קובליץ

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

קובליץ[1] הינה עיירה במחוז ויטבסק שברוסיה הלבנה, בה פעלה קהילה חב"דית גדולה החל מתקופת אדמו"ר הצמח צדק ועד השואה.

תולדות היישוב[עריכה]

ההתיישבות בעיר החלה לפני כ-500 שנה, והיא מוזכרת ברשומות ההיסטוריות כחלק משטחי האימפריה הרוסית.

לאורך כל שנותיה, היוו היהודים רוב מוחלט בקרב האוכלוסיה.

בתקופה שקדמה למלחמת העולם הראשונה חיו בעיר קרוב לאלף יהודים, ולאחר המלחמה נותרו בו רק כמחצית מהם, שהיוו כ-60% מתושבי העיירה.

בזמן השואה בשנת תש"א נכבש הכפר בידי הנאצים במהלך מבצע ברברוסה, והחלו להצר את חיי היהודים ובסופו של דבר כלאו אותם בגטו, המשיכו להרעיב אותם ולהתעלל בהם, וכעבור תקופה העבירו אותם לגטו בעיירה אושאצ'י הסמוכה, שם רובם המוחלט נרצח, השם יקום דמם.

קהילת חב"ד[עריכה]

בעקבות בקשת אנשי העיירה[2], לאחר חג השבועות שנת תר"ס, נשלחה קבוצה של תלמידי תומכי תמימים בראשות המשפיע הרב שמואל גרונם אסתרמן[3] להקים בעיירה סניף של הישיבה[4]. אנשי הקהילה החזיקו את הישיבה בסבר פנים יפות ודאגו להם למקום מרווח ללימוד וכן לשאר צרכיהם. הישיבה פעלה מעט יותר משנה, עד שנסגרה באמצע הקיץ של שנת תרס"א[5].

הקהילה החב"דית היתה הדומיננטית בעיר, והחזיקה בתפקידי המפתח של רבנות העיירה, השוחטים והבודקים, ועסקנות הכלל.

אישים בעיירה[עריכה]

ניגוני חב"ד[עריכה]

כמה וכמה מהניגונים שהשתמרו במסורת החב"דית, נכתבו מפיהם של יוצאי העיירה, וחלקם אף נקראו על שמם. בין ניגונים אלו ניתן למנות את הניגונים הבאים:

בשנת תשע"ח יצא לאור אלבום "ניגוני חב"ד מהעיירה קובליץ", המאגד ניגוני חב"ד מהעיירה קובליץ שנרשמו מפיו של הרב אליהו לייב ריבקין ע"ה.

קישורים חיצוניים[עריכה]


עיירות ברוסיה הלבנה
מחוז ברסט - בריסק · פינסק · הורודישץ'מחוז הומיל - מאזיר · ז'לובין · רהצ'וב · רציצאמחוז גרודנא - גרודנא · לידא · סלונים · סמרגוןמחוז ויטבסק - אורשה · בישנקוביץ · גלובוקי · דוברומיסל · דוברובנה · דיסנא · דישקע · דרויה · לפל · הרדוק · טולצ'ין · סיינו · סוראז · פולוצק · צשניק · קובליץ · קאפוסטמחוז מוהילוב - באברויסק · ביחוב · ליאדי · ליאזנא · קלימוביץ' · שקלובמחוז מינסק - בוריסוב · דוקשיץ · וולוז'ין · מינסק · סלוצק · פלשצניץ · קלצק · קורניץ · שצעדרין
עיירות ברוסיהעיירות באוקראינהעיירות בליטאעיירות בלטביהערים בפולין

הערות שוליים

  1. בשפת המקור נהגה: קובליצ'י בבלארוסית: Кублічы; ברוסית: Кубличи.
  2. ובשל השריפה שפקדה את זעמבין, וגרמה לצורך מיידי במעבר של הישיבה למקום אחר עד שיבנו את הישיבה מחדש, העיירה זכתה שהסניף יקבע דווקא אצלה על פי הגורל (אגרות קודש אדמו"ר הרש"ב חלק ג' עמוד 10).
  3. יחד עמו התיישב בעיירה גם הרב יהושע ליין ששימש כמשפיע בישיבה.
  4. ספר התמימים חלק א' עמ' צו.
  5. מה שזירז את ההחלטה על סגירת הישיבה היה העובדה שלאדמו"ר הריי"צ - מנהל פועל של הישיבה - נודע על רשת של המשכילים שהכניסו בחורים ללמוד בישיבה ולנסות להשפיע על תלמידיה מבפנים להתרשל בלימודם ולהכניס בהם הרהורי כפירה, כשאחד המקומות אליהם הצליחו להשחיל תלמיד שאינו ראוי היה בקובליץ ואדמו"ר הריי"צ רצה לפקח מקרוב על ביעור הנגע ('המשפיע' (הבלין) עמוד שיד, מכתבי הרב משה רוזנבלום. וראו גם באגרות קודש אדמו"ר הרש"ב חלק ג' עמודים רמו-רמח).
  6. לשמיעת הניגון מפי הבעל מנגן ר' דוד הורביץ קובץ שמע
  7. לשמיעת הניגון מפי הבעל מנגן ר' דוד הורביץ קובץ שמע