סמל חבדפדיה.png

הידעת? אנשי חינוך, עיתונאים וסופרים נעזרים במידע שבחב"דפדיה ומעבירים אותו לרבבות
לחצו כאן לתרומה ועזרו לנו להפיץ את מעיינות החסידות בצורה הטובה ביותר

לכשיפוצו מעיינותיך (ארגון)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
לוגו הארגון

ארגון לכשיפוצו מעיינותיך הוא מוסד להפצת תורת החסידות ותורתו של הרבי בריכוזים החרדיים ברחבי העולם, מתוך דגש על עניני גאולה ומשיח והסברת עניינו של משיח. בסיסו של הארגון הוא בקראון הייטס, והוא פועל בשכונות וביישובים החרדיים בארצות הברית ובארץ הקודש.

פרוייקט הדגל של הארגון הוא הפצת גליון 'אחרית הימים' המחולק מדי שבוע בתפוצה של למעלה מ-30,000 עותקים, ומספר פעמים בשנה מופצים גם חוברות ייחודיות המקיפות נושאים בעבודת ה' מנקודת המבט של תורת החסידות.

שמו של הארגון שאוב מאגרת הקודש של הבעל שם טוב, ששאל את משיח מתי יבוא ונענה: "לכשיפוצו מעיינותיך חוצה".

היסטוריה[עריכה]

כבר בתחילת נשיאותו של הרבי עסקו חסידי חב"ד בהפצת שיחותיו של הרבי בבתי כנסת ובריכוזים חרדיים, ובמהלך השנים קמו מספר יוזמות לחלוקת חוברות עם תורתו של הרבי בצורה מסודרת בשכונות הסמוכות לקראון הייטס.

בשנת תשע"ד יזמה קבוצת תלמידי ישיבת תומכי תמימים המרכזית בראשות הרב חיים טל הוצאה לאור של גליון ערוך ומעובד, שישתלב במערך ההפצה השבועי, ועם התבססותו של הגליון – הוא החליף את מקומם של שאר החוברות, ובעקבות תגובות נלהבות של הקהל, הלכה התפוצה שלו וגדלה, ואזורי החלוקה התפשטו גם למקומות נוספים בניו-יורק על-ידי תלמידי הקבוצה ובארץ הקודש על-ידי התמימים מישיבת תומכי תמימים ראשון לציון.

איזורי הפעילות בארצות הברית מתבצעים על ידי תלמידי הקבוצה והם בעיירות לייקווד, מונסי ומונרו ובשכונות בורו פארק וויליאמסבורג.

בארץ הקודש הארגון מופעל על-ידי תמימים מישיבת תות"ל בראשון לציון ואזורי הפעילות הם בעיקר בערים ביתר עילית, מודיעין עילית, בית שמש, אלעד, בני ברק, ואזורי השומרון.

בשנת תשע"ז חנך הארגון אתר אינטרנט, המרכז את החומרים שיצאו לאור על ידו.

בשנת תשפ"ב פתח יפוצו בקמפיין לרכישת משרד קבע בבני ברק, ובחודש שבט תשפ"ב השלים את רכישת המשרדים[1].

פעילויות נוספות[עריכה]

במקביל למערך ההפצה, עוסקים פעילי הארגון גם בהקמת שיעורים והתוועדויות בנקודות החלוקה השונות אליהם הם מגיעים במהלך הסבב השבועי.

ביומי דפגרא חסידיים שוכר הארגון משאיות וידאו מיוחדות, על גביהן מוקרנים מראות קודש מהרבי.

מדרשת הגאולה[עריכה]

בשנת תש"פ פתח הארגון את מדרשת הגאולה דרכה הוא מארגן שיעורים בהיקף ארצי בעניני גאולה ומשיח. בפרוץ מגיפת הקורונה צברו השיעורים תאוצה ונצפו על ידי אלפי אנשים ברחבי העולם.

בכל שבוע הוא אירגן שני שיעורים כשאחד מהם בנוי בצורה של שיעור עיוני בו מתדיינים שני רבנים על נושא בגאולה, ובמקביל שיעור שני בו מתוודעים שני רבנים על הדבר מלכות השבועי. שיעור זה נקרא 'ראש בראש'[2].

באסרו חג של חג השבועות הוא אירגן כינוס תורה עולמי בעניני גאולה ומשיח במשך 24 שעות ברצף ובו השתתפו כארבעים רבנים בשידור חי ומסרו שיעורים בנושאי הגאולה בצורה עיונית[3]. כמה ימים לפני כינוס זה יצאה קריאת קודש מאת עשרות מרבני חב"ד להשתתף בכינוס. סיכומי כינוס זה הודפסו לאחר מכן בספר בשם 'סוגיות בגאולה'.

שיעורים אלו פורסמו באמצעות ערוץ זמן הגאולה ונצפו באלפי צפיות.

בין הרבנים שמסרו שיעור עיוני בנושאי הגאולה במסגרת התוכנית 'ראש בראש' נמנו הרב מנחם מענדל פרידמן, הרב שמואל אלכסנדר סנדר וילשאנסקי, הרב, שלום דובער וולף, הרב מנחם מענדל אקסלרוד, הרב יוסף אברהם פיזם, הרב יעקב סנגאוי, הרב מתי טוכפלד, הרב בן ציון פרישמן, הרב מיכאל לסרי, הרב עמי מימון ועוד.

בעקבות ההצלחה של התוכנית החל הארגון לפתוח את התוכנית גם בשפות נוספות כאנגלית וצרפתית וגם הם הצליחו למעלה מן המשוער.

