יעקב יהודה מאייעסקי

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב מאייעסקי עם הספר תורה שהביא בשליחותו של הרבי לבית הכנסת צמח צדק בירושלים. מימין לשמאל: ר' זושא וילימובסקי, הרב מאייעסקי, ר' אברהם זלצמן

הרב יעקב יהודה מאייעסקי (תרפ"ב-כ"ה אדר תשל"ג) היה מנהל רוחני במוסדות החינוך בית רבקה קראון הייטס במשך קרוב לעשרים שנה.

תולדות חיים[עריכה | עריכת קוד מקור]

נולד לאביו ר' חיים נפתלי הערץ מאיעסקי ולאמו מרת יוכבד בעיר שדליץ שבפולין, למשפחה של חסידי אלכסנדר.

בזמן מלחמת העולם השנייה למד בישיבת ברנוביץ' שבליטא, ונמלט משם לסמרקנד.

בהגיעו לסמרקנד, נחשף לעבודת התפילה של הרב ישראל נח בלניצקי שהיה מתפלל במתיקות מיוחדת למרות המצב הגשמי הדחוק והרעב והמחלות שפקדו את תושבי העיר, ובעקבות כך התקרב אליו יותר ויותר עד שהפך לחסיד חב"ד.

בחודש ניסן תש"ה, הפך ממקורבו של ר' ישראל נח לחתנו, כאשר נשא את בתו מרת חיה.

עם התחלת מבצע ההברחה של חסידי חב"ד מרוסיה, שקיבל לימים את השם 'יציאת רוסיה תש"ו', נמנו על הבורחים הראשונים, ותחת זהות פולנית בדויה הבריחו את הגבול והגיעו לצרפת, שם שהו כשנה וזכו לפגשו את הרבי כאשר הגיע ללוות את אמו הרבנית חנה בדרכה לארצות הברית.

בחודש ניסן תש"ז הגיעו לארצות הברית וזכו להכינס ליחידות אצל אדמו"ר הריי"צ, ובתקופה הראשונה לשהותם בארצות הברית התגוררו אצל משפחת לנגזם.

אחר שקבעו את מגוריהם בקראון הייטס, התמנה כמנהל רוחני בבית הספר היסודי 'בית רבקה' המקומי בהנהלתו של הרב יצחק גולדין, ועם הקמת של התיכון והסמינר, שימש גם שם כמנהל רוחני.

בשנת תשכ"ט שימש כשליחו של הרבי להעניק ספר תורה לבית הכנסת צמח צדק בירושלים, אליו שבו חסידי חב"ד לאחר מלחמת ששת הימים בהוראת הרבי, והחלו לקיים פעילו חב"דית במקום.

נפטר בכ"ה אדר תשל"ג.

משפחתו[עריכה | עריכת קוד מקור]

לקריאה נוספת[עריכה | עריכת קוד מקור]

קישורים חיצוניים[עריכה | עריכת קוד מקור]