יהושע פינסון

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
החסיד יהושע פינסון

ר' יהושע פינסון (תער"ב - ח' תמוז תשס"א) היה חסיד מקושר לאדמו"ר הריי"צ ואדמו"ר שליט"א, הקים את "בית רבקה" בפריז, חבר אגודת חסידי חב"ד העולמית, גבאי בבית הכנסת ובית המדרש 770.

תולדות חיים[עריכה]

ר' יהושע נולד בשנת תרע"ב בסטרדוב לאביו ר' נחום יצחק ולאמו מרת חיה צערע. התחתן עם זוגתו בתו של הגה"ח ר' אברהם אליהו פלוטקין, לאחר פטירתה הטראגית [1] נישא בשנית למרת לאה (לובה)[2]

היה מהמקימים של בית הספר "בית רבקה" באירופה, ועל פי מינוי הרבי הריי"צ היה חבר ההנהלה. בנוסף היה חבר בועד אגודת חסידי חב"ד העולמית ובלשכת עזרת אחים.

בשנת תשל"א נבחר להיות גבאי בית הכנסת 770, וניהל את כל עניני בית הכנסת במסירות. קריאת ההיום יום לאחר תפילת שחרית ב-770 היה מהמנהגים שהוא השריש.

בקיץ תשכ"ו נסע עבור צרכים שונים לארץ הקודש. בדרכו הלוך עבר במילאנו ובדרכו חזור דרך לונדון. בסיום הביקור כתב דו"ח מפורט לרבי על מצב המוסדות בכל מקום בו היה, ובפרט על המוסדות והמצב הכללי בכפר חב"ד ושם חב"ד בארץ. אחרי שהכניס את הדו"ח לרבי הוציא הרבי מענה בכתב יד קודש "תשואות חן תשואות חן על הבשורות טובות. כדאי היה שימסור כל הנ"ל לאנ"ש שי' דכאן – למען ידעו שגם לאחרי הסתלקות כ"ק מו"ח אדמו"ר יש מקומות אשר תלמידיו שי' פועלים ועושים בעניניו והולכים מחיל אל חיל".

לפי מענה הרבי שכולל תפארת זקנים לוי יצחק 770 הוא תחת הגבאים, צורף להיות חבר בנהלת הכולל, בתור בא כח הגבאים. ובתפקיד זה כתב לרבי דו"חות וזכה למענות.

נפטר בח' בתמוז תשס"א, ונטמן בבית העלמין על שם מונטיפיורי בניו יורק.

בשנת תשס"ז הוכנס ספר תורה לבית הכנסת ב-770 לעילוי נשמתו. כשנה לאחר מכן פרסמו בני המשפחה כי ספר התורה נעלם.[3]

משפחת פינסון - תרצ"ז-תרצ"ח. בתמונה נראים: ר' נחום יצחק וזוגתו מרת חיה צערע, עם בניהם - ר' יחזקאל, ר' ניסן, מרת שרה (סוניה) קפלן, ר' תנחום ור' יהושע (משמאל למטה)

משפחתו[עריכה]

  • זוגתו[4], לובה - נפטרה בגיל 100 בתאריך י"ז אלול תשפ"ג.
  • בנו, הרב נחום יצחק פינסון - קראון הייטס.
  • בנו, הרב יעקב צבי פינסון - קראון הייטס.
  • בנו, הרב אברהם אליהו פינסון - קראון הייטס.
  • חתנו, הרב שמואל לייט - קראון הייטס.
  • חתנו, הרב ברוך בועז יורקוביץ - רבה של קהילת חב"ד בלוד אה"ק.

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. בתאונת דרכים ל"ע
  2. נפטרה בי"ז אלול תשפ"ג בגיל 100
  3. תעלומה: ספר התורה נעלם מ-770 קישור שטורעם
  4. בזיווג שני