וידעו כי אתה

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ניגונים שחוברו על פרק התהילים של הרבי
אורך ימים · הרנינו לאלקים עוזנו · מזמור שיר ליום השבת · רועה ישראל האזינה · בך ה' חסיתי · כמופת הייתי לרבים · אבוא בגבורות · תרננה שפתי · יפרח בימיו צדיק · ואלוקים מלכי מקדם · וכל קרני רשעים אגדע · נודע ביהודה אלוקים · אתה הא-ל עושה פלא · וינחם לבטח · ויבחר בדוד · ואנחנו עמך וצאן מרעיתך · וידעו כי אתה · אני אמרתי אלוקים אתם

ניגון וְיֵדְעוּ כִּי־אַתָּה הוא ניגון חסידי עליז ושמח. ניגון זה הוא השלישי בסדרת הניגונים שהולחנו במיוחד לרגל יום הולדתו של הרבי.

הניגון הולחן לקראת יום ההולדת ה-82 של הרבי בי"א ניסן שנת תשד"מ. הפעם הולחן הניגון על ידי הרב שלום ברוכשטט הידוע כבעל מנגן חסידי. כשהחלה ההתוועדות בה שרו את הניגון בפעם הראשונה עודד הרבי את השירה מיד עם תחילתה, מה שנתן את האות שהניגון התקבל. באחת ההתוועדויות בשבת אחרת החל הרבי בעצמו לנגן את הניגון, דבר שהיה נדיר לניגון שחובר על הפרקים בתהלים.

מילות הניגון:

י.png וְיֵדְעוּ כִּי אַתָּה שִׁמְךָ ה' לְבַדֶּךָ עֶלְיוֹן עַל כָּל הָאָרֶץ י.png
תהלים פ"ג, יט

משמעות תיבות הניגון: אסף המשורר נושא תפילה לה' כי לא יחריש ולא ישקוט לנוכח אויבי עם ישראל אלא יפרע להם כגמולם וישמידם כסיסרא[1] ומלכי מדין[2], עד כי אויבי ישראל יבושו יבהלו ויאבדו. או אז ידעו הכל "כי אתה לבדך שמך ה' המורה שהממשלה בידך ואין זולתך ואתה הוא העליון על כולם"[3].

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. על ידי דבורה הנביאה וברק בן אבינועם
  2. על ידי השופט גדעון בן יואש
  3. ע"פ תחילת המזמור ופירוש המצודת דוד