דבר מלכות לילדים

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
דבר מלכות לילדים

דבר מלכות לילדים הינה סדרת ספרים על שיחות ה'דבר מלכות', שנועדה להפשיט את הרעיונות העמוקים של השיחות, ולהגיש אותם לילדים בצורה קלילה וחוייתית.

הקמת המערכת[עריכה]

לאחר הצלחת הסדרה 'דבר מלכות לנוער', שהנגישה את שיחות הדבר מלכות בעיבוד המותאים בעיקר לילדים בגילאי כיתה ו' ומעלה, סדרה שזכתה להצלחה רבה, הורגש הצורך לתת מענה הולם גם לילדים צעירים יותר.

המערכת הוקמה ביוזמת ובהתעוררות ר' מנחם קרץ, על ידי תמימים מישיבת חח"ל צפת העוסקים בפעילות צבאות השם, שהחלו לעבד את השיחות באופן קליל וחוויתי שיתאים גם לילדים בגילאים הצעירים יותר.

הפעולה הראשונה של המערכת הייתה הוצאה לאור של חוברת מנוקדת בשם 'פוקחים עיניים - למה ואיך?', הממחישה ומסבירה את חשיבות לימוד שיחות הדבר מלכות, באמצעות משלים וסיפורים.

בהמשך, נכתבו ועובדו השיחות עצמן בצורה קצרה ומתומצתת, כאשר הדגש העיקרי הוא על הנקודה העיקרית של השיחה. את הפרוייקט ליוו הרבנים חיים לוי יצחק גינזבורג ומאיר וילשאנסקי שעברו על העיבוד והגיהו אותו[1].

אופן העריכה[עריכה]

הספר מחולק לשלשה מדורים, שכל אחד מהם מגיש את תמצות השיחה בצורה שונה.

  • השיחה שלנו - נקודת השיחה בקיצור ותמצות, ובשפה קלה המובנת גם לילדים צעירים.
  • השיר שלנו - תוכן השיחה בקיצור נמרץ ובחרוזים, כדי לאפשר קליטה מהירה של הנקודה.
  • המשל שלנו - משל בסיפור הממחיש נקודה מהשיחה.

לכל שיחה נלווה גם איור להמחשת המשל והשיחה בעיניהם של הילדים.

ההוצאה לאור[עריכה]

בשנת תשע"ג החלה לצאת לאור סדרת הספרים 'דבר מלכות לילדים' תחת אגף ההוצאה לאור של תנועת הנוער 'צבאות השם' בארץ הקודש. הספר הראשון יצא לאור על חומש ויקרא לאחר מכן במדבר ודברים, ולקראת דידן נצח תשע"ד הושלם הסט והוא מופץ על ידי מרכז צבאות השם בישראל וחנויות צבאות השם שברחבי הארץ.

הכתיבה עצמה נעשתה על ידי מנחם מענדל דורון, וכמנהל המערכת שימש פנחס צבי מרגליות, ובין המסייעים להם היו יוסף מיכאלשווילי, יחיאל יעקובוביץ', מנחם מענדל ליפש, ועוד.

לקריאה נוספת[עריכה]

הערות שוליים

  1. זאת לצד הגהות והערות נוספות שנשלחו על ידי המנקד, הרב מנחם מענדל הלפרין.