יפרח בימיו צדיק

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ניגונים שחוברו על פרק התהילים של הרבי
אורך ימים · הרנינו לאלקים עוזנו · מזמור שיר ליום השבת · רועה ישראל האזינה · בך ה' חסיתי · כמופת הייתי לרבים · אבוא בגבורות · תרננה שפתי · יפרח בימיו צדיק · ואלוקים מלכי מקדם · וכל קרני רשעים אגדע · נודע ביהודה אלוקים · אתה הא-ל עושה פלא · וינחם לבטח · ויבחר בדוד · ואנחנו עמך וצאן מרעיתך · וידעו כי אתה · אני אמרתי אלוקים אתם

ישנם שני ניגונים המכונים בשם 'יפרח בימיו צדיק':

המוכר יותר מביניהם הוא זה שהתקבל כניגון לפרק של הרבי.

הניגון המקובל כ'יפרח בימיו'[עריכה]

בי"א ניסן שנת תשל"ג, לכבוד יום הולדתו של הרבי, התאים ר' שלמה קונין ניגון למילים מתוך פרק התהלים החדש של הרבי: "יפרח בימיו צדיק ורוב שלום עד בלי ירח: וירד מים עד ים ומנהר עד אפסי ארץ לפניו יכרעו ציים ואויביו עפר ילחכו"[1]. הצעה זו, היא שהתקבלה לבסוף כפרקו של הרבי למזמור ע"ב.

בתשל"ד הוסיף הרב קונין לניגון מילים מהפרק החדש (פרק ע"ג פסוקים כ"ה - כ"ו): "מי לי בשמים ועמך לא חפצתי בארץ: כלה שארי ולבבי צור לבבי וחלקי אלוקים לעולם".

ניגון שי"א[עריכה]

ניגון שי"א בספר הניגונים, הוא ניגון שמח שנרשם מפי ר' שמואל זלמנוב.

הצעתו כניגון לפרק הרבי[עריכה]

ר' שמואל זלמנוב הציע לחבר את ניגון שי"א עם מילים מפרקו החדש של הרבי לי"א ניסן תשל"ג - ע"ב. אך לבסוף ניגון זה לא התקבל 'כניגון השנה על פרקו של הרבי'.

שאלת המקור[עריכה]

מקורו של ניגון שי"א לא ברור, בחסידות חב"ד מקובל שמקור הניגון הוא מר' שלמה דער געלער, שהיה מלמד בעיירה החסידית נעוול, אך בחסידות מודז'יץ מקובל שהניגון הוא של האדמו"ר הראשון לחסידות מודז'יץ, האדמו"ר בעל ה"דברי ישראל", זצ"ל. ובמודז'יץ קרוי הניגון בשם 'ריקוד הקאזאק'ל'.

ראו גם[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. תהלים ע"ב פסוקים ז'-ח'