דרך מצותיך (ספר)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף דרך מצותיך)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שער הספר בהוצאה ראשונה

דרך מצְוֹ‏תיך הוא ספר העוסק בטעמי המצוות על דרך החסידות, שכתב אדמו"ר הצמח צדק. הספר יצא לאור לראשונה בדפוס א. ע. ראבינאוויץ בפולטבה בשנת תרע"א (1911) וכיום יוצא לאור בהוצאת קה"ת.

"דרך מצותיך חלק שני" עוסק בפירושי מילים בתפילה ואין לו קשר לחלק הראשון. חלק זה יצא לראשונה בפולטבה בשנת תרע"ב (1912).

החלק הראשון[עריכה]

חלקו הראשו של הספר נחלק לשלושה חלקים: "טעמי המצוות", "שורש מצוות התפילה" ו"מאמרים והוספות".

טעמי המצוות[עריכה]

החלק הראשון והעיקרי בספר, עוסק בביאור טעמי חלק מתרי"ג המצוות לאור תורת הקבלה ותורת החסידות. רובם של הביאורים מיוסדים על מאמרי אדמו"ר הזקן ונכתבו בשפה פשוטה המיועדת גם לחסרי ניסיון בלימוד החסידות.

ברוב ביאורי המצוות מציין המחבר בתחילת הביאור את מניין המצווה המבוארת, על פי מניין המצוות של ספר החינוך ובחלקם אף הוסיף את ביאור המצווה בדרך הפשט מספר החינוך ומספר המצוות לרמב"ם, לאחר מכן מקדים את הביאורים על פי הקבלה מספר הזוהר ומ"טעמי המצוות" מספר ליקוטי תורה של האר"י, ואז מבאר הכל באריכות, בדרך המאחדת נגלה עם נסתר.

שורש מצוות התפילה[עריכה]

חלק ארוך בן 49 פרקים, העוסק בביאור עניינה של התפילה וקריאת שמע על פי הקבלה והחסידות.

חלק זה כתב הצ"צ עוד בחיי סבו אדמו"ר הזקן, וכשאשתו של הצ"צ, העבירה לאדמו"ר הזקן את הכתבים ללא רשות בעלה, תבעה לדין תורה אצל אדמור הזקן ודרש לגרשה, והתפייס רק כאשר קבע עימו סבו חברותא חדשה בלימוד.

בחלק זה דן המחבר רבות בישוב הסתירה שישנה לכאורה, בין דרשת הספרי על הפסוק "מי כה' אלוקינו בכל קראנו אליו" - "אליו ולא למידותיו" לתפילות הפונות לאלהי"ם בשמות הרומזים, על פי תורת הקבלה, למידות מסוימות של א-להים, כגון, השם "א-ל" הרומז לספירת החסד והשם א-להים הרומז לספירת הגבורה.

מאמרים והוספות[עריכה]

כתב ידו של ההרבי צמח צדק בתחילת "שורש מצות התפילה"

מאמרים נוספים שנדפסו מכתב ידו של הצמח צדק, בחלק זה נכללים גם קיצור שערך הצמח צדק על ספר התניא וליקוט ביאורים של הצמח צדק בקבלה ובחסידות מתוך איגרותיו.

במהדורות האחרונות של הספר (החל ממהדורת תשי"ג), נוספו בספר מפתח עניינים, ראשי פרקים מתולדות הצמח צדק וציונים לספרים שונים בהם ישנם ביאורים על טעמי המצוות שלא נתבארו בספר זה, שלושת החלקים האלו נערכו על ידי הרבי.

החלק השני[עריכה]

בשנת תרע"ב הודפס בפולטבה ספר בשם "דרך מצותיך חלק שני" בספר זה פירושי מילים בתפילה מהצמח צדק, אך אין קשר בין תכנו לספר דרך מצותיך (הרבי העלה השערה בהקדמה שכתב לחלק הראשון, כי שם זה ניתן לספר על מנת להקל את השגת הרישיון להדפסת הספר).

הדפסת הספר[עריכה]

הספר הודפס לראשונה בפולטבה שבאוקראינה בשנת ה'תרע"א מתוך כתב ידו של הצמח צדק, שכתב בין השנים ה'תקע"ד - ה'תקפ"ח, ההוצאה הראשונה של הספר הייתה על ידי חסידי קאפוסט. הוצאת קה"ת הדפיסה את הספר בשנת ה'תש"ו בעיר שנחאי אליה נמלטו בזמן מלחמת העולם השנייה רבים מתלמידי התמימים, בשנת תשי"ג יצא הספר בארצות הברית עם הוספות רבות (ראה לעיל) ובשנת ה'תשנ"א נדפס לראשונה באותיות מרובעות (עד אז הודפס הספר בכתב רש"י). הספר הודפס שוב בשנת תשס"ד.

ראו גם[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]