צבאות השם

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סמל "צבאות השם"

צבאות השם הוא שמה של תנועת ילדים ונוער יהודיים שמטרתו להחדיר בקרב הילדים את המודעות להגברת הצד הטוב ולמלחמה בצד הרע. נוסד בשנת תשמ"א על ידי הרבי מלך המשיח שליט"א. סיסמת הארגון היא אנו רוצים משיח עכשיו.

רקע[עריכה | עריכת קוד מקור]

'פקודת מבצע', עלון שהופץ בישראל לקראת פסח תשמ"א (1981), בשנת הקמתו של הארגון

ארגון "צבאות השם" נוסד על ידי הרבי מלך המשיח שליט"א בשנת תשמ"א (1981), בכדי להתגבר על הקשיים הרבים בחינוך הילדים בעידן המודרני. הארגון מדמה את מלחמת היצר הטוב ביצר הרע כצבא לכל דבר כשהמטרה היא, להחדיר לילדים את המודעות להגברת הצד הטוב שלהם ועל ידי זה לרתום גם את הרע הקיים בתוכם, לקדושה. זאת באמצעות החינוך הבלתי פורמלי בו הופכים הילדים לחיילים בצבא ה', המודרכים על ידי מפקדים הקרובים להלך רוחם, שהשפעתה לפעמים יותר מהמורה וההורה.

שם הארגון מקורו בתורה[1]: "ויהי בעצם היום הזה יצאו כל צבאות השם מארץ מצרים"[2]. סיסמת הארגון כפי שניתנה על ידי הרבי מלך המשיח שליט"א[דרוש מקור], בשפה האנגלית - "ווי וואנט משיח נאו". הסיסמה מתורגמת לכל המדינות בהם יש לארגון סניף. בעברית התרגום הוא: "אנו רוצים משיח עכשיו".

בשנה הראשונה ליסוד הארגון היו חברים בו כ-5,000 ילדים וכיום (נכון לשנת תשפ"א) חברים בו כ-600,000 ילדים. חברי הארגון הינם ילדים מכל גווני הקשת, מהחרדים ביותר ועד לכאלו שהקשר שלהם עם היהדות הוא קלוש והוא פועל במדינות רבות בעולם כארגון בת של המוסדות החב"דים המקומיים, המופעלים על ידי השלוחים המקומיים.

הילדים החברים בארגון נקראים חיילים והם מקבלים מקבלים משימות חודשיות שמעלה את דרגתם[3]". כמו כן, זכו ה"חיילים" לקבל יחס מיוחד מהרבי שליט"א מלך המשיח שהיה עורך מידי תקופה, כינוסים במיוחד עבור חיילי צבאות השם וכן זכו לקבל בשמחת תורה הקפה מיוחדת לילדי צבאות השם בו היו שרים את סיסמתם בניגון המקובל: "אנו רוצים משיח עכשיו".ומשנת תשנ"ג התחילו לשיר בכנסי צבאות ה' מול כ"ק אד"ש מה"מ את הניגון הנצחי ""יחי אדונינו מורינו ורבינו מלך המשיח לעולם ועד""!!

הארגון פעל להפיכת התודעה אצל ילדים יהודים רבים בכל רחבי העולם, ובאמצעותם במעגלי השפעה נוספים במשפחה ובחברה[4].

רקע הסמל[עריכה | עריכת קוד מקור]

מיד לאחר הקמת הארגון בחודש תשרי תשמ"א פנה הרבי לצייר מיכאל שוורץ בבקשה שיצייר סמל לארגון "צבאות השם", הצייר הסכים ולאחר מספר ימים הובא הסמל לפני הרבי להגהה, הרבי אמר לשנות ולמחוק את הירח והכוכבים שהיו בחצי הסמל שצבעו כחול ואת השמש האדומה מהחצי הצהוב, בין השאר עקב הדמיון בין הסמל לדגל מדינת יפן. לאחר מכן שינו את הצבע מצהוב לאדום וכך נוצר הסמל המוכר לנו כיום.

את הכיתוב בעיגול מתחת לסמל "אנו רוצים משיח עכשיו" (ווי וונט משיח נאו). הכניסו בתור הצעה אנשי צבאות ה' בארצות הברית תקופה קצרה אחרי יסוד הארגון, והרבי נתן את אישורו לשלבו בסמל בצורה קבועה.

