חי יצחק טברסקי

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
גרסה מ־03:39, 9 בנובמבר 2016 מאת שלום בוט2 (שיחה | תרומות) (החלפת טקסט – "עיירה" ב־"עיירה")
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
האדמו"ר

האדמו"ר רבי חי יצחק טברסקי (איצ'ל) מרחמסטריבקא נולד לאביו רבי יוחנן טברסקי מרחמסטריבקא. למד בישיבת עץ חיים של רבי איסר זלמן מלצר ואחר כך בישיבתו של רבי אהרון רוקח מבעלזא שקרבו מאוד.

בהגיע לפרקו, השתדך עם בתו של רבי יעקב יוסף טברסקי מסקוירא. לפני החתונה קראו רבי אהרון רוקח מבעלזא לחדרו ודיבר עמו ביחידות זמן רב.

נבחן אצל הרבי

בהגיעו לארצות הברית לפני החתונה, בשנת תשי"ד, נכנס ליחידות לרבי להבחן אצלו את כל הלכות ציצית בעל פה. הרבי שאל אותו על אתר (ללא שום ספר פתוח כמובן לפני אף אחד מהם) שאלות רבות ומקיפות, והוא עמד בכולן. על השאלה האחרונה ענה הרבי בעצמו וביאר את התשובה על פי דרך החסידות ועל פי הקבלה.

לפי גירסא אחרת, מדויקת יותר: הרבי שאל אותו האם אפשר לדבר עמו בלימוד, והשיב לו בחיוב. שאל אותו הרבי מה למד בזמן האחרון, וענה שבישיבה למדו מסכת בבא בתרא, ובעצמו למד גם מסכת מנחות. ושאל אותו במה נוח לו יותר לדבר וענה במנחות.

הרבי שאל אותו קושיא עצומה ברא"ש במסכת מנחות, והוא ענה על כך שני תירוצים המבוארים באחרונים. הרבי הוסיף לו עוד שני תירוצים בזה, ואחר כך הראה איך שכל ארבעת התירוצים עדיין אינם מיישבים הענין כדבעי. וביאר לו את ענין בפנימיות התורה בנסתר, ואיך שעל ידי זה מיושבות כל התמיהות.

לאחר מכן אמר רבי איציקל לאחיינו רבי נחמן יוסף טברסקי שראה במוחש, איך שהרבי היה מוכן לדבר עמו בכל מקום בש"ס, ולהראות לו שבלי לימוד פנימיות התורה אי אפשר להבין את הענינים לעומקן.[1]

לאחר פטירת אביו נתמנה לאדמו"ר לחסידי רחמסטריבקא בארצות הברית, ואחיו הרב ישראל מרדכי טברסקי מרחמסטריבקא מונה לאדמו"ר בארץ הקודש.

זמן קצר לאחר פטירת חותנו עבר מהעיירה סקוירא לבורו פארק, ושם המשיך את ההנהגה. בצילו מסתופפים היום מאות חסידים ואלפים פונים לקבל את ברכותיו.

משפחתו

  • אחיינו, רבי דוד טברסקי מרחמסטריבקא.

הערות שוליים