לפל

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

לפל (בבלארוסית: Ле́пель; ביידיש: ליעפּלי) היא עיירה במחוז ויטבסק שבבלארוס, בה התקיימה עד השואה קהילה יהודית וחסידית גדולה.

היסטוריה[עריכה]

כבר בראשית ימי החסידות העיירה ליעפלי הייתה מרכז יהודי עם יהודים רבים שהתגוררו בה. העיר היתה בתוך "תחום המושב" וגאונים צדיקים וחסידים מפורסמים פעלו בה, כמו רבי משה אחיו של אדמו"ר הזקן שהיה רב העיירה.

בתקופה שרבי מנחם מענדל מויטבסק היה בהורודוק, היה רבי שלמה מקארלין מבקר לעיתים בעיירות שבמחוז ויטבסק ובתוכם בישנקוביץ, צ'שניק וליעפלי. באסיפת תלמידי המגיד ממעזריטש שהתקיימה לפני נסיעתם של רבי מנחם מענדל מויטבסק ורבי אברהם מקאליסק לארץ ישראלאדר תקל"ז) חילקו את המדינות, ומדינת ליטא ורוסיה הלבנה פלכי מוהילוב וויטבסק נמסרו לרבנו הזקן, אך נתנו רשות מיוחדת לרבי שלמה לבקר בשלש הערים בישינקוביץ, צ'שניק וליעפלי כדרכו מאז ומקדם[1].

מהעיירה ליעפלי הגיע החסיד המפורסם ר' יקותיאל מליעפלי שהיה מגדולי חסידיו של אדמו"ר הזקן אדמו"ר האמצעי ואדמו"ר הצמח צדק, וממכתיריו של אדמו"ר המהר"ש. כמו כן החסיד ר' מרדכי פייטלסון שכונה מרדכי מליעפלי היה בן העיירה, מחסידיו הראשונים והחשובים של אדמו"ר הזקן.

בתקופת נשיאותו של אדמו"ר האמצעי ואדמו"ר הצמח צדק פעל בליעפלי החסיד ר' מנחם מנדל מליעפלי שהיה משפיע בעיר בחסידות ובעיקר בספר התניא, והיה ידוע בזהירותו שלא לומר שום דבר מחידושי עצמו, רק מדברי החסידות של רבותיו[2]. ברבנות העיירה כיהן הרב שלמה זלמן פאפירין שהיה חתנו של ר' שלמה פריידס משקלוב מחסידי אדמו"ר הזקן.

בין אגרות הקודש של אדמו"ר הצמח צדק, מופיע מכתב תנחומין לאנ"ש בליעפלי על שריפה שפקדה את עיירתם וכילתה בתים רבים. במכתב מביא הרבי את דברי אדמו"ר הזקן מפי קדושי עליון שאחר השרפה מתעשרים, ומצווה עליהם לבנות שוב את בתיהם במקומם[3].

בתקופת נשיאותו של אדמו"ר הרש"ב, בין השנים תרס"ז לתר"פ כיהן הרב יוסף בגטין כ"רב מטעם" וכ"רב רוחני" בעיירה בה נמנו באותה תקופה כ-3,400 יהודים, רוב תושבי העיירה.

הרב חיים מאיר היילמן שהיה חסיד חב"ד-קאפוסט, מחבר הספר "בית רבי" גם הוא בן העיירה.

בתקופת השלטון הסובייטי הצטמצם מספרם של יהודי העיירה. בח' בתמוז ה'תש"א נכבשה העיירה בידי הנאצים שהטילו עד מהרה גזירות שונות על תושביה היהודים. כעבור מספר שבועות רוכזו יהודי העיירה בגטו ובי"א באדר ה'תש"ב 1,000 היהודים שנותרו בגטו שבעיירה נרצחו על קידוש השם, בסמוך לכפר הסמוך צ'רנורוצ'יה.


עיירות ברוסיה הלבנה
מחוז ברסט - בריסק · פינסק · הורודישץ'מחוז הומיל - מאזיר · ז'לובין · רהצ'וב · רציצאמחוז גרודנא - גרודנא · לידא · סלונים · סמרגוןמחוז ויטבסק - אורשה · בישנקוביץ · גלובוקי · דוברומיסל · דוברובנה · דיסנא · דישקע · דרויה · לפל · הרדוק · טולצ'ין · סיינו · סוראז · פולוצק · צשניק · קובליץ · קאפוסטמחוז מוהילוב - באברויסק · ביחוב · ליאדי · ליאזנא · קלימוביץ' · שקלובמחוז מינסק - בוריסוב · דוקשיץ · וולוז'ין · מינסק · סלוצק · פלשצניץ · קלצק · קורניץ · שצעדרין
עיירות ברוסיהעיירות באוקראינהעיירות בליטאעיירות בלטביהערים בפולין

הערות שוליים

  1. משיחת אדמו"ר הריי"צ חג הפסח תרצ"ד, לקו"ד ליקוט ה סעיף לג.
  2. בית רבי עמ' 212.
  3. אגרות קודש אדמו"ר הצמח צדק אגרת פב.