דוד שוחט

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף דוד שוחאט)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הרב דוד שוחט (יליד שנת תרצ"ב, 1932), הינו נשיא אגודת הרבנים בטורונטו, רב קהילת חב"ד בטורונטו שבקנדה, וחבר ועד רבני ליובאוויטש הכללי. בעודו בחור זכה להימנות על השלוחים לארץ הקודש שנשלחו בשנת תשט"ז לעודד את רוחם של תושבי כפר חב"ד.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בהולנד בשנת תרצ"ב לאביו הרב דב יהודה שוחט ששימש כרב קהילה במקום, אך כשהוא ואחיו גדלו ולא היו עבורם מוסדות חינוך ראויים, החליט אביו להגר לטורונטו שבקנדה על מנת להעניק לילדיו חינוך יהודי, ובטורונטו התחבר עם חסידי חב"ד, התקשר לרבי ונעשה לחסיד חב"ד כשכל משפחתו עמו.

לאחר שסיים את מסלול לימודיו בבתי החינוך החב"דיים במונטריאול, נסע ללמוד בישיבת תומכי תמימים המרכזית בחצר הרבי ב-770.

בשיחת נר ג' דחנוכה תשי"ד, בעת הקבלת פנים של ר' בן ציון בנימין אלטהויז, הניח מכשיר הקלטה בעת שהרבי דיבר יחד עם ידידו ר' מרדכי גורודצקי, והייתה זו הפעם הראשונה בה הקליטו התוועדות שלימה של הרבי.

לאחר רצח יד החמשה בבית הספר למלאכה בכפר חב"ד, שיגר הרבי קבוצת שלוחים מיוחדים לעידוד תושבי ארץ הקודש, והוא נבחר על ידי הרבי להצטרף לקבוצה זו, ובמשך קרוב לחודש הסתובב עם חבריו בכל רחבי ארץ הקודש לנאום ולעודד את רוחם של המתיישבים.

התחתן בחצר בית חיינו 770 בג' ניסן תשי"ז עם רעייתו בת שבע למשפחת סודק, וזכה שבנוסף לכך שהרבי בעצמו סידר את הקידושין בחתונתו, בשבת האופרופעניש שלו הזכיר הרבי את עלייתו לתורה בשעת ההתוועדות, ובשבת שלאחר מכן שהיתה השבת שבע ברכות שלו, פרשת מצורע, ביקש אביו מהרבי להתוועד לכבוד השבת שבע ברכות על אף שאין זו שבת מברכים, וכשהרבי השיב בשלילה, הפציר ואמר ש"זה הרי זמן שהנשיאים נותנין", ואכן הרבי יצא להתוועד.

עוד לפני נישואיו התקבל לעבוד כחבר הצוות החינוכי במוסדות חב"ד בטורונטו ואף שכר בית בסמיכות מקום, וזמן קצר לאחר החתונה נסע עם זוגתו לטורונטו, והחל את עבודתו במוסד.

במשך השנים מונה כרב קהילת חב"ד המקומית, וכחבר ועד רבני ליובאוויטש.

הסמיך לרבנות תלמידים רבים, את חלקם בחן אף באמצעות האינטרנט.

משפחתו[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]