דרגות החיילים[עריכה | עריכת קוד מקור]

כחלק מהקמת הארגון, דיבר הרבי על החשיבות שהחיילים יתקדמו בסולם הדרגות על פי ביצוע המשימות. הרבי ראה בכך ענין רוחני, שמשפיע אף בגשמיות, ומספר פעמים כאשר ביקשו מהרבי ברכה לילד חולה וכדומה, הורה הרבי לדאוג להעלות אותו בדרגה, וכן הרבי מלך המשיח שליט"א התעניין אודות דרגתם של ילדים[דרושה הבהרה][5].

סדר הדרגות בצבאות השם[6]:

 • טוראי
 • טוראי שני
 • רב טוראי
 • סמל
 • סמל ראשון
 • רב סמל
 • רב סמל ראשון
 • סגן משנה
 • סגן
 • סרן
 • רב סרן
 • סגן אלוף
 • אלוף משנה
 • תת אלוף
 • אלוף
 • אלוף 2 כוכבים
 • (המשך עליה בדרגות של אלוף עם כוכבים עד סוף המסלול בצבאות השם)

לקראת שנת הפעילות תש"פ השיק צבאות השם ארץ הקודש את מדי צבאות השם, ובשנת הפעילות תשפ"ב החלו במבצע הדרגות כאשר כל חייל העולה בדרגה מקבל כומתה עם רקמה של הדרגה החדשה שלו, כיפה עם רקמה תואמת, וסמל למעמד יוקרתי בחדר צבאות השם.

צבאות השם ניו יורק[עריכה | עריכת קוד מקור]

אחד מעלוני 'משיח טיימס'
ערך מורחב – צבאות השם (ניו יורק)

צבאות השם בארצות הברית מפיק עיתון חודשי בשפה האנגלית, בשם 'Moshiach Times' (בעברית: "משיח טיימס" - זמני המשיח), בעריכת הרב דוד שלום פייפ. באמצע שנות הסמ"כים החל לצאת עלון חודשי נוסף בשם 'החייל'.

משרדיו המרכזיים של הארגון ממוקמים בשכונת קראון הייטס בניו יורק, בראשות ר' ירחמיאל בנימינסון והרב שלום דובער בוימגרטן. מראשי הארגון מתחילת הווסדו הוא ר' גרשון אייכהורן.

בשנת תש"ס נכנס לארגון ר' שמריהו ויינבוים שהכניס תנופה ורוח חדשה וצעירה בארגון. כמו כן עובד בארגון ר' מיכאל אלבקראר בסדנאות יהדות. ר' נעמעס. בשנת תשס"ד הקים הארגון את מוזיאון הילדים היהודי בעלות של למעלה מארבעים מליון דולר.

רבבת חיילים ב'יום צבאות השם' שנערך על ידי התנועה בארץ הקודש

צבאות השם בארץ הקודש[עריכה | עריכת קוד מקור]

כרטיס רישום לארגון בשנותיו הראשונות
ערך מורחב – צבאות השם (ישראל)

צבאות השם בארץ ישראל הוא סניף של הארגון צבאות השם בארצות הברית. מרכז הארגון הוא בנצרת עילית. צבאות השם בארץ הקודש נוסד בשנת תשמ"א על ידי היו"ר כיום הרב דוד נחשון. מנהל כללי, הרב לוי יצחק נחשון. מנהל הפעילות הארצי הינו הרב יוסף יצחק בן ציון.

לצבאות השם כ-400 מוקדים בארץ ישראל המשמשים כמועדני פעילות שבועיות בהם משתתפים עשרות ילדים, בהתאם לדרישות האוכלוסייה במקום ועשרות אלפי ילדים מנויים לתוכנית המשפחתית של צבאות ה', הכוללת עלון שבועי לילדים בשם "במחנה צבאות השם", עלון חודשי מיוחד לילדים צעירים בשם "במחנה צבאות השם ג'וניור", מסלול דרגות מיוחד, דף משימות חודשי, כרטיס חיול, כניסה אוטומטית להגרלה דו חודשית על טיסה לרבי, טלמסר מיוחד הוקם בשנת תשע"ד להקל על צבירת נקודות למסלול הדרגות של צבאות ה' ותוכנית וירטואלית חודשית בשם 'ראלי'.

מחלקת ההוצאה לאור של צבאות השם בארץ הקודש מוציאה מידי שנה ספרון חינוכי המחולק בתהלוכות ל"ג בעומר. בעריכת הארגון יצאו לאור סדרת ספרי דבר מלכות לנוער, דבר מלכות לילדים ו"יום יום משיח וגאולה". הארגון מפיק גם מוצרי מדיה בעלי מסר חינוכי-חסידי ועשרות משחקים המחדירים בילדים את ההתקשרות לרבי. כמו כן מוציאה מחלקת הסניפים חוברת פעילות מהודרת חודשית לכל מנהלי הסניפים ברחבי הארץ.

