מסע יאלטה

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף מסע יאלטה (תרמ"ו))
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
חוף הים ביאלטה

מסע יאלטה הינו מסע שערך אדמו"ר הרש"ב לצורכי בריאותו להרי יאלטה בדרום אוקראינה. המסע החל בחודש אלול תרמ"ה, ואדמו"ר הרש"ב חזר עם משפחתו לליובאוויטש רק לקראת חג השבועות תרמ"ו[1].

בשונה ממסעות אחרים של אדמו"ר הרש"ב, למסע זה צירף גם את משפחתו, בנו יחידו אדמו"ר הריי"צ, ורעייתו שטערנא שרה. לנסיעה הצטרף בן משפחה נוסף, הרב שניאור זלמן סלונים (נין אדמו"ר האמצעי), שהיה למלמדו של הרבי הריי"צ (שהיה אז בן שש שנים) והמשרתת הביתית שלהם.

בזמן שהותו של אדמו"ר הרש"ב ביאלטה, התפלל בבית הכנסת המקומי של חסידי פולין, ומידי יום בשעה אחת בצהריים היו יוצאים כל בני המשפחה יחד לאוויר הצח, שם היה אדמו"ר הרש"ב עוסק חליפות בהתעמקות בתורת החסידות ובהתמסרות לחינוך בנו אדמו"ר הריי"צ, ואף הקדיש לו מידי יום זמן קצוב לספר לו את תולדות החסידות וסיפורי חסידים.

האנשים בעיר לא הכירו את אדמו"ר הרש"ב, ואפילו חסידי פולין שבבית הכנסת לא הכירו בו ולא נתנו לו כבוד מיוחד, דבר שאיפשר לו לנוח מטורח העסקנות הציבורית, ולהינות מהמרחבים הירוקים של יאלטה, השוכנת לחוף הים, ומשמשת מקום נופש גם לאישי ממשל חשובים[2].

בדרך חזרה מיאלטה לליובאוויטש עצר אדמו"ר הרש"ב למשך שלושה שבועות בעיירה חרקוב, שם התוועד עם החסידים.

לקריאה נוספת[עריכה]

הערות שוליים

  1. בכמה מהשיחות של הרבי הריי"ץ מבואר כי נסיעתו הייתה בחודש אלול תרמ"ו ולפי זה שהה בילטא בחורף תרמ"ז אולם ראו הערת הרבי בספר המאמרים תרמ"ו ברשימת המאמרים הערה המתחלת "ילטא".
  2. ארמון הנופש של המלך אלכסנדר השלישי היה ממוקם ביאלטה, וכאשר הגיע לשם לקראת חודשי הקיץ הלך אדמו"ר הריי"צ יחד עם אביו לראות את ספינת המלך העוגנת בחופי העיר, ואת הפמליה המלכותית. אדמו"ר הריי"צ סיפר שהוא ואביו פגשו במלך פעם נוספת בערב חג הפסח, בדרך הליכתם למקוה לטבילת טהרה לפני החג.