ירמיהו ברנובר

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
פרפסור ירמיהו ברנובר עם ספרו The Ultimate Jew – הביוגרפיה של הרבי מליובאוויטש
פרופ' ירמיהו (הרמן) ברנובר

פרופסור ירמיהו ברנובר (יליד שנת תרצ"ב) הוא פרופסור לפיזיקה, אסיר ציון וחסיד חב"ד שחזר בתשובה, מכהן כיו"ר מטה משיח בארץ ישראל ויו"ר שמי"ר.

תולדות חיים[עריכה]

פרופסור ברנובר נולד בריגא בירת לטביה בשנת תרצ"ב (1932), לאביו הרץ ברנובר, אגרונום וחובב טבע שניהל בית ספר חקלאי. פרופ' ירמיהו ירש את אהבת אביו למדעים.

פרופ' ברנובר עמד בראש המרכז ללימודי מגנטו-הידרודינמיקה באוניברסיטת בן-גוריון בבאר שבע. כמו כן שימש כפרופסור באוניברסיטת תל אביב, NYC,Argonne National Laboratory ועוד.

על עבודתו המדעית וספריו הרבים זכה להכרה והוקרה עולמית, ביניהם בפרס היוקרתי של קרן ליידי דייוויס, חיבר עשרות ספרים ומאות מאמרים הן בנושאי מדע ואנרגיה חילופית והן בנושאי יהדות.

ילדותו[עריכה]

ילדותו של הילד הרמן ברנובר נגדעה במלחמת העולם השנייה: האב נרצח על ידי הלאטבים, והאם הצליחה למלט את המשפחה לפנים רוסיה ולחזור לריגא, שכבר סופחה אז לברית-המועצות. כשהפך לנער נתקל בתופעות של לאומנות רוסית ואנטישמיות, ואף לא התקבל לאקדמיה אליה נרשם בגלל מוצאו היהודי. כאן החל מסעו לגילוי זהותו היהודית.

במקביל, המשיך את לימודי ההנדסה, למרות שקודם לכן חלם ללמוד פיזיקה גרעינית, פנה לתחום שהחל אז להתפתח - חיפוש מקורות אנרגיה חלופיים. הוא החל ב"הידרודינמיקה" (הפקת אנרגיה בעזרת זרמי מים) ומשם עבר לתחום "מגנטו-הידרודינמיקה" - הפועל על בסיס תנועת מתכות נוזליות בשדות מגנטיים.

היכרות עם חב"ד[עריכה]

במהלך הלימודים הכיר את אשתו לעתיד, פאני. לכל זה נלוותה ההתחזקות שלו ביהדות - לימוד לשון הקודש, רכישת מושגי יסוד דרך ספרים, והיכרות עם הגרעין המחתרתי של חסידי חב"ד ברוסיה ביניהם ר' נטע ברכהן אשר הוא קירבו ליהדות . ממדען קר הדוגל בדארוויניזם - הפך ליהודי חסידי מאמין השומר תורה ומצוות על כל דקדוקיהן. הקשיים שעמדו בדרכו על כל צעד ושעל, רק חישלו את אמונתו ודביקותו במורשתו. אפילו את הזקן החסידי, כבר צימח בהיותו שם, בברית המועצות.

כמדען נתקל בקשיים לקבל אישור יציאה מברית-המועצות; רק בתחילת שנות הל' מימש את חלומו ועלה לארץ הקודש, והתיישב בבאר שבע. כיום חי בארה"ב.

חסיד חב"ד[עריכה]

באחת מפגישותיו הרבות עם הרבי

באוניברסיטת בן-גוריון הקים מעבדה בתחום התמחותו, וחנך אותה בקביעת מזוזה.

בנסיעתו הראשונה לארצות הברית נכנס ליחידות אצל הרבי.

פרופסור ברנובר הפך למרצה מבוקש בכל רחבי העולם - אם בחוגי אקדמיה כפיזיקאי בעל שם, ואם כמדען שומר תורה ומצוות, המנסה להוכיח לצעירים יהודיים כי אין סתירה בין הקידמה המדעית - לבין חיים המושתתים במלואם על האמונה בקדוש ברוך הוא.

גם אחרי ג' תמוז המשיך להאמין ברבי כמלך המשיח ואף השתתף ונאם בכינוסי גאולה ומשיח שהתקיימו בשנת תשנ"ה על ידי הרב זמרוני ציק.

ארגון שמי"ר[עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – שמי"ר

ברנובר עומד בראש "שמי"ר" - ארגון אקדמאים שומרי מצוות יוצאי רוסיה, ובמסגרתו קידם מפעל תרגום של שורת ספרי יסוד יהודיים לרוסית. הוא הצטרף להנהגת אגודת שמי"ר בעצתו של הרבי במטרה להפיץ יהדות בין דוברי רוסית דרך הוצאת ספרים. ספרי שמי"ר היו הספרים הראשונים שהגיעו לברית המועצות עוד בתקופת ליאוניד ברז'נייב[דרושה הבהרה].

בסוף שנות המ' נתמנה על ידי הרבי לעמוד בראש פרוייקט ייחודי שנועד לקלוט את גלי העלייה מרוסיה - הקמת שכונת שמי"ר בירושלים שתשלב פתרונות תעסוקה הולמים לעולים.

בתחילת שנות ה-90 היה העורך הראשי של האנציקלופדיה ליהדות רוסיה ב-3 כרכים. כמו כן הוציא לאור חומש עם תרגום רוסי חדש. ספרו הנוסף הוא "הדרך חזרה" - סיפור חייו של ברנובר מלידתו עד חצייתו את גבולות ברית המועצות לישראל. בנוסף הוציא 2 ספרי ביוגרפיות על הרבי. בנוסף פרסם עשרות מאמרים על תורה ומדע ב-3 שפות.

יו"ר מטה משיח בארץ הקודש[עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מטה משיח בארץ הקודש

פרופסור ברנובר כיהן כיו"ר מטה משיח בארץ הקודש החל משנת תשנ"ט, אז מונה לתפקיד על ידי הרב שלמה מיידנצ'יק יושב ראש אגודת חסידי חב"ד.

במשך מספר שנים נכתב תחת שמו טור קבוע בעלון השבועי "הגאולה מעניין ועכשווי", שעסק בהתאמת חוקי הטבע לגאולה המתקרבת.

אותות[עריכה]

בשנת תשנ"ב (1992) הוענק לו פרס יו"ר הכנסת לאיכות החיים. בשנת תשע"ו 2016 הוענק לו "אות מפעל חיים" של שר התשתיות[1].

חיבוריו[עריכה]

  • הדרך חזרה - אוטוביוגרפיה.
  • בעין הלב - מהדורה ראשונה על הביוגרפיה של הרבי, הוצאת מעריב, תשמ"ט.
  • נביא מקרבך - מהדורה שנייה על הביוגרפיה של הרבי, תשס"ז.
  • מה רבו מעשיך - (עורך שותף).
  • ממעמקים - הגות בנושא דת ואתאיזם, הודפס בסוד בארץ בתקופת שהותו בברית המועצות.
  • התשובה - סיפור חייו המלווה את הקורא במסקנותיו אשר אסף במסעות חייו.

משפחתו[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים