מנחם מענדל גורליק

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הרב מנחם מענדל גורליק (י"ד אדר תרס"ט - ו' כסלו תנש"א), היה חסיד חב"ד, למדן ועסקן ציבורי, נולד ברוגטשוב ובערוב ימיו חי בשכונת נחלת הר חב"ד בקריית מלאכי.

תולדות חיים[עריכה]

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו לחב"דפדיה והשלימו אותו. יתכן שיש על כך פירוט בדף השיחה.

נולד ברוגצ'וב לאביו הרב חיים אלעזר גורליק ולאמו מרת חיה דאבא.

פעם אחת שאל הגאון הרוגוצ'ובר שאלה בגמרא בבא קמא דף יז עמוד א' על דבר חצי נזק דצרורות כו', וענה לעיין בירושלמי וברמב"ם. שנים לאחר מכן, נדפס ענין זה בספרו "צפנת פענח".

כשרונותיו של ר' מענדל ניכרו בו כבר בצעירותו, שקדנותו על לימוד הגמרא הייתה מופלאה, עד שהצליח לשנן כמה מסכתות בעל פה. חסידים סיפרו כי בבר במצווה שלו, רקד מנחם מענדל הצעיר עם אביו ועם ה'מסכתות' אותן כבר ידע בע"פ...

כשבגר, עזב את עיירתו (רוגצ'וב) ונסע ללמוד בישיבת תומכי תמימים המחתרתית בחרקוב, בנעוועל ובדנייפרפטרובסק. למרות הרדיפות שהיו מנת חלקם של התמימים, התמיד בלימודיו וכבר בגיל 18 הוסמך לרבנות על ידי רבה הראשי של רוגצ'וב.

בשנים הבאות לימד ב'חדרים' המחתרתיים במלחובקה, שם התגוררו הוריו בימים ההם. בקיץ תרצ"ה, הציעו לו נכבדות את רעייתו מרת ביילא חדש, מרת ביילא נולדה בט"ו כסלו תרע"ב בעיר פאהאר, להוריה הרב ירמיאל ומרת דבורה האדא חדש. ר' מנחם מענדל הסכים לשידוך אך הוא עוד לא יצא לפועל מכיון שר' מנחם מענדל ביחד עם אביו ועוד כמה חסידים נעצרו על ידי המשטרה החשאית, הם האושמו בשותפות להנהלת 'חדרים' מחתרתיים באזור מלחובקה שם גרו באותם ימים. חסידים אלו נידונו לשלוש שנת גלות בקזחסטן. חרף תקופת הגלות הארוכה, ולמרות שבמקרים רבים כאלו הגולים לא שבו הביתה כלל, מרת ביילא לא התייאשה והמתינה בכליון עיניים לחתנה העתידי שישוב בכדי שיוכלו להקים בית חסידי.

פעילות ציבורית[עריכה]

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו לחב"דפדיה והשלימו אותו. יתכן שיש על כך פירוט בדף השיחה.

בתום המלחמה, נסע ר' מענדל עם משפחתו ללבוב, והיה מראשי המארגנים של בריחת החסידים מברית המועצות. זיוף התעודות היה מבצע מסובך ומורכב, ולשם כך ניצל ר' מענדל את חוש הציור בו התברך. הוטל עליו למלא את הפרטים בפספורטים פולניים שהיה צריך להוסיף בהם שמות. הייתה זו מלאכה עדינה ומורכבת שדרשה ריכוז רב מצד אחד ומהירות גדולה מהצד השני, כיון שהיה עליו להספיק למלאות מאות דרכונים.

בארץ הקודש[עריכה]

פעל עם חיילים בבסיסי צה"ל הסמוכים לקרית מלאכי ואף הכניס ספר תורה לכבוד חיילי צה"ל.

משפחתו[עריכה]

הוריו
  • ר' חיים אלעזר ומרת חיה דובה גורליק.
  • רעייתו הגב' ביילא
בניו
  • הרב שלום דובער - מוותיקי אנ"ש בנחלת הר חב"ד
  • הרב מרדכי מנשה - האדריכל החסידי מנחל'ה
  • הרב חיים אלעזר גורליק - מלבורן
אחיותיו
  • מרת ציפא קוזלינר
  • מרת מוסיא קצנלבויגן
  • מרת פריידא מריישא וילנקין