אברהם יעקב גלוכובסקי

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הרב אברהם יעקב גלוכובסקי (ה' אייר תרפ"ט - כ"ה תשרי תשנ"ו) היה מחשובי חסידי חב"ד בטורונטו ששימש כמחנך במשך למעלה מארבעים שנה, וקירב רבים ליהדות ולחסידות. נודע גם כבעל מנגן.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בה' אייר תרפ"ט לאביו ר' חיים מרדכי גלוכובסקי , שהיה חסיד טשרנוביל שהיגר עם משפחתו לניו יורק לאחר מלחמת העולם הראשונה.

בצעירותו למד בישיבת תורה ודעת, וכאשר החלה פעילות שיעורי לימודי הדת בקרב בתי הספר העממיים, נוצר מחסור בתלמידי ישיבה שיעבירו את הפעילות ובשל כך ביקש אדמו"ר הריי"צ לצרף לפעילות זו בחורים מישיבות נוספות. בין התלמידים בישיבת תורה ודעת שהצטרפו לפעילות היה גם הרב גלוכובסקי, שבעקבות הפעילות הפך ברבות הימים לחסיד חב"ד, עד שעבר ללמוד בעצמו בישיבת תומכי תמימים.

בבחרותו ריכז את קעמפ גן ישראל בדטרויט.

בשנת תשי"ב נשלח על ידי הרבי לסייע לרב זלמן פוזנר בשליחות בנשוויל, טנסי. בעקבות הוראתו של הרבי חזר אחרי פסח להמשיך את פעילותו במקום על מנת שתהיה לו שם פרנסה גשמית ורוחנית, ואכן באופן ניסי נמצא לו שם השידוך עם רעייתו בת החסיד ר' יחיאל ערשטער מצ'טנוגה.

לאחרי נישואיו עם רעייתו מרת פריידא ראצא, קבע את מגוריו בדטרויט, מישיגן, והחל לעבוד עם רעייתו במוסדות החינוך 'בית יהודה' בעיר, והיו פעילים בשאר עניני הקהילה החב"דית בעיר, כשאשתו מייסדת את סניף נשי ובנות חב"ד המקומי ועסקה בהקמת מקווה מהודר והדרכת כלות.

על פי בקשת ויוזמת הרב משה אליהו גרליצקי, עבר לגור בטורונטו בשנת תש"כ על מנת לנהל בעיר את מוסד החינוך החב"די שנוסד ביוזמת הרבי 3 שנים קודם לכן בשנת תשי"ז.

על פי הוראת הרבי, במקביל לעבודתו בניהול המוסד עבד כמחנך בתלמוד תורה עץ חיים בעיר, כדי שלא להיות תלוי מבחינה כלכלית בתלמוד תורה שבהנהלתו.

בתחילת שנות הלמ"דים ייסד במקום מגוריו מנין תפילה לילדים ממשפחות שאינם שומרי תורה ומצוות, בשילוב עם סיפור פרשת השבוע עריכת קידוש וחלוקת מיני מתיקה, פעילות שגרמה לקירובם של מספר משפחות לשמירת תורה ומצוות.

כאשר כתב לרבי כי הוא חושש שפעילותו לקירוב יהודים פוגעת בתלמידיו בכיתה, השיב לו הרבי שאין לו ממה לחשוש היות ועל פי הלכה אנשי העיר מחוייבים להעמיד מחנך שיתעסק עם כל תלמידי העיר, ועל כן התעסקות חלקית מעת לעת עם ילדי העיר מותרת על פי הלכה.

היה ידוע כבעל מנגן, שזכר ניגונים רבים עם כל הדקדוקים שלהם, ואף חיבר בעצמו מספר ניגונים.

ברבות השנים מונה כנשיא הקהילה.

נפטר ביום חמישי כ"ה תשרי תשנ"ו בגיל 66.

משפחתו[עריכה]