אברהם יצחק שם טוב

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף אברהם שמטוב)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב אברהם יצחק שם טוב

הרב אברהם יצחק שם טוב (יליד שנת תרצ"ז), הינו שליח הרבי בעיר פילדלפיה שבמדינת פנסילבניה. ומכהן כיו"ר אגודת חסידי חב"ד העולמית.

תולדות חיים[עריכה]

הרב שם-טוב נולד לאביו הרב בן ציון ולאמו מרת גולדה בברית המועצות בכ"ב מנחם אב תרצ"ז, למד בישיבות תומכי תמימים בסמרקנד ובטשקנט. לאחר מלחמת העולם השנייה הצליח לצאת יחד עם משפחתו מברית המועצות. בראשית שנת תשי"ד הגיע ל-770, כשהוא עושה את דרכו באוניה יחד עם בן דודו הרב שלום דובער פוטרפס, והם זכו לקבל מברק מיוחד מהרבי בי"ג בתשרי. בי"ג תשרי תשכ"א נישא לרעייתו בת שבע, ביתו של הרב גרשון אליעזר לזרוב. באותה תקופה חדל הרבי מלסדר קידושין, למעט לזוגות שהודיעו על יציאתם לשליחות לאחר נישואיהם, וכך זכה שהרבי יהיה מסדר הקידושין בחופתו, לאחר הפסקה בת שנתיים[1].

בהיותו בחור ב-770 זכה לשמש כחוזר יחד עם ידידו הקרוב הרב יואל כהן, ושניהם זכו שהרבי ביקש מהם שיכנסו לחדרו הק' לעשות "חזרה" על כל התוועדות פורים תשח"י[2]. הי׳ כמה פעמים שר׳ יואל לא הי נוכח, ועשה את ״החזרה״ של המאמר.

עסקנות ציבורית[עריכה]

החל משנת תשכ"ט, כאשר סידר את השטח בפארקסוויל ניו יורק ששימש מאז ועד היום כמיקומה של מחנה קיץ גן ישראל, עומד בראש המחנה.

מאז תשכ"ד התעסק רבות ביצירת קשרים עם אנשים רבים בממשל האמריקאי, וכן התעסק בחיזוק הקשר בין הרבי לנשיאי ארצות הברית. בהקשר זה, הקים בתשל"ב את הארגון ידידי ליובאוויטש בארצות הברית. ויזם את קביעתו של יום י"א ניסן יום הולדתו של הרבי ליום החינוך בארצות הברית על ידי הנשיא דאז - רונלד רייגן[3], הוא עמד בראשות משלחת רבני חב"ד לטקס זה. ומאז ועד היום המשיך בטקס זה עם כל הנשיאים שכיהנו. בתשל"ד מונה על ידי הנשיא רונלד רייגן לאחד מחמשת חברי "המועצה הלאומית לחינוך מבוגרים" בארצות הברית.

לרגל כ' אב תשל"ד, יום ההילולא השלושים של הרב לוי יצחק שניאורסאהן (אב אדמו"ר שליט"א) ייסד את הכינוס התורני ירחי כלה - שמתקיים מאז ועד היום בקריית גן ישראל בימים הסמוכים ליום ההילולא כ' מנחם-אב.

בשנת תשמ"ה מונה על ידי הרבי ליו"ר ועד הפועל של אגודת חסידי חב"ד בארצות הברית[4].

בסוף שנות המ"מים מונה לעמוד בראש מוסדות בית רבקה קראון הייטס.

בחודש תמוז שנת תשנ"ה, בעקבות פרשיה נוספת בה נמנע להופיע לקריאה בדין תורה בזבל"א וזבל"א[5] בענין צוואת הרבי[6] ובעניין ניהול המל"ח, הוציאו הרבנים אברהם אזדבא ויהודה קלמן מרלו מהבד"צ קראון הייטס, מכתב בו הם כותבים עליו ש"לא צייתא לדינא"[7].

החל משנת תשס"ה מתנהל משפט בינו והרב קרינסקי לבין גבאי בית הכנסת 770 בנוגע לניהול הזאל הגדול.

בקיץ תש"ע, התקיים דין תורה (זבל"א) בעניין ניהול המל"ח, הרבנים פסקו כי שם טוב (ורוב אלו שהיו חברי ועד ההנהלה) אינם חברים במל"ח.[דרוש מקור]

משפחתו[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. גליון התקשרות מס' 555
  2. בית משיח גליון 174 ע' 36-38
  3. "הרבי והנשיא רונלד רייגן" באתר chabad.org
  4. פיענוח כתי"ק.
  5. ראשי תיבות זה בורר לו אחד וזה בורר לו א - מצב בו שני בעלי הדין בוחרים דיין, ושני הדיינים הנבחרים בוררים דיין שלישי
  6. בהסתמך על פסיקה של רבני ועד רבני ליובאוויטש העולמי, שטענו כי הדיון בענייני הצוואה צריך להיערך לפניהם ולא לפני הבד"צ בקראון הייטס - בניגוד לטענת הבד"ץ
  7. צילום המכתב