מכתב כללי

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מענה של הרבי על כך שהמכתב כללי מיועד עבור כל אחד באופן פרטי: ובמש"כ [=ובמה שכתב] שאיני כותב (עונה) לו כו' - כו"כ פעמים בשנה כתבתי לו (וכן לזוג' תחי') ובארוכה באמצעות המכ' שהתחלתם "אל בני ובנות ישראל בכל מקום שהם" שכו"כ מהם הגיעו אליהם (וקויתי שיגיע כפי' הלקו"ת ר"פ שמיני) והמצו"ב בכללם - ואף פעם לא הגעתני ידיעה מהם בתוכן מכתבי אלו. וכששאלתי מן הצד - המענה גם כן "אין ידוע".
מכתב כללי שמפורסם כיום

מכתב כללי הוא מכתב מהרבי המפורסם באופן פומבי, וממוען אל כל יהודי באשר הוא. המכתב נשלח בידי הרבי בכל שנה לקראת ההשנה החדשה ולקראת חגים ומועדים[1].

היסטוריית המכתבים[עריכה]

כתיבת המכתבים הכלליים החלה בח"י אלול תש"י. באותו יום נכתבו שני מכתבים כלליים לקראת השנה החדשה. מאז ואילך הרבי כתב לקראת (כמעט) כל יומא דפגרא, חג או מועד, "מכתב כללי" ובו ביאור על תוכנו של יום בעבודתו של כל יהודי כפרט, ובעבודת העם היהודי כולו בכלל, כהכנה לגאולה האמיתית והשלימה.

המכתבים נכתבו בדרך כלל באידיש ותורגמו ללשון הקודש, בתחילה על ידי ר' אוריאל צימער, לאחריו במשך כמה שנים תירגם ר' אברהם חנוך גליצנשטיין ולאחר מכן על ידי ר' טוביה בלוי[2]. חלק מהמכתבים נכתבו הן באידיש והן בלה"ק. מיד עם הדפסתו של כל מכתב כזה, הוא התפרסם בעיתונים רבים בארצות הברית ובארץ הקודש.

מכתבים ייחודיים אלו נדפסו בסידרת האגרות קודש במקומם הכרונולוגי בין שאר המכתבים, ויצאו לאור בפני עצמם מתורגמים ללה"ק בספר אגרות מלך (ב' כרכים). כמו כן חלק ממכתבים אלו נדפס בהוספות לכרכי ה"לקוטי שיחות".

בעבר, כאשר התפרסמו המכתבים היו נוהגים המנהלים הרוחניים של ישיבת תומכי תמימים המרכזית ב-770 לערוך שיעור לתלמידים בתוכנו של המכתב[3].

פרסום המכתב כללי כיום[עריכה]

מחג הפסח של שנת תשס"ו התחדשה הדפסת המכתבים בעיתונים בארץ הקודש ביוזמת ארגון התאחדות החסידים לקבלת פני משיח[4].

בעקבות ההתעוררות לפרסום המכתבים בארץ הקודש, החלו לפרסם את המכתבים גם בעיתונים המתפרסמים בניו יורק בעברית ובאנגלית[5].

ספר "אגרות מלך"[עריכה]

הספר "אגרות מלך" הינו ליקוט בן שני חלקים מכל המכתבים הכלליים של הרבי שנשלחו במשך השנים. נערך על ידי הרב פרץ אוריאל בלוי ויצא לאור על ידי מערכת אוצר החסידים בכפר חב"ד לכבוד י"א ניסן תשנ"ב.

ראו גם[עריכה]

לקריאה נוספת[עריכה]

  • מבוא לספר אגרות מלך - סקירה נרחבת ומרתקת על המכתבים הכלליים, הרב פרץ אוריאל בלוי.

קישורים חיצוניים[עריכה]

אגרות מלך
מכתב כללי

הערות שוליים

  1. נוסח המכתב מתחיל בדרך כלל במילים "אל בני ובנות ישראל בכל מקום שהם, ה' עליהם יחיו".
  2. עד שנת תש"נ, אז בעקבות פרשת התרגיל המסריח עברה מלאכת התרגום לרב מנחם מענדל יצחק ברוד, ומאז ואילך הפסיק הרבי להגיה את התרגומים של המכתבים.
  3. הרב דוד רסקין והרב מרדכי מענטליק בשיעור על המכתב כללי בזאל הקטן קובץ תמונה אינפו.jpg
  4. לצפיה במכתב כללי ליום הכיפורים תשע"ד אינפו.jpg
  5. המכתב שהתפרסם לקראת חג הפסח תשע"ב קובץ PDFהמכתב שהתפרסם לקראת י' שבט תשע"ב אינפו.jpg