבה ברוגוצ'וב, ומאוחר יותר נסע ללמוד בישיבתו של האדמו"ר רבי שמריה נח שניאורסון בבוברויסק.

בזמן לימודיו בישיבה בבוברויסק ניסו לשכנעו לנסוע ללמוד בישיבה ליטאית שם יוכל לקבל הסמכה לכהן כ'רב מטעם', אך בעקבות התערבותו של אחד מחסידי חב"ד בעיר, שינה את החלטתו ונסע ללמוד בישיבת תומכי תמימים ליובאוויטש. כשהגיע לליובאוויטש לא הסכימו לקבל אותו כתלמיד מן המניין אך הוא התעקש ונעמד לבכות על יד חדרו של אדמו"ר הרש"ב שיצא להתעניין במקור הבכי והחליט להורות להנהלת הישיבה לקבל אותו, והורה לו לדאוג לעצמו למצוא איפה לאכול.

לאחר נישואיו עם רעייתו אלטע יהודית בשנת תער"ב קבע את מגוריו במינסק, וקיבל הוראה מאדמו"ר הרש"ב לחזור חסידות בבתי כנסיות ברחבי העיר ולעשות זאת גם במקומות בהם הוא לא יהיה רצוי על באי בית הכנסת, אך לא איפה שתופסים מהצווארון וזורקים אותו.

בשנת תש"ו הצטרף לאלפי חסידי חב"ד שהבריחו את גבולות רוסיה באמצעות דרכונים פולניים מזויפים במסגרת 'הבריחה הגדולה', ויחד עם משפחתו נדד עד שהגיע למחנה הפליטים פוקינג ושהה שם עם משפחתו במשך שנתיים ולאחר תקופה נוספת של חודשים ספורים בפריז עבר להתגורר בסמיכות לחצר הרבי בשכונת קראון הייטס, שם החל לעסוק לפרנסתו באומנות השחיטה, ושם גם נשאר להתגורר עד לפטירתו בכ"ב אלול תשמ"ו.

משפחתו[עריכה]