אליעזר שם טוב

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב אליעזר שם טוב

הרב אליעזר גרשון שמטוב (יליד שנת תשכ"ב, 1962) הוא שליח הרבי במונטווידאו, אורוגוואי. סופר חסידי ומרצה מבוקש.

תולדות חיים[עריכה | עריכת קוד מקור]

נולד בקראון הייטס בשנת תשכ"ב לאביו הרב אברהם שם טוב בברוקלין, ניו יורק.

בעודו תינוק, יצא אביו לפעול בשליחות הרבי בפילדלפיה, ושם גדל בשנות ילדותו. בצעירותו למד בתומכי תמימים אהלי תורה שם נמנה בשנת תש"מ על קבוצת התלמידים המייסדת של קובץ הערות וביאורים היוצא לאור על ידי תלמידי הישיבה ומהווה את אחת הבימות התורניות החשובות והמרכזיות של חסידות חב"ד עד היום.

בהמשך, למד בישיבת תומכי תמימים המרכזית ב-770, ולאחר סיום מסלול לימודיו הוסמך לרבנות בשנת תשד"מ, ובאותה שנה התחתן עם רעייתו רחל (רוחי), בת הרב צבי הירש חיטריק, שליח הרבי לברזיל.

בתקופה שלפני החתונה נסע במסגרת מרכז שליחות לאורוגוואי. לאחר החתונה כתב לרבי אפשרות יציאה לשליחות יחד עם רעייתו לאורוגוואי בעקבות הצעתו של הרב משה קוטלרסקי אליו בנושא, במכתבו ציין גם את רשות הוריו והורי רעייתו למהלך, הרבי כתב לו במענה "אם כן יתעניינו בזה", הוא צירף למכתב גם שיק שקיבל לחתונתו, הרבי החזיר את השיק וכתב "לצדקה שם", על כל המכתב כתב הרבי "מהיר"[1].

כשחיפש מקורות מימון לבניית מבנה קבע לבית חב"ד העומד בראשותו העביר מסר לר' יקותיאל יהודה (ג'ורג') רוהר דרך הרב משה קוטלרסקי בבקשה להשתתפותו בשיטת מאצ'ינג, במכתבו הדגיש הרב שם טוב את הקשר של משפחת רוהר למקום כפי הקשר שלו - עובדת היותם יהודים, משפחת רוהר נענתה לבקשתו ומימנה את הוצאות הבניין,

עד להתרחשות זו נהגה משפחת רוהר לתמוך רק במדינות בהן הם פעלו בעסקים, הרב שם טוב סובר שככל הנראה בעקבות בקשתו החלה משפחת רוהר להרחיב את מעגל התרומות שלהם למדינות נוספות[1].

מנהל בית חב"ד בעיר מונטווידאו, ומוסדות חב"ד בעיר.

הרב שמטוב מפרסם באופן קבוע טורים בעניני יהדות באתרו האישי, כמו גם באתר חב"ד.אורג באנגלית, וחלק ממאמריו מתורגמים ומתפרסמים במדור האתר בשפה העברית. בנוסף, הינו פעיל ברשתות החברתיות השונות, בהן הוא מעלה את תכניו. בהיותו בעל שפה רהוטה בכמה שפות, הינו מרצה מבוקש בבתי חב"ד ברחבי העולם.

בשנת תשע"ו יצא לאור ספרו 'תניא לאנשים כמוך וכמוני' שערך בשותפות יחד עם ר' דובי ליברמן, ומנגיש רעיונות מרכזיים מספר התניא בשפה עכשווית לציבור הכללי. באותה שנה גם יצא לאור ספרו 'אהבה בלתי אפשרית', המכיל התכתבויות עם בני נוער, בנושא נישואי תערובת.

ספריו[עריכה | עריכת קוד מקור]

  • תניא לאנשים כמוני וכמוך - בהוצאת פעילי חב"ד, אייר תשע"ו (עורך שותף)
  • אהבה בלתי אפשרית - על נישואי תערובת

לקריאה נוספת[עריכה | עריכת קוד מקור]

  • שבועון כפר חב"ד מס' 317 ע' 10 -17.
  • הרבי ביקש: תן לי הנפש"!, שבועון כפר חב"ד גליון 1984 עמוד 33

קישורים חיצוניים[עריכה | עריכת קוד מקור]

הערות שוליים

  1. 1.0 1.1 שלום מגידמן, שליחות מהקודש מסביב לעולם, שבועון כפר חב"ד גליון 2063 עמ' 56.