בשנת תשע"ד הוחלט באישור הוועדה החינוכית של צבאות ה' לפתוח אתר אינטרנט המיועד לציבור הכללי בשם 'תורה קיד' המכיל משחק ווירטואלי המכניס בתוכו תוכן יהודי וחסידי רב.

מידי שנה מקיים הארגון מבצעים וכינוסים ארציים בהשתתפות אלפי ילדים. בנוסף ישנו מבצע שנתי קבוע נושא פרסים, המתקיים בשיתוף עם קרן דור דעה ומרכז חב"ד העולמי לקבלת פני משיח צדקנו, וכולל במסגרתו לימוד של חוברת לימודים עיונית הנערכת על ידי אנשי מקצוע, לימוד תניא ומשניות בעל פה.

כמו כן מקיים הארגון מידי שנה בתאריך י"א ניסן 'יום צבאות השם' המיועד לחיילי וחיילות צבאות ה' מכל רחבי ארץ הקודש, יום מלא בפעילויות חסידיות ומשחקים. בשנים האחרונות גולת הכותרת של יום צבאות ה' היא הופעת ה'ראלי'.

ב'בין הזמנים' מקיים צבאות ה' (ישראל) את "רשת מחנות הקיץ גן ישראל - אורו של משיח" המיועד לילדי וילדות חסידי חב"ד וקהילות בתי חב"ד. 'אורו של משיח' הוא המחנה החב"די הראשון מסוגו בארץ ישראל ולו סניפים ברחבי הארץ. נוסד בשנת תשנ"ו על ידי הרב פרץ פרידמן והוא מחנה הקיץ החב"די הגדול ביותר מבחינת מספר חניכים, עם קרוב לשבע מאות ילדים.

עד לחודש תשרי של שנת התשע"ח, דאג הארגון למסגרת מסודרת עבור חיילי צבאות ה' הבאים לשהות ב-770 בחודש החגים, המסגרת נקראה בשם קעמפ מחנה משיח ובשנות פעילותו השתתפו בו כ-100 חיילי צבאות ה'.

ראו גם[עריכה | עריכת קוד מקור]

לקריאה נוספת[עריכה | עריכת קוד מקור]

קישורים חיצונים[עריכה | עריכת קוד מקור]

הערות שוליים

 1. ספר שמות.
 2. שנים רבות קודם הקמת הארגון, במאמרי קבלת הנשיאות 'באתי לגני' ביאר הרבי מה"מ שיל"ו בהרחבה פעמים רבות את תוכן השם 'צבאות' והקשר שלו להבאת הגאולה, ובפרט במאמר 'באתי לגני' הראשון שנאמר לאחר הקמת ארגון צבאות השם, ביו"ד שבט תשמ"א.
 3. בשנה בה הוקם הארגון (תשמ"א) הורה הרבי לצבאות ה' להעלות ב'דרגה' ילד שלא הרגיש טוב והילד הבריא. המענה נדפס בספר אוצרות מלך - אגרת החינוך עמוד 131. על דרך זה כשביקשו ברכה מהרבי עבור ילד שנרשם לצבאות השם ונפגע בתאונה, השיב הרבי: "להעלותו בדרגא בצבאות השם ויתעלה גם בבריאות הגוף. אזכיר עה"צ", "יומן שנת הקהל ה'תשמ"א בבית חיינו" ע' 140.
 4. הרב מרדכי אליהו התבטא על הארגון: "שום תכנון שכלי ואנושי לא היה בכוחו לפעול שינוי שכזה בתודעתם של ילדי ישראל, ומהפך שכזה בקרב ההורים. רק בכוח המשלח, אביהם ורועם של ישראל, שבעיני הבדולח שלו ובדבר ה' אשר בפיהו מהלך כנגד רוחו של כל אחד ואחד מבני ישראל להשיב לב אבות על בנים ולב בנים על אבותם".
 5. קליפ בהפקת צבאות השם ארץ הקודש בכיכובו של מיכאל וייגל, על התעניינותו של הרבי בדרגות, ועל תכנית הדרגות המשודרגת קובץ וידאו קישור לאתר חב"ד אינפו
 6. שיחת הרבי מלך המשיח שליט"א על העליה בדרגות בצבאות השם קובץ וידאו קישור לאתר חב"ד אינפו