משה בנימין קפלן

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Male no free image yet-he.svg.png

הרב משה בנימין קפלן (תרע"ח-י"ג תמוז תשס"ה) היה מאנשי קהילת חב"ד בקראון הייטס ובירושלים, נחשב לגאון ומתמיד בעל שיעור קומה.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בקרילוב (פלך חרסון) בשנת תרע''ח לאביו הרב אריה לייב קפלן "הרב מקסברוב", ולאמו מרת דאברע בת הרה"צ ר' ברוך גרוסברד.

בשנת תרפ"ט נכנס ללמוד בישיבת תומכי תמימים, ובמשך כ-13 שנה נדד בין הסניפים המחתרתיים של הישיבה ביניהם נמנו קייב, זיטומיר, ברדיטשוב, קריוואיראג ובוואראניז'.

בשנת תרצ"ז סיים את מסלול לימודיו בתומכי תמימים ובא בקשרי הנישואין עם רעייתו מרת שרה פעשא (סוניה), בת הרב נחום יצחק פינסון. במשך תקופה התגורר באלמא אטא אליה הוגלו אביו ואחיו. שם זכה לסייע לגאון רבי לוי יצחק שניאורסון אביו של הרבי בזמן גלותו במקום

ב'תולדות לוי יצחק' חלק ב' מובא: בסיומה של התוועדות יום ההילולא שבת קודש כ' מנחם אב תשל"ג, הועלו על שולחנו של הרבי חמישה בקבוקי משקה שהרבי הוציא מחדרו מלפני ההתוועדות. הרבי אמר שיגשו אלו ששימשו את אביו לפני פטירתו. ראשון ניגש ר' דוד רסקין, אחריו ר' משה בנימין קפלן ואחריו הרב דובראווסקי, ואחר כך שאל הרבי: "היכן מי שהתעסק בהדפסת הכתבים", וניגש ר' זלמן (האדיטשער) לויטין. לאחר כך שאל הרבי "היכן מי שערך המפתחות" (לתורתו של אביו), וניגש ר' יהושע מונדשיין. הרבי מזג לכל אחד מהם מבקבוק משקה ומסר להם את הבקבוק לחלוקה, ולאחר מכן החל לנגן את ניגון ההקפה של אביו.

בשנת תש"ו הצטרף ליציאת רוסיה המפורסמת והבריח יחד עם אלפי חסידים את הגבול הרוסי באמצעות דרכון פולני מזוייף.

בעקבות בקשתו של פרופסור יהודי למתמטיקה מאוניברסיטה ממנ'צסטר, המשיך בנדודיו לעבר אנגליה, שם למד במשך מספר שנים עם ילדו של הפרופסור שנודע לימים כרבה של קהילת 'ייטב לב' וכאב בית הדין של בלגיה - הרב חיים יוסף דוד וייס[1].

לאחר שסיים את תפקידו, היגר בשנת תשט"ז לניו יורק וקבע את מגוריו בקראון הייטס בסמיכות לחצר הרבי.

בשנת תשמ"ב הרבי מסר לר' נפתלי צבי גוטליב באמצעות הרב חודוקוב שמות אלו שהכירו באופן אישי את אביו, וביניהם מנה את הרב קפלן[2].

שימש מספר פעמים כש"ץ בשבתות וחגים ב770 בנוכחות הרבי ובפרט ביום כיפור יארצייט אביו

בשנת תנש"א עבר להתגורר בירושלים שם חי עד לפטירתו בשיבה טובה בגיל 85. הלוויתו התקיימה עוד באותו יום כמנהג ירושלים, והוא נטמן בבית העלמין בהר הזיתים.

משפחתו[עריכה]

גיסיו (אחי אשתו):

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים