ביקור ראקשיק

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ביקור ראקשיק הוא מסע בן שבוע וחצי בשערך אדמו"ר הריי"צ במדינת ליטא בחודש אדר תרצ"א, כחלק משורת ביקורים במושבות החסידים שקיים לאחר יציאתו מרוסיה.

היסטוריה[עריכה]

לאחר שחרורו של אדמו"ר הריי"צ ממאסרו בשנת תרפ"ז הכריחו אותו שלטונות המדינה לעזוב את רוסיה, מתוך מטרה להחליש את השפעתו לחיזוק היהדות בברית המועצות.

בכ"ד תשרי תרפ"ח יצא אדמו"ר הריי"צ את גבולות רוסיה, והתיישב בריגא, ובחודש שבט של אותה שנה פתח בשורת מסעות ביקור במושבות החסידים, תחילה בורשה שבפולין, ולאחר מכן בארץ ישראל ובארצות הברית.

כבר מעת יציאתו מרוסיה רצו חסידי חב"ד בליטא לשגר משלחת עם בקשה מאדמו"ר הריי"צ שיבוא לבקר במושבות החסידים במדינתם, אך נמנעו מכך בידעם את גודל התמסרותו לעסקנות הכלל[1]. רק בשלהי הקיץ של שנת תר"צ כאשר חזר ממסעותיו האמורים, העלו את רצונם בפני אדמו"ר הריי"צ והוא נענה להפצרותיהם ומסר להם כי יערוך ביקור במדינתם בחודשי החורף, אך בעקבות חולשה שתקפה אותו לא יכל לערוך את הביקור כמתוכנן והוא נדחה לחודש אדר.

בראש חודש אדר תרצ"א הגיע אדמו"ר הריי"צ לראקשיק שם התארח בביתו של הנגיד החסידי ר' פסח רוך שבנה במיוחד לרגל הביקור של הרבי בביתו חדר מיוחד[2], וכן חיבר את הבית לרשת החשמל במיוחד עבור הרבי, דבר נדיר באותם ימים[3][4].

במשך תקופת שהותו בעיר הגיעו חסידי חב"ד מכל רחבי המדינה להתראות עם אדמו"ר הריי"צ ולשמוע ממנו דברי חסידות והתעוררות. אדמו"ר הריי"צ שהה בעיר במשך תשעה ימים, ובמהלכם קיבל ליחידות במשך שעות רבות בכל יום, כאשר אשים החלו להיכנס ליחידות מיד אחרי התפילה, והיחידויות נמשכו עד אמצע הלילה יום אחרי יום.

בשבת פרשת תרומה אמר אדמו"ר הריי"צ את המאמרים "והבריח התיכון" ו"אתה אחד".

במהלך ימי הביקור מסר הרבי ברכה מיוחדת בפני נשים, וכן שוחח עם קבוצות מתלמידי ישיבות טעלז ופוניבז', וכן נוסדה ביוזמתו 'אגודת נשים' לעידוד העיסוק בעניני טהרת המשפחה.

לפני נסיעתו מהעיר בט' אדר אמר בבית בו התאכסן את המאמר "נעשה נא עלית קיר קטנה", ולאחר מכן נפגש עם תלמידי הישיבה המקומית ותלמידי ותלמידות חיידר 'יבנה', וכן שוחח עם המדריכים שלהם, ולאחר מכן ליווהו מאות מבני העיר בדרכו לתחנת הרכבת בשירת וברכת צאתכם לשלום.

הרב שמואל זלמנוב ממקורבי בית הרב, מתאר במכתב מיוחד לידידו הרב עזריאל זליג סלונים את הביקור: "בקשו והפצירו אותו עד בוש אנשי ליטא שיסור אליהם על איזה זמן, ונפנה לבקשתם ונסע לעיר ראקישקע על שבוע ימים קודם חג הפורים, וכפי שמספרים כ"ק שבע רצון מאד מנסיעה זו, כי התאספו אליו במשך הזמן הקצר הזה כל אנ"ש שי' הדרים במדינת ליטא, וגם הרבה אנשים שאינם חסידים התקרבו אליו, והקדימו לפתחו למאות ואלפים"[5].

לקריאה נוספת[עריכה]

הערות שוליים

  1. למעט בקשה שיעבור דרך עירם בדרכו לארץ ישראל.
  2. גליון התמים אדר תשע"ו עמוד 103.
  3. מערכת 'שטורעם', לכבוד הרבי חובר הבית לחשמל - באתר קישור שטורעם.
  4. בספר רשימות דברים מסופר שכיסה את כל המראות בביתו לרגל בואו של אדמו"ר הריי"צ, וכאשר נכנס אדמו"ר הריי"צ לבית ושאל אם חס ושלום אירע מקרה של אבל שבגללו המראות מכוסות, והורה להסיר את כל הכיסויים ואף ניגש להסתכל במראה כדי להראות שאין לו שום קפידה על המראות הנמצאות בבית.
  5. נדפס בספר עבד מלך עמוד 417.