ויבחר בדוד

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ניגונים שחוברו על פרק התהילים של הרבי
אורך ימים · הרנינו לאלקים עוזנו · מזמור שיר ליום השבת · רועה ישראל האזינה · בך ה' חסיתי · כמופת הייתי לרבים · אבוא בגבורות · תרננה שפתי · יפרח בימיו צדיק · ואלוקים מלכי מקדם · וכל קרני רשעים אגדע · נודע ביהודה אלוקים · אתה הא-ל עושה פלא · וינחם לבטח · ויבחר בדוד · ואנחנו עמך וצאן מרעיתך · וידעו כי אתה · אני אמרתי אלוקים אתם

"וַיִּבְחַר בְּדָוִד" הינו ניגון שמחה שהולחן במיוחד לרגל יום הולדתו השבעים ושבע של הרבי בשנת ה'תשל"ט, והותאם למילים במזמור תהלים החדש של הרבי. ר' דוד הורביץ מייחס ניגון זה לר' זלמן לויטין מהאדיטש.

מילות הניגון[עריכה]

וַיִּבְחַר בְּדָוִד עַבְדּוֹ וַיִּקָּחֵהוּ מִמִּכְלְאֹת צֹאן:
מֵאַחַר עָלוֹת הֱבִיאוֹ לִרְעוֹת בְּיַעֲקֹב עַמּוֹ וּבְיִשְׂרָאֵל נַחֲלָתוֹ:
וַיִּרְעֵם כְּתֹם לְבָבוֹ וּבִתְבוּנוֹת כַּפָּיו יַנְחֵם:
תהלים עח, פסוקים ע-עב

משמעות הניגון[עריכה]

במדרש רבה (שמות פרשה ב, ב) הוסבר שזה שנאמר "וַיִּקָּחֵהוּ מִמִּכְלְאֹת צֹאן", הוא לומר "שה' בחן את דוד המלך - בצאן. שהיה דוד המלך רועה צאן, והיה מוציא את הגדיים הקטנים לרעות ראשונה, כדי שיאכלו את העשב הרך. לאחר-מכן היה מוציא את הזקנים, כדי שיוכלו את העשב הבינוני. רק לבסוף היה מוציא את הצעירים החזקים שיאכלו את העשב הקשה. אמר הקדוש ברוך הוא: מי שיודע לרעות הצאן לפי כחו, יבוא וירעה את עמי.

לפני הרבי[עריכה]

אף שניגון זה היה היחיד שחובר באותה שנה, מכל מקום, לא הרבו לנגן אותו לפני הרבי, מכיוון שכאשר ניגנו אותו לראשונה, פני הרבי הרצינו עד לסיום הניגון. ולכן התאימו ניגון אחר למילים וינחם לבטח.

קישורים חיצוניים[עריכה]