משתמש:שמואל חיים/דוברובנה

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דוברובנה היה עיר במחוז ויטבסק שבבלארוס על גדת הנהר דנייפר.

קהילת חב"ד[עריכה | עריכת קוד מקור]

נחמיה בירך מדוברובנה[עריכה | עריכת קוד מקור]

ערך מורחב – נחמיה בירך מדוברובנה (חתן בן אדמו"ר הזקן)

החסיד רבי נחמיה הלוי בירך גינזבורג מדוברובנה (ט"ו שבט תקמ"ח - ט"ו שבט תרי"ב) נשא בזיווג ראשון את בתו של ר' זלמן וועלקעס מחסידי אדמו"ר הזקן ובזיווג שני את הרבנית גיטא רחל בתו של הרה"ק חיים אברהם בנו של אדמו"ר הזקן.

רבי נחמיה היה תלמידו של אדמו"ר הזקן ומגדולי חסידיו של אדמו"ר האמצעי. למד אצל הרב אריה קאלאניער. לפרנסתו הקים מפעל ליצור חותמות שעווה יחד עם אדמו"ר הצמח צדק (בהיותו בן 14) שהשקיע בעסק את כל כספי הנדוניא, בערך שלוש מאות רובל. הם היו עובדים ביחד תוך ניצול העבודה ללימוד ושינון ביחד, דבר שגרם לכך שבאחת מההזדמנויות בהם היו שקועים בלימוד לא שמו לב לרתיחתו של דוד השעווה, וכתוצאה מכך נשרף המפעל כולו. לאחר שריפה המפעל עבד ביצור טליתות, והתעשר מעסק זה.

זלמן מדוברובנה (וועלקעס)[עריכה | עריכת קוד מקור]

ערך מורחב – זלמן מדוברובנה (וועלקעס)

החסיד רבי זלמן וועלקעס המכונה ר' זלמן מדוברובנה על שם עיר מגוריו, נולד בעיר ווילנה בירת ליטא.

עם השנים התפרסם רבי זלמן מדוברובנה כאחד מגדולי חסידיו של אדמו"ר הזקן. הוא עסק בעבודת השם, התפלל באריכות ולימוד החסידות היה אצלו לשם דבר. הוא נהג ללמוד בעמקות גדולה, במשך שעות רבות ברציפות[1], ללא שימת לב מהנעשה סביבו.

עד כדי כך היה מרוכז בלימוד החסידות, עד שיכל לעמוד בלילות החורף הארוכים לילה שלם על מקום אחד ולהעמיק בחסידות ולא היה מרגיש את העוברים לפניו.

בשואה[עריכה | עריכת קוד מקור]

בזמן השואה נרצחו רובה של הקהילה היהודית

הערות שוליים

  1. באחד המקרים אף למד כ15 שעות.
עיירות ברוסיה הלבנה
מחוז ברסט - בריסק · פינסק · הורודישץ'מחוז הומיל - מאזיר · ז'לובין · פאריטש · רהצ'וב · רציצאמחוז גרודנא - גרודנא · לידא · סלונים · סמרגוןמחוז ויטבסק - אולע · אורשה · בישנקוביץ · גלובוקי · דוברומיסל · דוברובנה · דיסנא · דישקע · דרויה · לפל · הורודוק · טולצ'ין · סיינו · סוראז · פולוצק · צשניק · קובליץ · קאפוסטמחוז מוהילוב - באברויסק · ביחוב · ליאדי · ליאזנא · קלימוביץ' · שקלובמחוז מינסק - בוריסוב · דוקשיץ · וולוז'ין · מינסק · סלוצק · פלשצניץ · קלצק · קורניץ · שצעדרין
עיירות ברוסיהעיירות באוקראינהעיירות בליטאעיירות בלטביהערים בפולין