סמל חבדפדיה.png

הידעת? אנשי חינוך, עיתונאים וסופרים נעזרים במידע שבחב"דפדיה ומעבירים אותו לרבבות
לחצו כאן לתרומה ועזרו לנו להפיץ את מעיינות החסידות בצורה הטובה ביותר

אריה לייב קפלן (צפת)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף אריה לייב קפלן)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ערך זה עוסק בשליח הרבי מייסד קהילת חב"ד בצפת ומנהל מוסדות הקהילה. אם התכוונתם למשמעות אחרת, ראו אריה לייב קפלן (פירושונים).

ר' אריה לייב קפלן
קפלן.jpg

הרב קפלן (משמאל) עם הרב לוי ביסטריצקי
לידה י"ט בתשרי תש"ח
פריז, צרפת
פטירה ט"ז באייר תשנ"ח
מקום קבורה בית העלמין בצפת
מקום מגורים צפת
תחומי עיסוק עסקן ציבורי
תפקידים נוספים משלוחי הרבי לארץ הקודש, ממייסדי קהילת חב"ד בצפת

הרב אריה לייב קפלן (י"ט תשרי תש"ח - ט"ז אייר תשנ"ח) היה משלוחי הרבי לאוסטרליה ולארץ הקודש, ומייסד קהילת חב"ד בצפת.

תולדות חיים[עריכה]

הרב קפלן נולד בי"ט תשרי תש"ח, בפאריז שבצרפת, כבנם השני של הרב משה בנימין קפלן ורעייתו, חודשים מספר לאחר שיצאו מברית המועצות. אמו היא בת למשפחת פינסון הידועה כמשפחה חב"דית מדורי דורות. לא הרבה זמן שהתה המשפחה בפאריז, וכעבור זמן קצר עקרה המשפחה למנצ'סטר שבאנגליה.

בשנת תשט"ז עברה המשפחה לניו יורק, שם החל הרב קפלן ללמוד בסניף ישיבת תומכי תמימים בבדפורד, ולאחר מכן בישיבת תומכי תמימים 770. בהיותו בגיל ארבע עשרה התקבל ל"יחידות" - אצל הרבי, וכשיצא, ישב כדרך החסידים להתוועדות שנמשכה כמעט עד אור הבוקר. בין השנים תשכ"ב-תשכ"ה, שימש כ"חוזר" - חבר בקבוצת התלמידים המובחרים שהופקדו על רשימת דבריו של הרבי והכנתם לדפוס. כאשר ההתוועדות הייתה בשבת, היה יושב במוצאי-השבת וכותב לעצמו, מתוך הזיכרון, את כל המדובר בהתוועדות במשך חמש, שש או שבע שעות. ובימים שההתוועדות נמשכה עד לשעות מוצאי החג, היה מתפלל מעריב לעצמו ומבדיל, ואז רושם את ההתוועדות תוך כדי דבריו של הרבי.

בשנת תשכ"ד למד בישיבת אחי תמימים נוארק ובשנת תשכ"ה עבר ללמוד בישיבה הגדולה של חב"ד במונטריאול שבקנדה, לאחר שנתיים חזר ללמוד בישיבה שבחצרו של הרבי, בברוקלין.

בשנת תשכ"ז הרב קפלן נבחר באופן אישי על ידי הרבי למלא את שליחותו הראשונה, והוא נסע בראש קבוצת בחורים שנסעו לייסד את הישיבה הגדולה של חב"ד במלבורן שבאוסטרליה.

נוסף על שקדנותו היתרה ולימודיו בעמקות עצומה, עסק הרב קפלן באותם ימים גם בעריכת שיחותיו של הרבי, במסגרת "ועד להפצת שיחות". הרב קפלן היה מהעורכים הראשונים של הלקוטי שיחות, וזכה אז למענות רבות מאוד מהרבי.

בשנת תשל"א בא הרב קפלן בקשרי השידוכין עם רעייתו, הרבנית שרה הינדא, בתם של הרב דוד משה ליברמן רבה הראשי של אנטוורפן שבבלגיה, שהתגורר באותה עת בדטרויט שבמדינת מישיגן.

עסקנות ציבורית[עריכה]

בחודש אב תשל"ג יצא הרב קפלן בהוראת הרבי לשליחות בצפת.

עם הגיעו לצפת החל הרב קפלן בשיקום בית הכנסת "צמח צדק", לאחר מכן אסף עשרה אברכים והקים איתם "כולל", בשנת תשמ"ט הונחה אבן הפינה להרחבת הכולל ובית הכנסת. בשנת תשל"ד החל הרב קפלן בבניית השיכון החב"די בצפת, בניית השיכון הושלמה בתשל"ח.

בצפת הקים הרב קפלן מוסדות חב"דים רבים, שביניהם:הישיבה הגדולה והקטנה; הכולל; התיכון והסמינר "בית-חנה"; מוסדות החינוך "אור-מנחם", בהם גני הילדים ובתי-הספר לבנים ולבנות; "מכון אלטא" ומכון "אסנט"; קריית-חב"ד על כל שלביה; בית-הכנסת מהמפוארים ביותר בצפת, שעבר גם הוא למשכן של קבע אחרי שנים רבות; המקוואות המפוארים לגברים ולנשים; קרנות גמ"חים שונות שבהן התעסק הרב קפלן, בחלקן על פי הוראות מפורשות מהרבי; וקהילת חב"ד.

הרב קפלן אף כיהן במשך שתי קדנציות מלאות כחבר מועצת עיריית צפת, ומילא שורה של תפקידי מפתח בעירייה.

הרב קפלן נמנה מהבולטים שבעסקני חב"ד בארץ, וכיהן כיו"ר ארגון הגג למוסדות חב"ד וכחבר ב"אגודת חסידי חב"ד בארץ הקודש" ובהנהלת "כולל חב"ד" בארץ הקודש.

בכ"ד ניסן תש"נ, בפרשיית התרגיל המסריח בה נטל חלק מרכזי בהטעייה כאילו דעתו הנוכחית של הרבי אינה מתנגדת לממשלה בראשות שמעון פרס, כתב הרבי (במענה לדיווח, ע"י המזכיר הרב בנימין קליין, שקיבל הזמנה מועד סיום הש"ס, הדף היומי, של אנטוורפן להשתתף בחגיגת הסיום בתור נאום ראשי ושאלה האם לקבל ההזמנה ואם נכון ביקש ברכה): "1) כפשוט לא יקבל עליו שום ענין שחב"ד מעורב בו בתור בא כח 2) ביטלתי כל ארגון הגג"[1].

בט"ז אייר תשנ"ח נסע הרב קפלן לבלרוסיה, ובדרכו לעיר הבירה שלה נהרג בתאונת דרכים קשה. ארונו הובא לארץ והוא נטמן בל"ג בעומר בבית העלמין העתיק בצפת.

על שמו הוקמה קרן אריה לייב.

משפחתו[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים