שמואל שפירו

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שמואל שפירו בהופעה (2006)

שמואל שפירו (ג' שבט ה'תשל"ד; 26 בינואר, 1974) הוא זמר-חזן, מוזיקאי, מרצה ומחנך חסידי.

ביוגרפיה[עריכה]

נולד בעיר אקס לה בן שבצרפת בשם שמואל רפאל שפירו לאביו הרב דוד נתן (רבה של הערים "קלרמון-פראן" ו"וישי" בצרפת) ולאמו אלישבע (מוסיקאית). בילדותו למד בחיידר המקומי, עלה עם משפחתו לישראל בגיל 9 ולמד בישיבות רחמסטריווקה וערלוי, אז החל להתקרב לחסידות חב"ד. היה ממקורבי הרב משה וובר והרב דב בער אליעזרוב. בשנת תשנ"ג היה שליחו של האדמו"ר מערלוי להעביר פ"נ להרבי.

שימש כמשפיע ב'ישיבת אור גבריאל' חב"ד, וכיועץ חינוכי בבתי הספר 'שניאור' - חב"ד, ו'אוצר התורה' בצרפת. שידר ב'רדיו קול הנשמה' יהדות וחסידות.

הקים מקהלת ילדים בשם "פרחי ליובאוויטש" בצרפת בעידודו של השליח הרב שמואל אזימוב.

קירב בני נוער רבים ליהדות וחסידות דרך שיריו ושיעוריו, מבין תלמידיו שהתקרבו לחסידות כיום שלוחים של הרבי.

קריירה מוזיקלית[עריכה]

את דרכו המוזיקלית החל כנער בחסידות ערלוי, שם שימש כסולן החצר. לאחר נישואיו בשנת 1994 הקים את תזמורת "קול הנגינה", עם האמנים דני ממן וחיים קירשנבוים. בשנים 2005-2000 שימש כחזן בית הכנסת הגדול במגדל העמק בראשות הרב יצחק דוד גרוסמן.

למד מוסיקה, פיתוח קול וחזנות, בבית ספרם של אלי יפה ובנימין מונק, וכן מפי מוסיקאים וזמרי אופרה כ-דניאל גילדר, אברהם פרסמן, וג'י פלאשטר.

בשנת 2000 הוציא לאור את סינגל הבכורה שלו בשם "כה אמר", וב-2002 לקח חלק בפרוייקט "אוצרות שבת" של דוד הוניג. ב-2004 הוציא את הסינגל השני שלו העונה לשם: "אהבת ישראל" על העיבוד נמנו ג'ף הורביץ ואלי לאופר. השיר הפך ללהיט והוקדש לחתן פרס ישראל הרב יצחק דוד גרוסמן.

החל מ-2006 משמש כחזן בית הכנסת הגדול "אוהל אברהם" בפריז. משנת 2009 הוא משמש כחבר הנהלה, מעבד ומנצח המקהלה של בית הספר למוסיקה "ניגונית". ​מתלמידיו נמנים האמנים: דוד סיטבון, זלמן אטל ובנימין ציילון.

2011 הוציא את הסינגל השלישי שלו בשם 'מפתח החירות' שהוקדש עבור שיחרורו של גלעד שליט. באותה שנה הוציא את הסינגל 'שאו מרום', איתו הוציא מספר חודשים לאחר מכן את האלבום הבכורה ('שאו מרום') בעיבודם של שמואל דידי אטלן ורובי בנט. רוב התכנים בשיריו לקוחים מהמקורות. השירים מבוצעים בכמה שפות, אך בעיקר בעברית.

ב-2016 ראה אור סינגל החזנות הראשון שלו בשם "דאס אידישע ליד".

שיתופי הפעולה שלו על במות ברחבי העולם מונים גם אמנים ממגזרים ורקעים שונים כגון, אנריקו מסיאס, יורם גאון, ישי לוי ועוד. נקרא להנעים מספר פעמים ערבי כבוד בהשתתפות אנשי ממשל ודיפלומטים. במשך השנים היה במגעים עם מפיקים בנלאומיים עבור פרוייקטים מוזיקלים, אך סירב מסיבות הלכתיות.

קישורים חיצונים[עריכה]