יקותיאל פרקש

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב פרקש
הרב יקותיאל פרקש עובר לפני הרבי
הרב פרקש מוסר שיעור דרך המחשב בתקופת הקורונה

הרב יקותיאל פרקש (יליד כ"ג שבט תש"ז) הינו חסיד חב"ד פוסק הלכה מרכזי ומחבר ספרים, לשעבר ראש ישיבת 'מרכז גוטניק'.

תולדות חיים[עריכה]

הרב יקותיאל נולד בכ"ג שבט תש"ז במחנה פליטים פוקינג שבגרמניה לאביו הרב אהרון גרשון פרקש ואמו מרת לאה רחל לבית גולדשטיין, יהודי הונגריה.

למד בישיבת חכמי לובלין בבני ברק ובהיותו בן 16 עבר לחצר תולדות אהרון, נהיה לחסידו של האדמו"ר מתולדות אהרן הרב אברהם יצחק קאהן, וזכה להיות משמש בקודש אצל האדמו"ר.

בשנת תשכ"ו נשא את זוגתו מרת רחל לבית גרומן (בת הרב מנחם גרומן מתלמידי ישיבת תורת אמת, ונכדת הרב עמרם בלוי)

בעידודו של רבו האדמו"ר מתולדות אהרון, הוסמך לרבנות בין היתר אצל רבו המובהק הרב שמואל וואזנר, והחל לכהן כמורה צדק בירושלים. ידיעותיו ההלכתיות הקנו לו פרסום בקנה מידה ארצי ומעמדו התקבע כפוסק בכיר, בפרט בענינים הנוגעים להלכות טהרה, שבת, והלכות חול המועד.

היה מקורב לגדולי רבני ירושלים, גאב"ד העדה החרדית הרב יעקב יצחק ווייס מחבר שו"ת 'מנחת יצחק', הרב שלמה זלמן אוירבאך ועוד.

בתחילת שנות הלמ"דים נוצר קשר בינו לבין חסידי חב"ד, והוא החל לעסוק בלימוד החסידות והחל להפוך את ביתו לבית חב"די.

בשנת תשל"ד נכנס ליחידות אצל הרבי והחליט להתקשר לרבי, ולהיות חסיד חב"ד במוצהר. ומאז הגיע לרבי פעמים רבות ונכנס ליחידות עם בני ביתו.

בשנת תשל"ו נכנס ליחידות עם ביתו חנה בילא ע"ה, אשר חלתה במחלה הנוראה, ונפטרה בחודש אייר שנה זו. הרב שמר על קשר עם הרופא של ביתו, וקישר אותו עם הרבי דבר שהפך את חייו לחיים על פי תורה ומצוות.

בשנת תש"מ במהלך היחידות הרבי פנה לאשתו ואמר לה שהיות והיא מצאצאיו של הרב עמרם בלויא שנהג ללכת בתוקף בדרכו, הדבר יכול לשמש גם לה כתמרור מכוון בדרכה בחסידות חב"ד, שלא תתפעל מאף אחד ותתמיד בכך בתוקף המתאים. בנוסף, הרבי הורה לה לפרסם בין הנשים עמם היא באה במגע, בדבר ההכרח בלימוד תורת החסידות גם על ידי נשים.

כששאל את רבותיו באיזה תחום להשקיע את כתיבת ההלכה, הציעו לו לכתוב על הלכות חול המועד, מטעם אשר מעטים אלו שעסקו בתחום זה קודם לכן, הספר זכה להסכמה מיוחדת מבעל המנחת יצחק אשר נמנע מכתיבת הסכמות בדרך כלל, את ההסכמה שלח הרב פרקש לרבי, וקיבל מענה אשר ההסכמה היתה לנחת רוח, הספר נשלח לרבי, ועל פי עדות המזכירים בחג הסמוך הרבי השתמש בספר בתדירות רבה.

בחודש אלול שנת תשמ"ח נולדה לרב פרקש בת וקרא לה על שם הרבנית חיה מושקא אך היא נפטרה בטרם עת, ביום ח"י לחודש חשוון תשמ"ט, והיא בת שלוש חודשים בלבד.

בשנת תשע"ח נפטרה ביתו של הרב, מרת רבקה ע"ה, והיא בת עשרים ושמונה.

במשך השנים עמד בראשות ישיבת מרכז גוטניק וכן כר"מ בישיבת תורת אמת.

הרב מוסר מידי שבוע שיעורים כלליים בהלכה למעשה, במסגרת רשמית של מוסד בית חנה, השיעורים מוקלטים ומוסרטים ומועלים לרשת לטובת הציבור.

לרב בית הוראה בביתו אשר בירושלים, וכן הינו משמש רבה של קהילת מעייני ישראל המרכזית בירושלים.

ספריו[עריכה]

משפחתו[עריכה]

אביו, הרב אהרן גרשון פרקש - נפטר כ"ב מנחם אב תשע"ב. אמו, הרבנית לאה רחל פרקש - נפטרה י"ד אדר תשע"ז.

לרב פרקש נולדו 17 ילדים.

לקריאה נוספת[עריכה]

  • גרם בזה נחת רוח אמיתי, שבועון כפר חב"ד גליון 1900 עמוד 26

קישורים חיצוניים[עריכה]

וידאו
אודיו
כתבות