בית רבקה (ארצות הברית)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סמל הרשת

רשת מוסדות החינוך החב"דית לבנות בית רבקה נוסדה בחורף תש"ב על שם הרבנית רבקה, תחת מרכז לעניני חינוך. המוסד מחולק לארבע חטיבות, מרכז לגיל הרך, בית ספר יסודי בית ספר תיכון והסמינר האקדמי. לארגון שלוחה במונטריאול, בכפר חב"ד, ובצרפת. בבית רבקה בקראון הייטס לומדות 2300 תלמידות והוא המוסד החינוכי הגדול החב"די הגדול ביותר[1].

היסטוריה[עריכה | עריכת קוד מקור]

הסניף הראשון נוסד בבורו פארק בהנהלת הרב אליהו סימפסון.

התיעוד הראשון בידינו מכוונת אדמו"ר הריי"צ לייסד את המוסד, הוא ברישומי הרב חיים מרדכי אייזיק חודקוב ממוצאי שבת בראשית כ"ח תשרי תש"ב, שבתוך הדברים על הקמת מוסדות חינוך עבור משפחות אנ"ש שבאו להתגורר בקראון הייטס, אמר אדמו"ר הריי"צ כי ברצונו להקים כעת דווקא מוסד לנערות שייקרא על שם זקנתו הרבנית רבקה, ולצורך כך הוא יקצה למשך חצי שנה שישים דולר לחודש.

אדמו"ר הריי"צ הורה שייסוד בית הספר יהיה על ידי ועד איסטערן פארקווי שימנה את ועד אחות התמימים להתעסק בצרכי בית הספר תחת הוראותיו של הרב חודוקוב שישמש כמנהל, ותחת ועדת החינוך שבנשיאותה יעמוד חתנו הרבי.

בהסכמת הרבי נוסד בית הספר לילדות בגילאי 7-13.

בתחילה החל המוסד לפעול על ידי בתו של הרב קוניקוב שלימדה כיתה בצורה לא מאורגנת, אך בהמשך יחד עם עסקנים בבורו פארק התייסד מוסד ראוי לשמו, ובמשך השנים נוסדו מוסדות לבנות בשם "בית רבקה" בכל העולם[2].

המנהלים[עריכה | עריכת קוד מקור]

כיו"ר ההנהלה כיהן הרב חיים מרדכי אייזיק חודקוב. משנת תשי"ד לערך שימש ר' יצחק גולדין כמנהל המוסד עד פטירתו בשנת תשכ"ט. המנהל הרוחני היה הרב יעקב יהודה מאיעסקי במשך קרוב לעשרים שנה עד פטירתו בשנת תשל"ג.

החל משנת תשל"ד, שימשה כמנהלת המוסד במשך למעלה מארבעים שנה מרת חנה עטקא, רעיית הרב ישעיה זושא פלדמן, עד לפטירתה.

במשך שנים ארוכות שימש כמנהל ר' בן ציון סטאק.

מאבק הצניעות[עריכה | עריכת קוד מקור]

בשנת תשפ"ב פנו רבני קראון הייטס להנהלת בית רבקה, כדי לקבוע כללי צניעות ותנאי קבלה נאותים למוסד חב"די, אך ההנהלה לא נענתה[[[חב"דפדיה:מקורות|דרוש מקור: בד"ץ קראון הייטס דוחף לתקנות צניעות בבתי הספר בשכונה ]].

בשנת תשפ"ג רבני קראון הייטס פנו בשנית ולא נענו[דרוש מקור].

ראו גם[עריכה | עריכת קוד מקור]

לקריאה נוספת[עריכה | עריכת קוד מקור]

קישורים חיצוניים[עריכה | עריכת קוד מקור]

  • [www.bethrivkah.edu/ אתר הבית של המוסד]


הערות שוליים

ערך זה הוא קצרמר בנושא מוסדות וארגונים. אתם מוזמנים לתרום לחב"דפדיה ולהרחיב אותו.