דרך מצותיך

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף דרך מצוותיך)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שער הספר בהוצאה הראשונה

דרך מִצְוֹ‏תיך הנקרא בשם ספר טעמי המצות הוא ספר העוסק בטעמי המצוות על דרך החסידות, שכתב אדמו"ר הצמח צדק. הספר יצא לאור לראשונה בדפוס א. ע. ראבינאוויץ בפולטבה בשנת תרע"א (1911) וכיום יוצא לאור בהוצאת קה"ת.

הספר נחלק לשלושה חלקים: "טעמי המצוות", "שורש מצוות התפילה" ו"מאמרים והוספות".

"דרך מצותיך חלק שני" עוסק בפירושי מילים בתפילה ואין לו קשר לחלק הראשון. חלק זה יצא לראשונה בפולוטבה בשנת תרע"ב (1912).

החלק הראשון[עריכה]

שער הספר בהוצאה החדשה

טעמי המצוות[עריכה]

החלק הראשון והעיקרי בספר, עוסק בביאור טעמי חלק מתרי"ג המצוות לאור תורת הקבלה ותורת החסידות. רובם של הביאורים מיוסדים על מאמרי אדמו"ר הזקן ונכתבו בשפה פשוטה המיועדת גם לחסרי ניסיון בלימוד החסידות.

ברוב ביאורי המצוות מציין המחבר בתחילת הביאור את מניין המצווה המבוארת, על פי מניין המצוות של ספר החינוך ובחלקם אף הוסיף את ביאור המצווה בדרך הפשט מספר החינוך ומספר המצוות לרמב"ם, לאחר מכן מקדים את הביאורים על פי הקבלה מספר הזוהר ומ"טעמי המצוות" מספר ליקוטי תורה של האר"י, ואז מבאר הכל באריכות, בדרך המאחדת נגלה עם נסתר.

החלק השני[עריכה]

כתב ידו של הרבי הצמח צדק בתחילת "שורש מצות התפילה"

שורש מצוות התפילה[עריכה]

בשנת תרע"ב הודפס בפולטובה ספר בשם "דרך מצותיך חלק שני" בספר זה פירושי מילים בתפילה מהצמח צדק, אך אין קשר בין תכנו לספר דרך מצותיך[1]

חלק ארוך זה הינו בן 49 פרקים העוסקים בביאור עניינה של התפילה וקריאת שמע על פי הקבלה והחסידות.

את חלק זה כתב הצ"צ עוד בחיי סבו אדמו"ר הזקן, וכשאשתו של הצ"צ, העבירה לאדמו"ר הזקן את הכתבים ללא רשות בעלה, תבעה לדין תורה אצל אדמו"ר הזקן ודרש לגרשה, והתפייס רק כאשר קבע עימו סבו חברותא חדשה בלימוד.

בחלק זה דן המחבר רבות ביישוב הסתירה שישנה לכאורה, בין דרשת הספרי על הפסוק "מי כה' אלוקינו בכל קראנו אליו" - "אליו ולא למידותיו" לתפילות הפונות לאלהי"ם בשמות הרומזים, על פי תורת הקבלה, למידות מסוימות של א-להים, כגון, השם "א-ל" הרומז לספירת החסד והשם א-להים הרומז לספירת הגבורה.

מאמרים והוספות[עריכה]

מאמרים נוספים שנדפסו מכתב ידו של הצמח צדק, בחלק זה נכללים גם קיצור שערך הצמח צדק על ספר התניא וליקוט ביאורים של הצמח צדק בקבלה ובחסידות מתוך איגרותיו.

במהדורות האחרונות של הספר (החל ממהדורת תשי"ג), נוספו בספר מפתח עניינים, ראשי פרקים מתולדות הצמח צדק וציונים לספרים שונים בהם ישנם ביאורים על טעמי המצוות שלא נתבארו בספר זה, שלושת החלקים האלו נערכו על ידי הרבי.

מהדורה מבוארת[עריכה]

בשנים האחרונות מוציא לאור ארגון תורת חב"ד לבני הישיבות את הספר בתוספת ביאור יסודי ובהיר. נכון לשנת תש"פ הופיעו ארבעה כרכים של "דרך מצותיך - המבואר".

חברי המערכת העוסקים בעריכת הביאור: הרב שניאור זלמן גופין, הרב בנימין מאירי, והרב אליהו קירשנבאום

הדפסת הספר[עריכה]

הספר הודפס לראשונה בפולטבה שבאוקראינה בשנת ה'תרע"א מתוך כתב ידו של הצמח צדק, שכתב בין השנים ה'תקע"ד - ה'תקפ"ח, ההוצאה הראשונה של הספר הייתה על ידי חסידי קאפוסט. הוצאת קה"ת הדפיסה את הספר בשנת ה'תש"ו בעיר שנחאי אליה נמלטו בזמן מלחמת העולם השנייה רבים מתלמידי התמימים.

בשנת תשי"ג יצא הספר בארצות הברית עם הוספות ובשנת ה'תנש"א נדפס לראשונה באותיות מרובעות (עד אז הודפס הספר בכתב רש"י), בהוצאה זו נוספו מראי מקומות וציונים רבים וכן מפתח עניינים מפורט של הספר. הספר הודפס שוב בשנת תשנ"ג ותשס"ו.

ראו גם[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. כך הרבי כותב בהקדמה לחלק הראשון, שכנראה שם זה ניתן לספר על מנת להקל את השגת הרישיון להדפסת הספר.