שלום דובער גורליק

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב גורליק
בהענקת "פרס יוסף יצחק" (ראשון מימין)

הרב שלום דובער גורליק (ח' אייר תש"א-כ"ו טבת תשע"ז), היה מוותיקי אנ"ש בנחלת הר חב"ד.


תולדות חיים[עריכה]

נולד במוסקבה לאביו הרב מנחם מענדל ולאמו מרת ביילא.

בהיותו בן 5 נלקח אביו למאסר ע"י הרוסים, ולאחר מכן הגלוהו לסיביר. כשחזר אביו (כאשר היה בן 12) בחורף תשי"ד העבירו אביו מבית הספר העממי (ה"שקאלע") לבית הספר לנוער עובד (מכיון ששם לא למדו בשבת), הנערים שם היו עובדים במשך היום (לעזור בפרנסת המשפחה), ולומדים בערבים. באותו זמן לערך החל ללמוד תניא וגמרא אצל ר' אליהו פאריטשער (לוין). הוא הי' יוצא מביתו בצהריים, הולך לר' אליהו ללמוד, ומשם לביתו של הקצב החב"די - לאכול ארוחת צהריים (היות ולא הי' מספיק זמן לחזור הביתה), ומשם הולך לבית הספר.

פעם אחת כשהיה כבן 15, למד עם ר' אליהו את סוף פרק ח' בתניא - שם מבואר שחכמות חיצוניות (הלימודים בבית הספר...) מטמאים את חב"ד שבנפש, שזה חמור מתאוות עוה"ז, שמטמאות רק את המדות שבנפש - בדרכו, לאחר מכן, לבית הספר עם תיקו על כתיפו, חשב לעצמו: "איך ייתכן שספרים אלו, הטומאה הכי גדולה, נמצאים בתיקי?" - בסמרקנד עברה תעלת מים (לשתי') לאורך העיר, ובו-במקום, בלי לחשוב פעמיים, פתח את תיקו וזרק את כל ספרי הלימוד אל תעלת המים...

בכתה לא שאלו שאלות (איפה הספר שלך וכדו'), אבל כשהגיע לביתו, פתחה אימו - מרת ביילא גורליק ע"ה - את תיקו, ונחרדה לראות כי התיק ריק!... במענה לשאלתה, השיב כי נתן את הספרים לאחד מחבריו בהשאלה, וזה לא החזירם.

בהיותו כבן 30, הלך להשתטח על ציונו של ר' לוי'ק באלמא אטא שיצליח לצאת מרוסיה, ואכן זמן קצר לאחר מכן קיבל היתר יציאה ועלה לארץ יחד עם משפחתו.

כאשר ביקר באלמא אטא, ראה את מצבה העגום של מצבת הקבר ודיווח לקרובי משפחתו מטשקנט, ובעקבות כך שופץ הקבר.

פעילות ציבורית[עריכה]

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו לחב"דפדיה והשלימו אותו. יתכן שיש על כך פירוט בדף השיחה.

בשבת חנוכה תשנ"א, עם עליית רבים מברית המועצות, החל לפעול ע"י ארגון חמ"ה בית כנסת ליוצאי רוסיה בקרית מלאכי. הרב גורליק שימש כגבאי בית הכנסת, ובמשך שנים רבות עסק בפעילות עם עולים חדשים במסגרת הארגון.

בנוסף לתפילות בבית הכנסת אורגנו בקרב יוצאי ברית המועצות פעילויות נוספות. כמו: ברית מילה, בר/ת מצווה. סמינרים, אירועי חגים וחופות מרכזיות כדת משה וישראל שהשיא היה 28 חופות בערב אחד.

בחצי השנה האחרונה לחייו לקה במחלה הארורה, ונפטר ביום שלישי כ"ו בטבת תשע"ז והוא בן 75 שנים. נטמן בהר הזיתים.

פרס יוסף יצחק[עריכה]

בשנת תשמ"ב איבד את בנו, הילד יוסף יצחק שנולד בשמחת תורה תש"ל ונפטר לאחר מחלה קצרה בשמחת תורה תשמ"ב, והוא בן 12 שנים בלבד.

יוסי הצטיין בלימודיו ובכל הליכותיו ובלט בהנהגתו החסידית. מאז פטירתו החליטו הוריו להעניק פרס מיוחד לתלמידים מצטיינים מכל כיתה בתלמוד תורה נחלת הר חב"ד, שייצטיינו בשלושת התחומים בהם בלט בנם יוסי – תורה, עבודה, וגמילות-חסדים.

בנוסף, בשנת תש"ע חנכו בני משפחתו את בית הכנסת במרכז חמ"ה, ששופץ לעילוי נשמתו ונקרא על שמו - "בית יוסל'ה".

משפחתו[עריכה]

  • הוריו ר' מנחם מענדל ומרת ביילא גורליק.
  • רעייתו הגב' שרה רבקה גורליק תחי'
בניו
  • הת' יוסף יצחק ע"ה
  • הרב ישראל שניאור זלמן – שליח בבאר שבע
  • הרב ירחמיאל – שליח בחולון
  • הרב מרדכי – שליח בפתח תקווה
בנותיו
  • גב' חנה פלדמן – נחלת הר חב"ד
  • גב' חיה דאבא שרון – נחלת הר חב"ד
  • גב' נחמה דינה ויגלר – נחלת הר חב"ד
אחיו

קישורים חיצוניים[עריכה]