בית מדרש ללימוד חסידות[עריכה]

לימוד בחברותא בבית המדרש 'לעבדיך באמת'

בחודש מנחם אב תש"פ חנך[4] הארגון את בית המדרש 'לעבדיך באמת' בעיר התורה והחסידות בני ברק, 'לעבדיך באמת' הינו מקום שמיועד ללימוד ענייני גאולה ומשיח שבפנימיות התורה.

עם פתיחתו של המקום נבחרו בקפידה בחורים מצויינים מישיבות חב"ד שנבחנו והוכיחו בקיאות מופלגה בענייני הגאולה שבש"ס ופוסקים, וקיימו במקום 'ישיבת בין הזמנים' בה עסקו בעיון ופלפול בענייני גאולה ומשיח שבתורה, יחד עם עשרות רבות של בני תורה ואברכים מכלל הזרמים ביהדות.

כולל 'יושבי ביתך'[עריכה]

בכולל 'יושבי ביתך' אברך מתחייב ללמוד חסידות בכולל או בביתו והוא מקבל משכורת של כ-1,500 שקל.

בנוסף, אברך שמתחייב ללמוד 3 פעמים בשבוע מתוך חוברת הלימוד שמערכת 'יפוצו' מכינים במיוחד לפרויקט, יקבל מדי שבוע ארגז ירקות מלא שיחליף את קניית הירקות השבועית וגם יגיע אליו עד פתח הבית.

כמו כן, ישנם מלגות כספיות על מבחנים שנערכים על התוכן הנלמד.

הכולל נפתח בקיץ תש"פ.

הוצאה לאור[עריכה]

גיליון 'אחרית הימים'
 • אחרית הימים - גיליון כרומו שבועי המחולק במאות בתי כנסת בשכונות פלטבוש, ויליאמסבורג, בורו-פארק, מונסי, לייקווד, ועוד בתפוצה שבועית של מעל 32,000 עותקים שמתוכם כ-22,000 מחולקים בארצות הברית. בעמוד הראשון של העלון מובאים קטעים מתורתו של אדמו"ר הזקן בקשר עם הפרשה, ובעמודים הפנימיים מובאים קטעים מעובדים משיחות הדבר מלכות, וציטוטים מגדולי ישראל על חובת האמונה והציפיה למשיח. בשנת תשע"ט מערכת העלון ליקטה קטעים נבחרים מהעלון השבועי והוציאה אותם כספר בשם 'אחרית הימים' שהפך במהרה לרב מכר בציבור הרחב.
 • חוברות נושא - מדי חודש יוצאת לאור על ידי הארגון חוברת בסדרת 'נושאים בעבודת השם' המקיפה נושא מסויים בעבודת ה' מכל צדדיו ומבארת אותו, ומביאה קטעים מתורת רבותינו נשיאינו העוסקים בנושא זה, מתוך דגש מיוחד על הקשר בין הנושא לעניני גאולה ומשיח.
 • היהלום שבכתר - במהלך השנים תשע"ד-תשע"ה הפיץ הארגון קטע יומי מעובד משיחה של הרבי במספר מוקדים, שנקרא בשם 'היהלום שבכתר' והודפס על דפי כרומו מלבניים בצבע מלא.
כריכת הספר 'סוגיות בגאולה'
 • סוגיות בגאולה - בשנת תש"פ הוציא הארגון את הספר סוגיות בגאולה האוגד בתוכו את הכינוס תורה שנערך על ידי הארגון בשיתוף ערוץ זמן הגאולה[5].
 • ובאותו הזמן - החל מחודש שבט תשפ"א עד חודש כסלו תשפ"ב הוציא הארגון מגזין כרומו חודשי בשם 'ובאותו הזמן'. המגזין הופץ בישראל ובניו יורק ונשלח למנויים בתשלום, וכן חולק על ידי פעילים הרוכשים מאת הארגון מגזינים באופן מוזל ומרוכז לחלוקה. מדורי המגזין היו דבר מלכות, רועי אמונה - גדולי ישראל והציפייה למשיח, חסידישע פארבריינגען - התוועדות חסידית, הלכתא למשיחא - סוגיות תורניות הקשורות לזמן הגאולה, ולחיות בימות המשיח - סקירת מאורעות שהתרחשו בדור השביעי[6], ועוד.
 • התניא המבואר - סדרת ספרים הכוללת ביאורים על ספר התניא בשם 'מבקשי השם', הסדרה כוללת: צילום מספר התניא, 'הביאור הקצר' - ביאור התניא בקצרה, 'מושגים' - הפשטת מושגים על פי חסידות, 'ילקוט ביאורים' - ביאור ערוך מכל מפרשי התניא, 'חשיבה גאולתית' - נקודות בספר התניא הקשורות לגאולה, 'אוצר עיונים' - עיונים בתניא, 'כפתור ופרח' - פנינים ממקורות נוספים. חשוון תשפ"ב[7].

חברי הארגון[עריכה]

 • הרב חיים טל – מייסד ומנהל
 • הרב מיכאל חנוך גולומב – מפקח ומגיה
 • הרב מנחם מענדל הלפרין – עורך
 • ר' מנחם מענדל גרוזמן – עורך
 • הרב אהוד חקק – מנהל הפצה, ארץ הקודש
 • ר' מנחם מענדל אלקיים – מנהל הדפסה והפצה, ארצות הברית
 • ר' אהרון אברהם קעניג - חבר הנהלה

ארצות הברית[עריכה]

לקריאה נוספת[עריכה]

 • הקומנדו שוב יוצא לפעולה, שבועון בית משיח גליון 1239 עמוד 43.
 • אשרי העומדים על סודך, שניאור זלמן לווין, גיליון בית משיח מס' 1311 ע' 24-27.

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים