ק.ג.ב.

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף המשטרה החשאית)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סמל הארגון

הוועדה לביטחון המדינה של ברית המועצות (ברוסית: Комите́т Госуда́рственной Безопа́сности‏[1], בראשי תיבות: ק.ג.ב.) היה הארגון החשאי שהופקד על בטחון הפנים של ברית המועצות, שהחליף שמות רבים במהלך קיומו. הארגון הוקם בשנת תרע"ח בעיצומה של מלחמת העולם הראשונה כאשר המפלגה הבולשביקית השתלטה על המדינה, והתקיים עד לפירוקה הסופי של ברית המועצות בשנת תשנ"ב.

היסטוריית הארגון[עריכה]

הארגון הוקם בה' כסלו שנת תרע"ח בעיצומה של מלחמת העולם הראשונה, בזמן שהמפלגה הבולשביקית הצליחה להפיל את השלטון ולהשתלט באופן דיקטטורי על מוסדות הממשלה.

ראש המפלגה הבולשבקית לנין את "הוועדה הכל-רוסית המיוחדת למלחמה במהפכנות-הנגד ובחבלה", (Всероссийская чрезвычайная комиссия по борьбе с контрреволюцией и саботажем) שנודעה בקיצור כ"הוועדה המיוחדת", ובראשי תיבות: צֶ'קַה (ЧК) ומטרתו היה ליהאבק במתנגדי המהפכה הבולשביקית-קומוניסטית.

הארגון, שהיה למשטרה החשאית הראשונה בתולדות המשטר הסובייטי, באמצעות הקמתה ביקש לנין להתמודד בצורה יעילה עם האנרכיה שגרמה מלחמת האזרחים, ולרסן את הכוחות שסיכנו את המשך קיומה של המהפכה.

ה צֶ'קַה (ЧК).עבר גלוגלים הרבים, הגיע ל נקוד, קגב, יהודים בכלל וחסידים בפרט, הזדעזע לשמוע את שמות ארגונים החשאים הללו שהפילו אימה מרובה, ונודעו כאלמים ורצחניים.

הצ'קה עסקה כבר מהשלבים הראשונים בחיסול והרג רב, והיה מכונת מוות בראש רצחו אנשי הצ'קה המעמדות החברתיים הישנים - אצילים, קצינים, שרים במשטר המלוכני, בעלי אדמות ובורגנים רבים נאסרו בהנחייתו של לנין, וחלקם נאלצו להימלט מהמדינה לאחר פרוץ המהפכה. בתחילה הדת הנוצרית היוותה מוקד מרכזי להתקפה בידי המשטר החדש, וכמרים רבים הוצאו להורג. ביולי 1918 הוצאו להורג ללא משפט הצאר המודח ניקולאי השני ובני משפחתו, שהוחזקו על ידי הבולשביקים ביקטרינבורג, פעולה שיש הטוענים שנעשתה בפקודתו החשאית של לנין.

בתגובה לניסיון ההתנקשות בחייו של לנין, הוכרז בתשרי תרע"ט על מדיניות "הטרור האדום", שחלקה הגדול נעשה בהכוונתו של לנין. אנשי הצ'קה וחיילי הצבא האדום פתחו בהרג שיטתי של שבויי מלחמה מהכוחות הלבנים, של תומכיהם ושל קבוצות אחרות שנחשדו במרד נגד המשטר. אחרים נשפטו על ידי בתי משפט מיוחדים ונשלחו למחנות עבודת כפייה, כשהעבודות הקשות ביותר הוטלו על המתנגדים הגלויים למשטר. על פי ההערכות, בין כ-250 ל-500 אלף בני אדם נהרגו בתקופת "הטרור האדום". (במקביל אליו התקיים גם "הטרור הלבן", במסגרתו נהרגו תומכים רבים של הבולשביקים ונערכו פוגרומים נרחבים ביהודים).

בתחלה הרגו רק את חברי המפלגות אנטי סוציאליות, אך כאשר הרגשו הבולשבקים מספיק בטוחים בשלטנם, התחילו להרוג גם את חברי המפלגות הסוציאליות.

בתחילה מוקמו משרדי הארגון בסמיכות למשרדי הממשלה בסנט פטרבורג, אך מספר חודשים לאחר מכן עברו משרדיו יחד עם משרדי הממשלה למוסקבה ונקבע בכיכר לוביאנקה, בבניין שהולאם על ידי הממלשה מחברת ביטוח פרטית כחלק מהמהפכה הקומוניסטית ששללה זכויות אישיות מאזרחים פרטיים והלאימה את הרכוש.

בשנים מאוחרות יותר החליף הארגון שמות רבים, שמותיו הידועים הינם: צ'קה, ג.פ.או., או.ג.פ.או, ק.ג.ב., ונ.ק. ו. ד.. ועסק בהשלטה דיקטטורית של רצונותיו של העריצים שעמדו בראש הממשל. בתקופה בה פעל הארגון נערכו 'טיהורים' רבים, כשפקידי הק. ג. ב מוציאים להורג מאות אלפי אזרחים ללא דין וחשבון, ושולחים לגלות בסיביר מספרים דומים. ההערכות הם שבתקופת שלטונו של סטאלין נעצרו ברוסיה כ-20 מליון איש, מתוכם הוצאו להורג שבע מליון איש.

היבסקצייה[עריכה]

25px ערכים מורחבים – יבסקציה, מאסר וגאולת הרבי הריי"צ, מאסר חסידים תרצ"ח

עם הקמת הממשלה הסובייטית נאסרו התכנסויות ציבוריות מחשש לארגון מרד בשלטון הסובייטי, ונאסר חינוכם של נערים צעירים שיועדו להתחנך על ברכי המפלגה הקומוניסטית.

לצורך השלטת דעותיהם של אנשי הממשל, הוקמה מחלקה יהודית מיוחדת, שתפקידה היה לגדוע כל פעילות יהודית, ולאסור את המארגנים ולדאוג שלא יוכלו לחזור ולפעול.

אנשי המחלקה שהיו יהודים בעצמם, רדפו את אדמו"ר הריי"צ ואת שלוחיו, אך לא הצליחו למוטט את רשת הישיבות המחתרתיות החדרים המחתרתיים והמקוואות שהוקמו בחשאי בכל רחבי רוסיה, ולא הצליחו לכבות את הגחלת היהודית.

הערות שוליים

  1. בהגיה עברית: קוֹמִיטֶט גּוֹסוּדַּרְסְטְוֶנוֹי בֶּזוֹפַּסְנוֹסְטִי.