אשכילה (בית הוצאה לאור)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Disambig RTL.svg.pngערך זה עוסק במכון הוצאה לאור חב"די. אם התכוונתם לספר המלקט הוראות מאדמו"רי חב"ד לתלמידי הישיבות, ראו אשכילה בדרך תמים.
סמל ההוצאה לאור

אשכילה הנו בית הוצאה לאור, שנוסד בתל-אביב בשנת תש"ע, על-ידי מספר תמימים בעלי כשרון כתיבה, אשר שמו לעצמם כמטרה להביא את תורת החסידות אל כל שדרות העם.

הוצאה לאור[עריכה]

מאפיינים[עריכה]

על מנת להצליח להגיע לכמה שיותר קוראים, וליצוק אל קרבם את ערכי החסידות, השתדלו המו"לים לשוות לספרים מראה שאינו מזוהה עם הספרות הדתית, הספרים שבהוצאה זו נדפסים בכריכה רכה, מעומדים בסגנון המקובל כיום בספרים הנפוצים בשוק הסיפורת הארץ-ישראלי, וכתובים בשפה בהירה וקולחת, המתאימה את עצמה גם אל מי שאינו בקיא בניב הלשון החב"די.

מאותה סיבה, המו"לים מנסים להצניע ככל האפשר את עובדת היותם חסידי חב"ד מבטן ומלידה, וכותבים תחת שמות עט, זאת במטרה לממש מאמרו של מלך המשיח לבעל-שם-טוב: "אימתי קאתי מר - לכשיפוצו מעיינותיך חוצה".

ספרים[עריכה]

נכון לשנת תשע"ג, יצאו חמישה ספרים תחת הוצאה זו:

 • סודם של חסידים - סיפורי התקרבותם וקורות חייהם של למעלה מעשרה חסידים, מלוקטים ממקורות החסידות, וארוגים כיריעה שלמה ומרתקת.
 • איש האמונה - לקט אגרות קודש של הרבי בנושאי אמונה ומדע. ייחודיותו של ספר זה על פני הליקוטים הנוספים שכבר התפרסמו בנושא זה ("אמונה ומדע" ו"מה רבו מעשיך ה'") הוא, שנכללו בו גם האגרות שתורגמו מאנגלית בשנים האחרונות, ונתפרסמו במרוצת השנים בשבועון כפר חב"ד[1].
 • 'אבא' - סיפורים אישיים על הרבי מכלי ראשון, כפי שנכתבו על-ידי הרב משה אורנשטיין, ראש ישיבת תות"ל נתניה (תחת שם העט 'ארי סמית'), ופורסמו בשעתו בשבועון כפר חב"ד. ייחודיותם של סיפורים אלו, הינה מידת המהימנות שלהם.
 • 'באתי לגני' - ביאור של הרב נדב כהן בשפה קלה ופשוטה, למאמר הראשון שנאמר על ידי הרבי בעת מעמד קבלת הנשיאות, בי' שבט תשי"א.
 • במסתרים - אלבום כרומו צבעוני המתעד את מאסרו ותולדות חייו של אדמו"ר הריי"צ, הנשיא השישי בשושלת חב"ד. 180 עמודים, תשע"ג.
תבנית גלריה מוסתרת.png
תצלומי הספרים בהוצאת 'אשכילה'

בטאון[עריכה]

הגליון הראשון - י"א ניסן תשע"ה

לקראת י"א ניסן תשע"ה החל לצאת לאור מטעם 'אשכילה' כתב-עת מיוחד לחסידות, אשר מבוקשו: "לשמש כלי להנחלת תורת החסידות החב"דית, וליטול חלק במשימת דורנו - הפצת המעיינות חוצה - בין שדרות כל המפלגות"[2]. הגליון נושא את שמו של בית ההוצאה לאור, והוא מודפס על דף כרומו צבעוני.


מדורי הגליון:

 • מחשבת החסידות - ביאור מושגים בתורת החסידות, מאת הרב מנחם מענדל פלדמן.
 • נפלאות ב'היום יום' - מדור המתמקד בפתגמים מלוח 'היום יום' ומאיר בהם נקודות מיוחדות, מאת הרב משה אורנשטיין.
 • לדמותם של אישים - קווים לדמותם של גדולי החסידים מדורות עברו.
 • 'היום יום' מאוייר - אמנים ויוצרים מבטאים רעיונות מתוך לוח היום יום באמצעות ציורים ואיורים על פי תפיסת עולמם.
 • פרוזה - קטעי ספרות מאת זאב גינוסר (הרב שמעיה העכט).

משתתפים[עריכה]

חזון[עריכה]

בכריכת הספר הראשון שיצא לאור על ידם, תמצתו ההוגים את משנתם הרעיונית בשתי פסקאות קצרות:

י.png בית הוצאה לאור 'אשכילה', נוסד בשנת 2010 בידי סופרים ויוצרים בתל-אביב אשר שמו רוחם ולבם לעסוק ביצירה מקורים ברוחה של חסידות חב"ד ובהשראת משנתו של הרבי מלובביץ', ולהוליד ספרות חדשה בתחום הקבלה והחסידות.

הורתה ולידתה של במה ספרותית זו, באה לאור קריאתו של הרבי מלובביץ', כי העיון והעיסוק בתורת החסידות מחיש פעמי משיח וממהר את בוא הגאולה.

י.png

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

 1. יש לציין כי בשוק הספרים כבר קיים ספר בעל אותו שם, של הרב יוסף דוב סולובייצ'יק.
 2. ציטוט מתוך דבר העורך בגליון הראשון של כתב-העת.